Jay Leno: elektřina je ideální pohon pro automobily

Jay Leno, známý americký moderátor, je mimo jiné také vášnivým sběratelem automobilů. A navíc nadšeným propagátorem elektrického pohonu. „Elektřina je skutečně udeální formou pohonu pro auta, protože je tichá a čistá,“ napsal ve svém článku pro Wired.  

V článku vtipně srovnává jeden ze svých unikátních sběratelských kousků, totiž elektromobil Baker Electric z roku 1909, s nejnovějším prototypem Ford Focus EV. Podle Lena mají oba elektromobily mnoho společného. „Je tam motor, ovladač a velká baterie,“ píše. Podívejte se na skvělé video:

Baker Electric z roku 1909 dokázal ujet na jedno nabití téměř 160 km. Šlo o ideální „pojízdný nákupní košík“ pro ženy ve velkoměstech jako byl New York nebo Londýn. Např. v New Yorku byla údajně každý 10 bloků dobíjecí stanice – v těch dobách. Auto nebylo třeba ručně startovat klikou a max. rychlost nepřesahovala 35 km/h. Do města ideální.

„Myslím si, že elektrická auta jsou budoucnost. Vodík je hodně sexy, ale dnes máme technologii i infrastrukturu pro elektřinu,“ uzavírá Leno své zamyšlení nad elektromobilitou. Ford se chystá svůj Focus EV uvést na trh už příští rok s dojezdem asi 160 km. Testy prvních prototypů byly podle novinářů a dalších lidí, kteří měli možnost se svézt, velmi úspěšné.

Tak to bychom měli už třetí kousek do party! Po Mitsubishi iMiEV a Nissan Leaf vypadá Ford Focus EV jako další zajímavá alternativa. Jen houšť!

2 Comments on “Jay Leno: elektřina je ideální pohon pro automobily”

Napsat komentář