Tesla opět vylepšila své elektromobily Model S

Je tomu pár týdnů, co jsme psali, že Tesla chystá velký update softwaru pro Model S. pak prozradil, že nabídne chytré plánování cest podél dobíječek. Update firmwaru je konečně tady.

Inteligentní plánovač tras v elektromobilu Tesla Model S s novou verzí firmwaru 6.2
foto: Tesla Motors

Všem majitelům elektromobilů Tesla Model S by se mělo auto samo updatovat (tedy vylepšit) během nejbližších dnů. Elon Musk na svém Twitteru potvrdil už tento víkend, ale do včerejšího večera zatím nikdo na webu teslamotorsclub.com neohlásil. Možná je plánován teprve na nedělní (včerejší) večer.

Nový update významně vylepšuje funkčnost elektromobilů Tesla Model S. Přináší pět hlavních novinek a několik menších zlepšení. Podíváme se na ně teď podrobněji.

Už nikdy auto nevybijete

Hlavní funkční nového firmwaru v6.2 je „Range Assurance“ neboli aplikace, která neustále běží v pozadí i když není spuštěna navigace a komunikuje se sítí rychlodobíječek Tesla Supercharger i sekundární sítí Destination Chargers.

V okamžiku, kby se mohlo auto vybít bez toho, aby bylo schopno dojet k některé nejbližší nabíječce, aplikace vás na to upozorní. Přitom nebere v potaz nefunkční nebo obsazené dobíjecí stanice Supercharger.

Navigace vám v takovém případě ukáže nejbližší Superchargery/dobíječky a navede vás k nim. Co je ale skvělé je fakt, že bere v potaz převýšení terénu a dokonce i aktuální rychlost větru!

Spojí se totiž online s meteorologickým serverem. A to jen proto, aby systém dokázal co nejpřesněji odhadnout zbývající dojezd auta. Díky tomu už řidič prakticky vůbec nemusí myslet na to, že by se mu mohla vybít baterie a odpadá i řada zbytečného plánování.

Snadné plánování

Druhým vylepšením je „Trip Planner“ neboli plánovač tras. Ten zvolí tu nejlepší cestu i vzhledem k možnostem dobíjení. „V zásadě jde o velkou síť aut komunikující dynamicky s velkou sítí dobíječek,“ píše se v tiskové zprávě automobilky Tesla Motors.

auto elektromobily Tesla Model S mapa navigace Trip Planner plánovač tras

Z New Yorku do Los Angeles (5200 km) za 62 hodin 30 minut, ale hlavně úplně zdarma
foto: Tesla Motors

Jinými slovy, Tesla jako jedna z prvních automobilek začala využívat technologii V2V komunikace (bude navýsost důležitá i pro autonomní řízení). Nový plánovač tras vám dokonce doporučí jak dlouho u každé stanice dobíjet.

Zajímavé je všimnout si v tiskovce, jak Tesla začala používat sousloví „prostě to funguje“ („it just works“), které proslavila společnost .

Nové bezpečnostní funkce

Tři nové bezpečnostní funkce zahrnují automatické pohotovostní brzdění, upozornění na mrtvý úhel a upozornění na možnost bočního nárazu. Další novinkou je „Valet Mode“, tedy mód který omezuje rychlost auta a uzamyká vnitřní úložné prostory, přední zavazadlový prostor i ukrývá osobní informace. To proto, když je zavolantem někdo jiný než vy (valet=“komorník“).

Další, už spíše kosmetická vylepšení, se týkají zlepšení kvality audia v kabině, zkvalitnění ladění rádia a funkcí tempomatu.

tisková zpráva

Tři komentáře u “Tesla opět vylepšila své elektromobily Model S”

Napsat komentář