Cadillac Provoq E-Flex na palivové články

Rok po prvním odhalení elektromobilu Chevrolet Volt automobilky General Motors přichází od amerického giganta další významné překvapení. Je jím koncept crossoveru Cadillac Provoq E-Flex, který je postaven na základu E-Flex (Opel Flextreme), tedy stejném, jako Chevy Volt.

O vozu s dvoumódovým hybridním motorem se spekulovalo už v říjnu, ale GM tehdy informaci dementovali. S odhalením konceptu Cadillac Provoq se ale ukazuje, že šlo o pravdivou informaci.

Cadillac Provoq


Stejně jako Volt, je i Provoq poháněn čistě elektřinou dodávanou skrze palivové články. Navíc jej lze ale i dobíjet přímo z elektrické zásuvky. Vpředu je umístěn 70kW elektromotor, vzadu dvě 40 kW jednotky. Regenerativní brždění je samozřejmostí.

Cadillac Provoq

Kromě soustavy palivových článků s výkonem 88 kW je Cadillac Provoq vybaven 9 kWh lithium-iontovou baterií. Vodík pro palivové články je uskladněn pod tlakem 10 000 psi ve dvou nádržích namontovaných pod a za zadními sedadly, celková kapacita je 6 kg. Celkový dojezd je 480 km, z toho 32 km pouze na baterie.

Cadillac Provoq

Kvůli teplu generovanému palivovými články a následné vysoké spotřebě energie klimatizací je Cadillac Provoq na střeše vybaven solárními články. Ty pohánějí klimatizaci když je auto zaparkované, baterii však nenabíjejí.

zdroj: autobloggreen

One Comment on “Cadillac Provoq E-Flex na palivové články”

Napsat komentář