Jay Leno: elektřina je ideální pohon pro automobily

Jan Horčík - 02 Duben 2010

Jay Leno, známý americký moderátor, je mimo jiné také vášnivým sběratelem automobilů. A navíc nadšeným propagátorem elektrického pohonu. "Elektřina je skutečně udeální formou pohonu pro auta, protože je tichá a čistá," napsal ve svém článku pro Wired.  

Elektromobily - Jay Leno - Baker Electric

V článku vtipně srovnává jeden ze svých unikátních sběratelských kousků, totiž elektromobil Baker Electric z roku 1909, s nejnovějším prototypem Ford Focus EV. Podle Lena mají oba elektromobily mnoho společného. "Je tam motor, ovladač a velká baterie," píše. Podívejte se na skvělé video:

Baker Electric z roku 1909 dokázal ujet na jedno nabití téměř 160 km. Šlo o ideální "pojízdný nákupní košík" pro ženy ve velkoměstech jako byl New York nebo Londýn. Např. v New Yorku byla údajně každý 10 bloků dobíjecí stanice - v těch dobách. Auto nebylo třeba ručně startovat klikou a max. rychlost nepřesahovala 35 km/h. Do města ideální.

"Myslím si, že elektrická auta jsou budoucnost. Vodík je hodně sexy, ale dnes máme technologii i infrastrukturu pro elektřinu," uzavírá Leno své zamyšlení nad elektromobilitou. Ford se chystá svůj Focus EV uvést na trh už příští rok s dojezdem asi 160 km. Testy prvních prototypů byly podle novinářů a dalších lidí, kteří měli možnost se svézt, velmi úspěšné.

Tak to bychom měli už třetí kousek do party! Po Mitsubishi iMiEV a Nissan Leaf vypadá Ford Focus EV jako další zajímavá alternativa. Jen houšť!

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Najviac ma šokuje, na ako dlho ľudstvo zaspalo dobu.
Kde by sme boli teraz, ak by sme už odvtedy používali elektromobily?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Uzasne vozitko!


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil