Better Place - bouda na řidiče a daňové poplatníky?

Jan Horčík - 21 Červenec 2011

Společnost se od roku 2007 kdy byla založena, snaží působit maximálně věrohodně. Ačkoliv sídlí v v , její zakladetel pochází z . Právě tam se má v následujících dnech rozjet první síť stanic pro výměnu baterií . Dan Rabinowitz z izraelského listu Haaretz ovšem s nově zveřejněnými cenami o úspěchu konceptu pochybuje.   
dobíjecí stanice Better Place výměna baterií GE
foto: Better Place

Better Place rozjede svou činnost v Izraeli v nejbližších dnech. Zákazníkům nabídne jednak elektromobil Renault Fluence Z.E. za cenu 123 000 izraelských šekelů (1 ILS=5 Kč), ale také pronájem . Ten bude stát 13 000 ILS za rok při nájezdu max. 20 000 km, resp. 1090 šekelů měsíčně. Tzn., že zájemce o zaplatí v přepočtu 615 000 Kč za jeho pořízení a dále 65 000 Kč za každý rok jeho používání.

Dan Rabinowitz poukazuje na to, že i na izraelské poměry je zejména cena za roční služby velmi vysoká. Upozorňuje, že průměrné izraelské najede za rok kolem 16 700 km, a že Better Place samozřejmě neprovozuje žádné schéma v jehož rámci by vracelo nevyužité "peníze".

Navíc upozorňuje i na to, že pokud budete jezdit v Izraeli , ušetříte na benzínu ještě více, a tak je pro Better Place složité obhájit tak vysokou cenu za roční služby.

Rabinowitz nakonec shrnuje svou zprávu tím, že Better Place vlastně ani nejde o koncového zákazníka, ani o rozšíření v Izraeli. To o co šlo firmě především již získala - monopol na provozování pro v celé zemi. Přesně na tom je dle Rabinowitze postaven obchodní model Better Place.

Na druhou stranu, jde o firmu s globální působností. Better Place zdaleka nemůže čekat, že stejně výhodné podmínky získá také v dalších částech světa - , nebo vybraných světových metropolích. Naopak, pravděpodobně se tam bude muset potýkat se silnou konkurencí. Jaký pak nastaví pro jednotlivé regiony cenový model je otázka.

Hareetz
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Navíc upozorňuje i na to, že pokud budete jezdit v Izraeli hybridním autem, ušetříte na benzínu ještě více, a tak je pro Better Place složité obhájit tak vysokou cenu za roční služby.
= Nic proti. ale todle psal asi neakej *****. u hybridu usetrite na benzinu hafo vic nez u ciste elektrickych aut pro ktery je urcen program Better Place (vymena baterek)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?