Tesla pokračuje v práci na Gigatovárně Berlín, podívejte se na video z dronu

Koronavirus sice přerušil výrobu v továrně Tesla ve Fremontu, ale za velkou louží se jede dál. Tesla pokračuje v přípravách pozemku pro stavbu Gigatovárny Berlín.

Hospodářský les poblíž průmyslového parku GVZ Berlin-Ost Freienbrink byl vymýcen, ale Tesla přislíbila vysadit 3x větší množství stromů.
foto: Tesla Kid Grünheide

Původní plán byl začít stavbu Gigatovárny Berlín na 300ha pozemku nedaleko Berlína už tento měsíc. A výrobu rozjet do července 2021. Kvůli koronaviru ale Tesla své americké pracovníky ze staveniště začátkem března stáhla. Nyní to ale vypadá, že přípravné práce opět pokračují.

Vymýcena byla zatím plocha asi 90 hektarů pro „fázi 1“. Dalších 63 hektarů nechá Tesla později vymýtit pro fázi 1B. Nyní se podle záběrů z dronu pracuje na dalších povrchových úpravách.

Během první výrobní fáze zaměstná nová německá Gigatovárna Tesla až 12 000 nových zaměstnanců. Tesla také potvrdila, že továrna bude mít na střeše solární elektrárnu. Zajištěno bude také nové železniční napojení.

Teslabude v Gigatovárně Berlín/Gigafactory Berlin vyrábět elektromobily Tesla Model Y a Tesla Model 3. Koncem minulého roku unikly konkrétní plány továrny:

plán gigatovárny berlín

Plán Tesla Gigatovárny Berlín
foto: Tesla

1. Výroba baterií a elektromotorů
2. Výroba sedadel
3. Konečná montáž
4. Lakovna
5. Centrální sklad
6. Vysoký sklad
7. Čistírna odpadních vod
8. Karosárna
9. Výroba plastů, lisování a slévárna
10. Nová železniční stanice
11. Testovací dráha
12. Parkoviště a odvoz vyrobených aut, samostatná železniční stanice
13. Parkoviště pracovníků

A tady už aktuální video z místa činu. Záběry můžete porovnat s plánem výše.

71 Comments on “Tesla pokračuje v práci na Gigatovárně Berlín, podívejte se na video z dronu”

 1. Je mi nějak špatně od žaludku, když vidím ten lán lesa,
  Je mi nějak špatně od žaludku, když vidím ten lán lesa, který musel padnout kvůli fabrice. Vůbec nechápu jak Musk mohl jít do tak masivně negativní PR.
  Nadšené komentáře tady na webu naznačují, že místní nejsou ani tak ekologičtí nadšenci, jako spíš autíčkáři.

  1. Jak už bylo na mnoha místech zmíněno, nejedná se o les,
   Jak už bylo na mnoha místech zmíněno, nejedná se o les, ale o uměle vysazenou borovicovou plantáž sloužící k výrobě lepenky. To místo je součástí průmyslové zóny. Tesla vysadí třikrát tolik stromů a ve spolupráci s místními odborníky vybere takové druhové složení, aby mohl vzniknout skutečný les.

   Zajímavostí je, že skuteční ekologové proti tomuto kácení (či spíše sklízení) neprotestovali, pouze požadovali, aby proběhlo do konce února před začátkem hnízdění, což se podařilo.

  2. Cetl jste i to prohlaseni, ze vysadi 3x tolik stromu? Pro me
   Cetl jste i to prohlaseni, ze vysadi 3x tolik stromu? Pro me mirneho znalce to znamena cca stejna vymera (sazi se 1 x 1 m od sebe, v lese tak blizko stromy nejsou). Jiste i vite, jaka je absorbce CO2 mladeho a jiz zraleho stromu. Navic les je hsopodarsky, byl vysazen pro prumyslove vyuziti. Jo a uplne nakonec jsite znate i CO2 bilanci lesa (stromu) v ramci jeho zivotniho (a tlejiciho) cyklu. Nebo je Vam smutno spis z toho, ze se zmeni albedo daneho mista ci schopnost zadrzet vodu?
   Za ekologickeho nadsence se povazuji, na zvraceni mi neni, tak se rad dozvim, proc bych mel trpet nevolnosti, dekuji.

  3. prumyslovej les monokultury vysazene za ucelem pokaceni pro
   prumyslovej les monokultury vysazene za ucelem pokaceni pro vyrobu separatu v nabitkarstvi, za 2-3 roky by to pokacela jina firma a udelala z toho uplne stejnej separat pro vyrobu drevotrisek tak tako se z toho vyrobi ted 😉

   zadne masivne negativni PR se vesmes nekona, na socsitich se objevilo par hejtu od lidi a webu ktere hejtujou na Tesle stejne vsechno a tim to zhaslo 🙂 drtiva vetsina tech hateru si na to za mesic ani nevzpomene a budou hatovat dalsi Tesla aktualni „veci“

     1. Pokud berete základní hodinovou mzdu dělníka, bude
      Pokud berete základní hodinovou mzdu dělníka, bude podobná, pokud vezmete ale celkové daně ze mzdy, náklady na odstupné apod., tedy celkové zdanění a to nepočítám náklady na energie, dopravu apod., ty budou podstatně vyšší než v USA.

      1. Berlin byl vybran zrejme zamerne oholdne nizsich nakladu na
       Berlin byl vybran zrejme zamerne oholdne nizsich nakladu na finance, zaprve tam platy nejsou takove jako treba v Mnichove, oblast Berlina patri co se prumernych platu k nejlevnejsim v Nemecku, prumer maj tusim okolo €24 za hodinu (Berlin), delnicke profese u pasu tam budou ale jeste nize, odhadem okolo €16-18 na hodinu, odstupne a dalsi podobne veliciny budou zalezet na tom zda se Nmecum podari tam prosadit ci nepodari prosadit odbory, dane budou mit vyzsi nez v USA, naklady na energie budou vesmes male, v prvni rade cast energii maj vlastni, v druhe rade oni nakupuji naprimo prez burzu, maji tedy relativne smesnou cenu za energie 😉 doprava bude predpokladam obstaravana z velke casti po zeleznici a z dalsi casti mozna jiz vlastni flotilou, tou dobou by jiz mohl byt nasazen Semi, ono te dopravy tak as tolik mimo zeleznici stejne nebude, Tesla si toto vetsinou obstarava sama a ma to tedy levnejsi o marze dopravcu

       Tesle ale hodne odpadne jeden zasadni vydaj, doprava prez ocean a take mertve penize ktere takova auta na oceanu pro ne predstavuji po dobu 2-3 tydnu, pro automobilku jako je Tesla je tohle dosti klicova vec ohldne financi 😉

  1. Bohužel pro nás v ČR bude cena stoupat, natištěné
   Bohužel pro nás v ČR bude cena stoupat, natištěné peníze od ČNB způsobily blahobyt , který je momentálně za námi. Zahraniční investoři odcházejí domů a teď se projeví negativa tištění , oslabení koruny. EUR/CZK je zralá na nějakých 30 až 32 ,pak se snad muže stabilizovat nebo dokonce posílit. Nyní jsme v režimu zachraň svoje EUR kdo můžeš. Asi to nebude žádná tragédie , ale dovozové věci prostě zdraží.

    1. To já opravdu nevím, kdo přesně sem nasypal ty dva
     To já opravdu nevím, kdo přesně sem nasypal ty dva bilióny korun , když ČNB tiskla. Počítám, že to jsou stovky různých subjektů. Pokud bych měl pouze tipovat kdo odlévá z CZK, tak bych řekl Nomura, Pimco, Sberbank a asi prakticky všechny německé a rakouské pojišťovny atd. . Hedgeové fondy bývají nejrychlejší ,ty už asi budou z valné části pryč .

   1. To brzo poznáme, co a jak bude. za mě to je jednoduché
    To brzo poznáme, co a jak bude. za mě to je jednoduché klesne rozežranost, teď lidí v karanténě zjišťují, co potřebují.
    Já to vidím jednoduše – zajímavě vybavená PHEV Octavia dneska naprosto klidně přestřeluje milion korun (generace 4. je mnohem dražší než předchozí), pokud se Tesla 3 dostane někam 1,25 – 1,3 mega je to už na zvážení i vůči takto vybavené Octavii

    1. Vždyť ta Tesla 3 už teď stojí pod 1,3 mega a přesto se
     Vždyť ta Tesla 3 už teď stojí pod 1,3 mega a přesto se více prodává ta Škodovka… ale zřejmě jste myslel Superb plug-in, ne? Protože Octávka plug-in se ještě nevyrábí a taky je menší a bude podstatně levnější než Tesla 3.

     Ale nemyslím, že nějak zásadně klesne spotřeba. Ano, c prvních měsících jo, ale pak přijde podpora od státu, stimulace, schodek rozpočtu a zase se vše vrátí. Jako po krizi, 10 let zpátky 🙂

     1. Ne nemyslel a beru Teslu LR – ten základ je podle mě nesmysl
      Ne nemyslel a beru Teslu LR – ten základ je podle mě nesmysl a samozřejmě počítám cenu s DPH. Myslel jsem Octavii Plug in – referenčně beru cenu dieselu s automatem – strategii odvozuji cenotvorby odvozuje přes Superva…a kdeže jsou ty doby, co Octavia nestála raketu…nový model je sice hezký a dá se slušně vybavit, ale cenově je to podle mě víc ambiciozní, než to auto snese

      1. No ale Octávka plug-in ještě není a Superb plug-in je od
       No ale Octávka plug-in ještě není a Superb plug-in je od nějakých 880 a slušný Style za 930, fleetový zákazník ještě dostane i slevu. L&K je pak 1,1 mil. Nevím, ale Octávka plug-in bude pod milion určitě, ne? No a Tesla 3 LR pak 1,5.

       A druhá věc, velikostí asi má smysl spíš srovnávat model 3 se Superbem, ne? nebo je model 3 cca. jako Octávka? Neumím to srovnat.

       1. Ale je třeba srovnávat srovnatelné – tedy jednotkové ceny
        Ale je třeba srovnávat srovnatelné – tedy jednotkové ceny …. Fleet je úplně něco jiného a taky je třeba srovnávat adekvátně vybavená auta. Já si včera tu Octavii naklikal. a bez problému jsem se dostal nad milion, stačilo si tam dát závěs, kožený interiér (ne, že bych to chtěl, ale chtěl jsem mít představu proti Tesle), vyhřívání sedadel vepředu a vzadu (a hned jsem musel ještě to a ono a ještě tamto), dobrá světla (zase pár blbostí). Jak jsem psal ta cena je za takové auto pro mě ujetá…otázka jsou slevy a zaměstnanecké bonusy vycházející z toho, že firma je fleetový zákazník škodovky – ta startovací cena je ujetá a více než ambiciozní

        Velikostně bych Teslu 3 spíš viděl na novou octavii, fakt dost vyrostla, Superb je ještě větší. I v řadě recenzí byla Tesla 3 přirovnávána k Octavii

        1. 1milion za cca 1500kg oceli, plastu a el. Kurvitek…
         Covid

         1milion za cca 1500kg oceli, plastu a el. Kurvitek…
         Covid snad spoustě lidem v hlavě rozsvítí…

        2. „kožený interiér (ne, že bych to chtěl, ale chtěl jsem
         „kožený interiér (ne, že bych to chtěl, ale chtěl jsem mít představu proti Tesle)“

         No a to je právě to, že v Octávce, když nechcete, nemusíte mít kožené sedačky a hlavně nemusíte za ně platit, jako v Tesle 🙂 Koukal jsem na Superba a tam lze tu plug-in verzi objednat už od základu Ambition, teda od 880 tisíc, jak jsem psal. Předpokládám, že v Octávce to bude tam 3/4 mega. A pak si tam dáte jenom to, co chcete. Takže se základem jste na půlce ceny Tesly a kdo chce a rozmáchne se na L&K, může se dostat přes milion.

         Ale jak říkám, je to spekulace, ceník plug-in Octávky jsem ještě neviděl.

        3. Jasně, ale je třeba si uvědomit co dělám – pokud chci
         Jasně, ale je třeba si uvědomit co dělám – pokud chci srovnávat vybavenost, potom ho tam dám.
         Pokud budu vytvářet octavii pro sebe, abych si jí užil a nebylo to mnou „nechtěných“ kompromisů, tak nemá PHEV šanci – za dvanáct let a pracovních několik set tisíc km jsem si na automat nezvykl a fakt ho stále nemám rád – a je otázka, jestli by vůbec dostala šanci, protože ta zadní náprava je prostě smutná…
         NA druhou stranu ten kožený interiér byl příplatek 50 tis, vše ostatní by mi jinak přišlo docela fajn – takže pořád by to bylo auto za mega..respektive lehce pod mega s manuálem a 1,5TSI

        4. To jo, pokud chcete striktně srovnávat vybavenost Octávky a
         To jo, pokud chcete striktně srovnávat vybavenost Octávky a Tesly 3, tak to tam musíte vše dát, to ano. Otázkou je, jestli to má význam.

         Dle mého má význam takové srovnání, že si vyberu Octávku podle mých kriterirí a Teslu 3 dle mých kriterií (samozřejmě oboje s ohledem na to, co kdo nabízí) a pak srovnám cenu. To znamená, někomu stačí základ v Octávce a bude tedy srovnávat 3/4 mega vs. 1,3 mega, jiný to může mít jinak.

         PHEV verzi dostanete jedině s automatem, o té se bavíme, ne? Já to mám naopak, léta (asi 750 tis. km) jsem jezdil s manuálem, teď poslední 4 roky a 150 tis. km s automatem a manuál už bych nechtěl 🙂

        5. Jasně jsou dvě věci – srovnám aby to bylo vybaveno pokud
         Jasně jsou dvě věci – srovnám aby to bylo vybaveno pokud možno stejně.
         Pak dělám must to have a řeším, jestli mi benefity dražšího za to stojí.
         Řešíme PHEV – je to za určitých podmínek pro mě přijatelný kompromis (za dalších určitých předpokladů).
         Ten základ v Octavii si myslím, že nebude moc častý – hodně budou chtít lidi vyhřívaná sedadla, volant – v tom se veze lepší klimatizace, lepší světla atd.
         Já mám za sebou léta se služebními auty s automatem – vždycky bylo doma něco s manuálem a byla to vždycky pro mě úleva si sednout do normálního auta.
         Mám takovou veselou historku, kdy jsme jeli se služebákem na hory (Superb DSG) a při stoupání do alpského střediska mi jeden člen rodiny povídá – proč na to pořád nadáváš, vždyť to řadí dobře i na správné otáčky. odpověď bylo – protože už deset km řadím já

        6. To já spíš znám lidi, co řídili manuál i automat a
         To já spíš znám lidi, co řídili manuál i automat a manuál by už nechtěli, včetně mě 🙂 Myslím, že řadit umím, za ty statisíce km už to mám snad zmáknuté, ale už mě to nebaví. A hlavně v kolonách jsem za automat (a adapt. tempomat) vděčný. Zas na druhou stranu, taková MX-5 (nebo něco podobného), jedině s manuálem 🙂 Ale na normální auto, co mě jenom odveze, které mi slouží…

        7. Tak zážitkové auto je jasné….ale to je jiná
         Tak zážitkové auto je jasné….ale to je jiná soutěž..na druhou stranu, kolik se s takovým autem najede? max 4-5 tisíc km ročně, kdo jede dovolenou má max 7. Proto říkám, za určitých podmínek (tím je myšleno, že moje současné auto zůstane doma). Na druhou stranu jsem momentálně na tom časově tak, že když jde o soukromou cestu, tak je to takřka vždy cesta zážitková a je to pár tis km ročně – zbytek jsou pracovní, nebo přesunové cesty a tam je pro mě sice řazení vítané zpestření, ale jde to s automatem nějak přežít (pokud se nejede do sněhu a neudržované cesty).

        8. Jste ideální kandidát na elektromobil, protože ten
         Jste ideální kandidát na elektromobil, protože ten neřadí vůbec. Je to jen jeden z mnoha požitků jízdy v něm a kdo jednou zkusil, neodolá.

        9. Hele zkusil jsem, mám s nimi pár desítek tisíc km…a jako
         Hele zkusil jsem, mám s nimi pár desítek tisíc km…a jako fajn….ale řazení je řazení… pro mě je zážitek řídit staré auto, bez všech moderních opičáren… když srovnám Teslu s jejím super zrychlením anebo starou Tatru 57A a mám možnost si vybrat s čím se svezu..Tatra vítězí o koňské délky

         Takže ano, elektromobil má hlavně na krátké cesty po městě a aglomeraci nesporné výhody, ale jinak mě nechává emočně zcela chladným a pokud by to mělo být doma jediné auto s klidem odolám…ono klidně odolám všem plasťákům od roku 2005..

        10. Pro mě je EV čistě na každodení dojíždění do práce a
         Pro mě je EV čistě na každodení dojíždění do práce a na té 30 km cestě si člověk nic neužije, v podstatě to je až na pár km popojíždění v kolonách. TM3 je pro mě uvnitř auto bez koulí, když jsem viděl poslední video s TMY tak jsem se úplně oklepal, prostě plasťák. Tesla S je úplně někde jinde, to je ještě pro mě auto.

        11. Já mám na cestu z práce i do práce několik možností –
         Já mám na cestu z práce i do práce několik možností – jedna nudná, přes kopec a pak aglomerací, druhá asi o 5 km delší – ale v zácpě rychlejší a ta vede přes kopec, kde by se daly jezdit závody do vrchu, takže pro vyčištění hlavy je to výborné…i tak s mým soukromým nájezdem držet zábavné auto a elektromobil je ptákovina..ono i ten elektromobil samotný je ptákovina a můžu pro přírodu udělat mnohem víc a levněji, na to, aby se odůvodnila cena elektromobilu navíc, musel bych soukromě najíždět, tak troj násobek soukromých kilometrů. Z tohohle pohledu by mě fakt zajímalo, kdo si koupil v čr Teslu a jiný drahý elektromobil hezky za plno, za zdaněné peníze.
         Ohledně interiéru – je to amerika – mustang je taky zvenku hezkej, ale uvnitř si to pořád nese stigma Falconu, jak v roce 1964.

         Z Tesly bych uvažoval jedině o modelu 3LR a ano mnohem víc by mi přišel zajímavý s palubou ala S – tzn kaplička plus tablet nastojáka – klidně 15 palců svisle. Co se mi ještě na trojce fakt, ale fakt nelíbí, to je ta průhledná střecha. Tesla S je úplně mimo – je to moc drahé a velké – co s tím? Almary X a Y mě nezajímají.

        12. Spusta lidí si koupilo Teslu bez dotací a spousta lidí si
         Spusta lidí si koupilo Teslu bez dotací a spousta lidí si ji koupilo teď a ještě to neví, dotace prostě neschválí i když mají požádáno, v této době ani náhodou.

         Klasický Mustang uvnitř ještě jde, ale i Mustang Mach-e vypadá lépe než TM3 a je tam vidět inspirace z TMS.

        13. ALe já nemyslel dotace, to je až z B. Já myslel, kdo si jí
         ALe já nemyslel dotace, to je až z B. Já myslel, kdo si jí koupil pěkně za plno -tedy jako soukromá osoba za zdaněné peníze, takový člověk si může nechat o dotacích dát…podle mě jsou všechny v nákladech a pěkně po odečtu DPH

        14. Nová auta si kupuje 25% fyz. osob a jen chudí lidé si
         Nová auta si kupuje 25% fyz. osob a jen chudí lidé si kupují věci za zdaněné peníze.

        15. Tak potom máme několik jistot:
         1) elektromobilita se masově

         Tak potom máme několik jistot:
         1) elektromobilita se masově nerozšíří
         2) řada popularizátorů elektromobility, kteří mají takto auta a káží jak píšete „chudým“, jak se to vyplatí a je to super – jsou přinejsmenším pokrytci -a napřed by si měli srovnat v hlavně, jestli by do toho šli za zdaněné peníze a v podmínkách provozu zdaněných peněz
         3) pokud se budou elektromobilisté takto dál chovat a nezískají pokoru a úctu k ostatním – tak mají elektromobilisté šanci převzít od majitelů BMW punc snobů a ..kr..nů, protože svým chováním dle bodu dva si nic jiného nezaslouži

         PS: jsem šťasten, že jsem podle vás chudý

        16. Nějak jste nepochopil co jste tím chtěl říci. 75% nových
         Nějak jste nepochopil co jste tím chtěl říci. 75% nových aut si kupují firmy a 25% nových aut si kupují fyzické osoby. Ostatní fyz. osoby si kupují ojeté auta (těch se prodá 3x více než nových), tak to prostě je. Bohatí lidé jsou bohatí, protože šetří i na jednom rohlíku a na vše chtějí slevu. Tedy běžný člověk si koupí BEV, až bude mít dojezd 600 km a bude stát průměrně 200 tis. Kč, to je statistika a holý fakt. Bod 3 jsem nepochopil, zřejmě výlev člověka, který závidí.

        17. Nezávidím, jen konstatuji, že pokud jak říkáte „bohatý“
         Nezávidím, jen konstatuji, že pokud jak říkáte „bohatý“ člověk nemá k tomu co dokázal pokoru a není schopen nadhledu a dává to arogantně najevo, tak je to snob a kr..én… doteď se v očí řady lidí tito lidé profilovali v majitelech BMW, teď to začíná vypadat, že to přeberou elektromobilisté…

         Ten objem prodejů znám a čekal bych, že třeba tu budou nějací srdcaři jako mezi motorkáři, co nemají nic, ale mají motorku (adekvátně elektromobi), ale toho se asi nedá dočkat…

         Bohatí lidé jsou bohatí, protože šetří i na jednom rohlíku a na vše chtějí slevu . s tímhle naprosto nesouhlasím

         PS: jak jsem psal tituluji se chudý, neb jste mi sám tento titul přiřadil… to jak jste to napsal je sice přímé ale maximálně arogantní – přesně dle bodu dva co jsem psal výše…

        18. Jo, to se mi taky líbí, nemusím řadit já a ani auto
         Jo, to se mi taky líbí, nemusím řadit já a ani auto neřadí, prostě jeden stupeň a zátah kontinuálně. Jen občas čtu v recenzích, že ve vyšších rychlostech (a tím se často myslí už nad 100 km/h) ten elektromotor točí vysoké otáčky a je to slyšet. Teda, jak u kterého auta, neumím to posoudit. Já když jedu na dálnici, tak v rychlosti 130 si motor točí něco mezi 1200-1800 otáček a není slyšet vůbec. Ale myslím, že u dobře odlhlučněného EV to bude podobné… to znamená motor slyšet není a co je slyšet, je aerodyn. hluk.

        19. To se mi líbí, jak si někdo myslí, že Toyoty a spol
         To se mi líbí, jak si někdo myslí, že Toyoty a spol nemají převodovku a mají kontinuální zátah. A s obrovskou ztrátou přenosu výkonu. Nedej bože, aby se to pokazilo, to se pak rovnou mění za nové, akorát pro dobro firmy se o tom nikde nemluví.

        20. Myslel jsem, že je to napsané jasně a že bys to mohl
         Myslel jsem, že je to napsané jasně a že bys to mohl pochopit i ty. No… mýlil jsem se 🙂 Reagoval jsem na Radovana a jeho popis chování elektromobilu a že by se mi to také líbilo bez převodovky a s kontinuálním zátahem – psal jsem o elektromobilu. Pak jsem se ho ptal na hluk EV při vyšších otáčkách a srovnával jsem to s Lexusem při dálniční rychlosti, který točí kolem 1500.

         Myslím, že jsem to napsal jasně a pochopitelně, musíš číst pozorněji.

         Samozřejmě, že hybridní Toyota (Lexus) má převodovky, resp. jakési planetové soukolí, které je jednosušší než klasický automat a které slouží jako dělič výkonu spalovák-elektromotor. Nějak tak jsem to pochopil.

     2. po energeticke nezavislosti a vseobecne nezavaslosti na statu
      po energeticke nezavislosti a vseobecne nezavaslosti na statu je ted mnohem vetsi zajem

      mala ukazka treba z nasi firmy, za posledni roky jsem se podilel na cca 30 projektech rodinnych domu ktere jsme navrhovali, u vsech jsme nabizeli jako soucast OZE s akumulaci, vsechny ty domy byli stavebne nad sumou 6 milionu, a priplatek za OZE s akumulaci do baterii 30+kWh a vody se mel pohybovat do 10% z ceny projketu, tu moznost z tech cca 30 projketu vyuzili 2 klienti….a ted gol mesice, za minulej tejden se nam ozvalo 9 lidi ze by chteli vedet zda u tech domu co jsme jim navrhli by slo ted dodatecne to doplneni o to OZE a u 6 z nich i s dovetkem ze zvazuji i elektromobil a zda to i tak s tim OZE pujde 😀

      asi takhl eted lidi premejslej o tom jake auto si vyberou a jak si svuj „zamek“ zajisti proti pripadnym blackoutum 🙂 lidi zacinaj zjistovat ze oprotit se od statu alespon na tomhle je pro ne ted to nejjednoduzsi co muzou udelat|

      doba se meni, levna ropa nebude nafurt, a kazda dalsi kryze muze bejt daleko horsi nez ta co je ted, ted stojime opravdu jen proti takove horsi „chripce“, ale co kdys prijde neco co bude 10x horsi? vis co nastane pak? benzin a nafta jsou ve startegickych surovinach statu, a stat muze naridit zakaz prodeje teto suroviny, tak jak se to deje kuprikladu ve valecnych stavech

  1. A mělo by i s osobní, 12.000 lidí kteří po jednom jedou
   A mělo by i s osobní, 12.000 lidí kteří po jednom jedou osobním automobilem, byť elektro, denně do továrny a zpět je nesmysl. Tady je hromadná doprava nanejvýše žádoucí.
   Ostatně na té mapě asi každého normálního člověka udeří do očí to brutální parkoviště pro zaměstnance, vlastně největší plocha továrny. Když se podíváte na naše obchodní centra, je to stejná prasárna.

     1. Přechodná věc s nedozirnymi dlouhodobymi následky na
      Přechodná věc s nedozirnymi dlouhodobymi následky na ekonomiku čezka…
      A zítřejší poslání 60000tisic pendleru na úřad práce je jen špička ledovce…
      Ale asi ekonomiku roztočí útraty důchodců a státních zaměstnanců, a hlavně stavba dálnic takže není potřeba panikařit…

   1. Tak tohle asi obyčejné TČ stejné jako ostatní nebude- viz
    Tak tohle asi obyčejné TČ stejné jako ostatní nebude- viz výňatek z originálu- PCB design techniques applied to create a heat exchanger that is physically impossible by normal means. Řekl bych že reverzní inženýři z „drtivé většiny“ mají zase co dělat.

     1. Dík to je zajímavé-
      tak Toyota řešení: Toyota has

      Dík to je zajímavé-
      tak Toyota řešení: Toyota has upgraded the heat pump system in the new Prius Prime to increase overall efficiency and extend the operating range of temperatures, through reusing warm vapor (separated from the liquid and injected into the compressor again, bypassing the condenser)… and…Now, Toyota has added the Cyclone Separator integrated valve into the system….

      a Tesla řešení: Heat pump also has a local heating loop to spool up fast & extend usable temperature range…and…Octavalve is pretty special, too….

      O tom jaká je ta range po tehto inovacích běžného TČ se nezmiňují ani jeden a tak asi uvidíme až z testů.

      Jinak nic proti Toyotě ta, jestli se do EV pustí, tak může být skutečnou konkurencí Tesle.

      PS, ještě jen na okraj, zaujal mě rozdíl v použité angličtině, není to myslím jen tím že citace jsou z různých zdrojů, ale je to až generační rozdíl a jak kdo komunikuje tak takové skupině je bližší.
      Tesla záměrně komunikuje moderně i když možná by se dalo vytknout že méně přesně.

 2. No tak sláva, snad to brzo postaví.
  Jak museli zavřít ten

  No tak sláva, snad to brzo postaví.

  Jak museli zavřít ten Fremont, z elektromobilů se stalo nedostatkové zboží, lidi i firmy je panicky vykoupili, protože čekají několikanásobný růst cen a chtějí s nimi ušetřit, když ta ropa tak zdražuje.

  Vedle prý staví Samsung fabriku na CRT obrazovky.

  1. jj ta ropa bude jiste „zdrazovat“ i dal, treba za 5-10 mesicu
   jj ta ropa bude jiste „zdrazovat“ i dal, treba za 5-10 mesicu bude jiste jeste mnohem levnejsi, a jak vime, lidi si auta kupuji treba na 1-2 mesice a pak prodavaj a berou dalsi nove…..:D az se rarasi co se ted hasterej usmirej, tak ropa zas pujde nahoru a to klidne na dvojnasobek toho co ji obchoduji dnes

   ty fakt uvazujes jen v usecich par tydnu co? neco jako vyhled na rok dopredu asi neznas vid?

   1. To je prosté, Tome, Japonskov je v tomto směru asi ještě
    To je prosté, Tome, Japonskov je v tomto směru asi ještě normální? Jiné destinace světa – najmě Evropa nikoliv a tady by všichni LGBT řvouni a zastánci všech nových genderů každého, kdo se prohlásí heterosexuálem nejradši zbezpohlavnili? Takže je to svým způsobem odvaha jít s kůži na trh a říkat „jsem heterosexuál“.

Napsat komentář