Americká armáda nasazuje futuristické bezdušové pneumatiky

auto americká armáda čtyřkolka bezdušové kolo

Obutí pro automobily 21. století bude vypadat výrazně jinak než pneumatiky na které jsme si za posledních 100 let zvykli. Mezi prvními dostane novou generaci pneumatik – kdo jiný, než – americká armáda.

Čtyřkolka Sportsman MV 850 TerrainArmor Edition
foto: Polaris

Americká společnost Polaris se dlouhodobě zabývá vývojem a výrobou čtyřkolek, motorek a dalších typů malých vozítek. Kromě civilních zákazníků dodává tyto dopravní prostředky také armádám celého světa. Aktuálně například získala zakázku na dodávku lehkých všestranných čtyřkolek MV850 pro německou armádu.

V roce 2012 pohltila společnost Polaris americký startup z Wisconsinu jménem Resilient Technologies. Téhle malé firmě se podařilo vyvinout odolné bezdušové pneumatiky (původně určené pro sekačky), nově nazývané „TerrainArmor“. Ty na terénní čtyřkolky pasují lépe než pozadí na hrnec.

auto americká armáda čtyřkolka bezdušové kolo

foto: Polaris

Proti klasickým pneumatikám totiž ty bezdušové přinášejí zásadní výhodu: odolnost. Dokážou přestát průstřel puškou, proražení obrovským hřebíkem, prostě cokoliv. A čtyřkolka i tak může pokračovat v cestě. Pro vojenské operace je tohle nedocenitelná přednost, ale stejně tak pro civilní využití.

Navíc se lze díky tomu zbavit rezervního kola, tudíž celý stroj odlehčit, případně udělat místo na další náklad. Bezdušové pneumatiky v současné době Polaris nabízí pouze u speciální verze čtyřkolky Sportsman MV 850 TerrainArmor Edition. Už příští rok je chce ale nabídnout i civilním zákazníkům.

auto americká armáda čtyřkolka bezdušové kolo

foto: Polaris

Dokonce i když je „pavučina“ uvnitř bezdušové pneumatiky TerrainArmor poškozená ze 30 %, může kolo stále fungovat. Cena za takovou vymoženost se nejspíš bude pohybovat nad $500 za kus.

O vývoj podobně odolných pneumatik/kol se pochopitelně snaží i další hráči. Už před osmi lety představil Michelin svůj Tweel, který se však neujal. O několik let později se přidal i výrobce Bridgestone. Nikomu se však zatím nepodařilo prosadit nový typ pneumatik v praxi.

auto americká armáda čtyřkolka bezdušové kolo

foto: Polaris

Pokud se to podaří Polarisu, bude to pro firmu znamenat otevření zcela nového a obrovského tržního segmentu. Lehčí a odolnější kola, plus možnost dát vale rezervnímu kolu, to je něco, o co v době maximálního důrazu na snižování hmotnosti a tím i spotřeby bude obrovský zájem.

tisková zpráva

Jeden komentář u “Americká armáda nasazuje futuristické bezdušové pneumatiky”

Napsat komentář