Volkswagen XL1, auto se spotřebou 1 l/100 km, míří do výroby

Volkswagen už několik let vyvíjí prototyp . Dvoumístné hybridní auto unikátního tvaru, které má nabídnout spotřebu kolem 1 l/100 km. Vypadá to, že se nakonec skutečně dostane do výroby. Aktuálně bylo špehy zachyceno při zimním testování na sněhu.

Volkswagen XL1 se velmi pravděpodobně skutečně začne vyrábět. Bude jej ale někdo kupovat?
foto: Volkswagen

Volkswagen XL1, výjimečně šetrné hybridní auto, bude vybaveno dieselovým dvoucálcem a elektromotorem o výkonu 27 koní. To vše doplní sedmistupňová automatická dvojspojková DSG převodovka.

galerie: Volkswagen XL1 (8 obrázků)
Volkswagen XL1 Volkswagen XL1 Volkswagen XL1

Hybrid je v každém ohledu směřován k minimalizaci spotřeby. Vypovídají o tom úzké pneumatiky a především zvláštní tvar, který sráží koeficient aerodynamického odporu vzduchu k hodnotě 0,186. Žádné jiné auto dnes si tak “lehce” vzduchem cestu nerazí.

Aktuálně jsme informovali, že na autosalonu v Detroitu 2013 Mercedes-Benz ukázal model CLA – auto s nejnižším odporem vzduchu na trhu. Mercedes-Benz CLA se však může pochlubit proti XL1 “pouze” hodnotou 0,23.

9 komentářů u “Volkswagen XL1, auto se spotřebou 1 l/100 km, míří do výroby”

 1. Nemohu si pomoci, ale tenhle
  Nemohu si pomoci, ale tenhle kousek mi dost připomíná koncept Škodovky JANG-C-ŤIANG, který jsem před časem viděl v časopisu Svět motorů (51-52/2010). Byla tam sice jen jedna fotka, ale díky tomu vím, kde Volkswagen čerpal inspiraci. Když bych si k tomu domyslel něco z filmového auta Ferat, tak je to nad slunce jasné. Dále bych mohl pokračovat konceptem Škoda Ahoj z roku 2002. Po 10 letech VW začne vyrábět Up (Citigo) a dělá, jako by to sám vymyslel. Dalo by se dál pokračovat co vše vymysleli chytré hlavy v Mladé Boleslavi a úspěch slíznul jiný…

 2. 1L/100km je
  1L/100km je nereálné!!

  Litr nafty má asi 9.8kWh energie. U čistého elektromobilu s hmotností 500-600kg by toto množství energie na 100km stačilo.

  Bohužel u hybridu je primárním zdrojem spalovací motor s efektivitou přenosu energie do 40%. Tím klesne množství využitelné energie na cca 3kWh. Ani s koeficientem odporu 0.186 to nemůže stačit na 100km. Myslím, že pokud se dostanou na reálnou spotřebu 2.5L/100km bude to úspěch

  PS: neuznávám metodiku měření EPA, kdy má auto na začátku testu plnou baterii a na konci prázdnou. Jediná metodika, která je správná je prázdná na začátku prázdná na konci, nebo plná-plná. U nádrže se také testuje natankujeme do plna dojedem a změříme kolik je potřeba dotankovat do plna.

  1. Bohužel tam není nic
   Bohužel tam není nic řečeno ke konkrétní spotřebě (viz diskuze), kapacitě baterie, což je na tom všem asi nejzajímavější. Zároveň bude zajímavé sledovat, co z konceptu zůstane do sériovky. Podle mě se parametry budou ještě pěkně hýbat (karbonová kastle, atd.). Anebo zůstanou s tím, že koncept jich byl schopen dosáhnout v reálu, série jen na papíře :-p

 3. To je alespoň slovo do
  To je alespoň slovo do pranice. Krom nízké spotřeby to v praxi pro jednotlivce bude k ničemu (myšleno, že tím nenahradím jediné auto v domácnosti), ale určitě se najde mnoho aplikací (car-sharing), kde to může zbytečně předimenzovaná auta nahradit.

  Jen mi vadí ten diesel. K čemu? Na dlouhé cesty na dálnici nebo na dovolenou k moři? S tímto? Šoupněte tam 20-30 kWh energie a stále nízká pohotovostní hmotnost spolu s aerodynamikou si již s range anxiety poradí 😉

  1. Jde o dvoumístné auto,
   Jde o dvoumístné auto, které mohou využívat lidé zralejšího věku, kteří zůstali ve dvojici a děti mají odrostlé nebo naopak mladý bezdětný pár. Je to stejné jako kupé pro radost. Je stejně tak atraktivní, neokoukané, ale bude zároveň i stejně tak exkluzivní a drahé. Výkony skutečně neohromí, tudíž jediné na co bude lákat je šetrnost. Pak se ale nabízí několik otázek najednou. Zaplatí někdo za toto balení drahých technologií, dovede zákazník překousnout nižší dynamické schopnosti za takovou cenu, vrátí se vysoká pořizovací cena nízkými provozními náklady? Osobně si myslím, že namísto avizované sériové výroby, půjde o kusovou záležitost. A tak se stane XL1 spíše demonstrátorem zelené image Volkswagenu a nových technologií, které se v následující generaci promítnou do skutečně sériových vozů… Pokud by tento projekt nebyl pod křídly tak mocného koncernu, jakým Volkswagen je a jeho technologie by neměly uplatnění jinde, myslím, že by byl odsouzen k nezdaru a byl by značně ztrátový (vzpomeňme na soukromé projekty malých šetrných 2 a 2+2 místných vozů Mindset a Loremo…).
   Za mě ale Volkswagenu palec nahoru za odvahu udělat něco jinak a lépe, tak vzniká pokrok…

Napsat komentář