Autosalon IAA Frankfurt 2009: Toyota ukáže plug-in Prius

Toyota Prius plug-in hybrid

Těšíme se na autosalon do Frankfurtu jak malá děcka. Čeká nás tam doslova záplava zajímavých elektromobilů, hybridních aut a dalšího „zeleného harampádí“, jako kdyby už normální auta ani neexistovala. Jen dobře! Toyota se chystá pochlubit se svým tolik očekávaným modelem Toyota Prius plug-in hybrid.  

Žádné překvapení se však nekoná, pořád jde o plug-in hybrid s dojezdem pouhých 20 km na elektřinu. Zajímavá je max. rychlost na elektřinu, která by měla dosáhnout až na 100 km/h. Hodnotu emisí hybridního auta udává Toyota na hodnotě 60 g/km. Automobilka slibuje, že už počátkem roku 2010 spustí globálně program, ve kterém si zájemci budou moct auto vypůjčit. Zároveň se stanou testovacími králíky.

Toyota Prius plug-in hybrid Toyota Prius plug-in hybrid Toyota Prius plug-in hybrid

Hybridní automobil do zásuvky je vybaveno lithium-iontovými akumulátory. Elektrický pohon se hodí především do měst, v případě přepravy na větší vzdálenosti se přepíná na konvenční benzinový motor. Zajímavé, že se Toyota nechlubí s hodnotou spotřeby (původní odhady byy 3,6 l/100 km). Možná není příliš s čím? Alespoň prozatím.

Toyota podle své tiskové zprávy vyzkoumala, že čím evropská populace se čím dál tím víc stahuje do měst, a tam podniká výlety ne delší než 25 km. V Británii je dokonce 80% všech výjezdů kratších než 10 km! Proto tak krátký dojezd v případě plug-in verze Priusu. Koneckonců, auto díky tomu alespoň bude levnější. Otázka do pranice: nebylo by lepší odjet těch pár kilometrů na elektrokole, elektroskútru, nebo prostě ujít pěšky?! V některých případech by to bylo nejspíš i mnohem rychlejší.

Jeden komentář u “Autosalon IAA Frankfurt 2009: Toyota ukáže plug-in Prius”

  1. No něco na tom pravdy bude,
    No něco na tom pravdy bude, bydlím kousek za městem a do práce to mám cca 8km tam a 8 zpátky, na nákupy jezdím zhruba 2-3km, občas na víkend k rodičům taky 3km, za zábavou do 10km atd. Řekl bych, že tak z 80% bych ani nemusel u nového Priusu přepínat na benzínový pohon. Počkám až bude cena do 400 tisíc a pak není co řešit 🙂

Napsat komentář