VIDEO: jak se vyrábí elektromobil Tesla Model S

Magazín Wired dostal aktuálně možnost navštívit a natočit výrobu elektromobilů Tesla Model S v továrně automobilky Tesla Motors ve Fremontu. Tam dnes pracuje 3000 lidí a 160 robotů. Podívejte se na ten tanec!

Jak to vypadá při výrobě elektromobilů Tesla Model S v továrně Tesla Motors ve Fremontu zjišťovali redaktoři magazínu Wired
foto: Wired/YouTube

Tesla Motors v současné době bezpečně vyrábí přes 400 elektromobilů Model S týdně. Cílem je zvýšit tento počet na 800 v roce 2014, a nejspíš ještě výrazně víc v letech následujících (alespoň podle informací od insidera z české firmy, která do Tesly dodává vakuové pumpy).

Továrna ve Fremontu dnes bezpochyby patří mezi nejmodernější auto-továrny na světě. Původně, když ještě patřila joint-venture GM-Toyota, měla roční výrobní kapacitu 500 000 aut. Podaří se Tesle na tato čísla vrátit?

Plány tomu bezesporu nasvědčují. Firma připravuje už na příští rok elektrické SUV Model X a kromě toho chce uvést na trh také renovovaný Roadster. Ale co především: chystá elektrické auto pro masy s cenou kolem $30 000. Právě to by mohlo výrobu významně navýšit. Kromě toho ale šéf Tesly Elon Musk přemýšlí např. i o elektrickém pick-upu.

Wired

4 Comments on “VIDEO: jak se vyrábí elektromobil Tesla Model S”

 1. Já taky. Hlavně jsem
  Já taky. Hlavně jsem zvědavý na auto za 30 tisíc dolarů, což by měl být konkurence Nissan Leafu.
  A jestli Tesla zůstane věrná svým tradicím tak dojezd určitě nebude ubohých 150km, ale minimálně 300. Takže když bude stát stejně tak Nissan zadupe do země.

  Kdyby Nissan pro rok 2014 zvýšil dojezd alespoň na 250km a snížil cenu tak naopak bude mít Tesla problém, ale Nissan nic takového nechystá takže jim to Tesla musí opět ukázat.
  Já věřím, že ano.

  1. V roce 2014 se dle plánů
   V roce 2014 se dle plánů nemá nic zvláštního stát. Nissan představil nový Leaf letos, takže facelift a možná revize baterie přijde na řadu nejdříve v roce 2015 pokud vůbec a to tipuji jen někam k 30kWh (modernizovaná verze stávajících článků). VW elektromobilitu pohřbil úplně, takže se nejspíš nedočkáme ani toho e-up! (ono to možná bude i dobře pro všechny, protože to auto má technologicky zaděláno na slušnou ostudu). V každém případě v roce 2014 bude zajímavé sledovat jak trh přijme BMW i3.

   Čili na novinky bude zajímavý až rok 2015, kdy snad TESLA zvládne to „auto pro masy“. Ono je také potřeba říct, že dokud jde model S na odbyt tak není kam spěchat, protože v krizi vždycky táhnou prémiové modely a nejlevnější modely jsou rády když si na sebe alespoň vydělají. A hlavně se také čeká na masivnější penetraci území dobíjecí infrastrukturou, protože bohužel „masy“ ani v americe nemají všude vlastní garáže a osobně si myslím, že dnes provozovat elektromobil před panelákem prostě ještě nejde.

Napsat komentář