EXKLUZIVNĚ: Test Kia Forte LPi Hybrid

Jan Horčík - 10 Srpen 2011

V celé je jen pár těchto vozů. Plynové Kia Forte LPi Hybrid je totiž určeno pouze pro jihokorejský trh. V ČR se oficiálně neprodává a ani nebude. Luxusní sedan představený v roce 2009 na autosalonu v Soulu nabízí netradiční kombinaci pohonu elektřina + LPG. auto hybrid test Kia Forte LPi Hybridfoto: Hybrid.cz

Kia Forte LPi Hybrid staví na podvozku příbuzného modelu , který byl představen společně s plynově-hybridní Forte. Obě auta nabízejí unikátní řešení, které spojuje výhody , v tomto případě , a elektrického .

Hlavním agregátem je 1,6l CVVT motor Gamma o výkonu 116 koní v hliníkovém bloku. Mezi ten a CVT převodovku je vložen ještě elektromotor o max. výkonu 20 koní. Celá tato konfigurace funguje v asistenčním režimu.

test Kia Forte LPi Hybrid test Kia Forte LPi Hybrid test Kia Forte LPi Hybrid

Tzn. že nemůže jet pouze na , ale "přicmrndává" když je potřeba - zejména při zrychlování, překvapivě málokdy při rozjíždění. Současně využívá auto energie zpět do lithium-polymerové 180V 5,3Ah baterie. Ta je společně s invertorem umístěna v integrovaném modulu nad zadní nápravou auta.

Nádrže na LPG jsou umístěny pod zadními sedačkami namísto benzinové nádrže. Jejich celková kapacita je 53 l, ovšem při běžném plnění na 85 procent nabízejí kapacitu 45,4 l. Auto využívá systému , který se v hantýrce / nazývá Idle Stop & Go. Oficiálně udávané emise jsou 94 g/km, hluboko pod průměrem této třídy.

auto hybrid test Kia Forte LPi Hybrid

Pohodlná limuzína s délkou 4550 mm, šířkou 1775 mm a rozvorem 2650 mm nabízí Evropanům jen o málo méně komfortu, než jihokorejcům. Koeficient aerodynamického odporu je 0,32. Hmotnost auta je 1297 kg.

Kia oficiálně udává spotřebu Forte LPi Hybrid na hodnotě 5,8 l/100 km. S jsme najeli celkem 631 km, převážn na dálnicích a okresních silnicích. Průměrná naměřená spotřeba byla 8,3 l/100 km. To při cenách LPG kolem 16,50 Kč/l činí průměrné náklady na 1 km přibližně 1,36 Kč. Pro auto takové velikosti jde o vynikající hodnotu.

Hybridní verze Forte má proti standardní benzinové verzi snížené odpružení a pneumatiky s nízkým valivým odporem na 15" kolech.

Jízdní vlastnosti a naše dojmy z Kia Forte LPi Hybrid byly kriticky ovlivněny právě pneumatikami. Ty jsou totiž standardně určeny pro silnice a místní dodavatel nemá údajně možnost cokoliv na konfiguraci auta měnit.

Těžko říct jak moc jiné jsou v daleké Jižní Koreji cesty, ale pneumatiky Forte Hybridu na českých silnicích držely je tak tak. Každé ostřejší otočení volantem bylo slyšet široko daleko a jízda po mokrém povrchu už byla vyloženě kaskadérským kouskem.

Ve všech dalších ohledech šlo ale o příjemné luxusní svezení. Auto nabízí dostatek prostoru pro řidiče, spolujezdce i pasažéry. Odpružení je velmi měkké, řízení v nízkých rychlostech lehké a postupně přituhující. S nerovnostmi na silnicích si poradilo na jedničku.

auto hybrid test Kia Forte LPi Hybrid

Kufr s objemem asi 250 l, zhruba poloviční proti standardní benzinové verzi, by zasloužil prodloužit. Tomu ale brání už zmíněný integrovaný modul baterie, který je umístěn za ním nad zadní nápravou. Interiér je auta je po všech stránkách luxusní a dobře provedená středová konzole nám usnadnila korejsky mluvícího auta ovládání jak jen to šlo.

Škoda, že se automobilka Hyundai/Kia nerozhodla pro prodej Forte LPi Hybridu také v Evropě. Zejména v zemích kde je LPG infrastruktura již dostatečně rozvinutá - což ČR bezpochyby je, by auto mohlo mít úspěch.

Forte LPi Hybrid se zde tedy se stoprocentní pravděpodobností nikdy prodávat nebude. Už příští rok se ale dočkáme modelu .

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol