Tesla robot začíná být nebezpečně schopný

Humanoidní robot Tesla Optimus se prezentuje na novém videu jako sice pomalejší, ale už poměrně schopný pomocník.

V polovině roku 2021 Tesla ohlásila, že staví humanoidního robota, tehdy známého jako „Tesla Bot“. První ukázky nevypadaly nic moc a celé to vypadalo spíš jako nějaký Muskův vtip. Jenže není. Robot se nově jmenuje Tesla Optimus, na nejnovějším videu vypadá už vcelku dost schopně.

Elon Musk dokonce říká, že roční poptávka by mohla být „mezi 10 a 20 mld. kusů“. Dokonce jde až tak daleko, že nejvyšší část budoucí hodnoty společnosti Tesla přisuzuje právě tomuto robotovi.

Elon Musk a s ním i Tesla si myslí, že lidskou práci nahradí právě roboti. Proti poslední ukázce robota Tesla Optimus je nejnovější video důkazem, že to Tesla i Musk myslí vážně.

Roboti chodí, používají ruce a dokonce mají paměť a dokáží se učit. Při tom všem využívá Tesla technologie umělé inteligence, které zároveň vyvíjí pro svou flotilu elektromobilů a (už dlouhé roky) připravované plně robotické řízení.

Všichni už vědí, že Elon Musk má značně pozměněné vnímání času a rád se svými predikcemi dostupnosti technologií přehání. Jenže u tak revolučních produktů, jaké Musk a jeho společnosti produkují, je to nakonec jedno.

Z principu věci je v takových případech nutné překonávat nečekané překážky, které budou vývoj prodlužovat. Muskovi se ale nakonec vždy zadařilo, ať už jde o znovupoužitelné vesmírné rakety nebo masovou výrobu dostupných elektromobilů. AI a humanoidní roboti jsou další na řadě.

zdroj: Tesla

9 Comments on “Tesla robot začíná být nebezpečně schopný”

  1. Tak 10-20 miliard kusů? Chtělo by to více střízlivosti. Je hezké nechat se unést, ale čeho je moc toho je příliš. Blbce ze mě dělat nikdo nebude.

    No tak možná je to krátké videjko pro někoho důkaz, ale na mě to působí jako že zatim neukázal nic nového oproti jeho předchůdcům z jiných firem.

    Oni (všichni předchůdci + Musk a Tesla) zatím nebyli schopní vyrobit ani hlídacího psa (aby poznal domácí od cizích a dělal rachot na cizí). Teda ne že by pes (cosi jako pes) nebyl. Ale nic neumí. Teda hledat miny a šmejdit v zamořených a nebezpečných prostorech. To je mi k prdu. Pes co mě pozná podle pohybu, postavy, hlasu a tváře (na čichu netrvám) není. Ani nikoho nenapadlo něco takového vytvořit.

    Prostě tihleti roboti, kromě nějakého machrování dělání salt, nablblých tanečků a podobných nepotřebných věcí neumí nic. V podstatě, co do schopností, se nijak neliší od 10 let staré plastové hračky robota.

    Uměl by prostřít?
    Uměl by sklidit ze stolu?
    Uměl by umýt nádobí, třeba i s pomocí myčky?
    Uměl by zamést terasu (normálně koštětem)?
    Pozná špinavé prádlo a dá ho do pračky a pustí pračku?
    Pověsí pak to prádlo?
    Pozná plevel od kytek? A vytrhne ho?

    Ne, ne, ne a zase ne. Nic z toho neumí.

    Roboti jsou fajn, ale použitelní jsou jen ti s nějakou specializací nejlépe ve fabrice, ve skladu, robotické sekačky a vytírače podlahy a i to jim dá zabrat.

    Teď vidím, že domácí humanoidní robot do 10ti let nebude, co bude potom, to uvidím potom.

    Mohli by aspoň udělat humanoidního (nebo spíš psoidního) psa, aby hlídal/poznal/štěkal, ale i to je asi moc.

        1. ja si to ted pustil a rika tam ze celkova poptavka po robotech by mohla dosahnout 10 nebo 20 miliard kusu (rekl billion), celkove, ne rocne ani v zadnem jinem casovem ohraniceni, ale celkove, a ze Tesla by mohla v tomto ukousnou z kolace cca 20%, tedy jednu petinu trhu, a ze by to pro teslu mohlo v budoucnu prinest trzby az 16 bilionu dolaru, a vesmes toho ze by se celkove treba v tomto stoleti vyrobilo 20 miliard robotu nebo androidu neni as tak scifi, ostatne jsem na zacatku stoleti

          ja si treba pred 30 lety fakt nepredstavoval ze by nekdy existovalo neaco jako univerzalni komunikator, tedy pristroj ktery automaticky preklada jazyky a uzivateli to predklada v jeho jazyce… no a kdys se dnes podivam na jazykove modely tak preklad neni problem, zvlada to dnes automaticky online jak z psaneho tak mluveneho slova, a jak to dostat do hlavy jedince? kdys pominu neuralink ktery dela neco trosku jineho, tak lide co maji vadu sluchu, tak dnes maji moznost si nechat do sluchoveho kanalu nebo jak se to jmenuje implantovat sondu ktera jim umozni sliset mnohem lip nebo sliset, a co je nejsilenejsi, tak to dnes jde u tech nejnoivejsich parovat i s telefonem prez BT, takze dany jedinec co ma tohle v uchu a za uchem vysilac a prijimac, tak slisi „v hlave“ to co zaznamena jeho telefon treba 20 metru daleko v nejake jine mistnosti, takze kdys takovej telefon bude automaticky prekladat treba z Anglictiny do Cestiny, tak vesmes dana osoba uslisi ve zdravem uchu anglictinu a v tom s implantovanym zvukovym procesorem pak cestinu 😀 takze predstava ze v tomto stoleti zacneme vyuzivat treba v tovarnach robory podobne humanoidum a casem i neco jako androidy ktery budou velice podobni lidem samotnym pro me neni as tak vzdalena, sak se podivejme jake pokroky v robotice a dalsich oborech se udaly za poslednich rekneme 20 let, takze co se stane za dalsich 20 let?

Napsat komentář