Tesla by mohla ztrojnásobit výrobu Gigatovárny na 150 GWh

Elon Musk, šéf Tesla, aktuálně na setkání akcionářů řekl, že roční výroba rozestavěné gigatovárny by se mohla zvýšit až trojnásobně.

Podívejte se na gigatovárnu na záběrech z létajícího dronu.
foto: Joshua Mcdonald

Podle Elona Muska bude možné výrobu v giga-továrně až ztrojnásobit, a to na 105 GWh článků a 150 GWh hotových baterií.

Potenciál k expanzi údajně existuje i bez toho, aby bylo nutné továrnu na baterie rozšiřovat za plánovanou finální plochu 1,2 mil. m2. Musk také potvrdil, že Tesla Motors s partnerskou společností Panasonic budou v továrně vyrábět nový formát článků 20700 namísto současných 18650.

Nové články tedy budou vyšší (70 mm) a širší (20 mm) než ty, které využívají současné elektromobily Tesla Model S a Tesla Model X.

Nový formát bude optimalizován pro novou generaci baterií, které se budou v gigatovárně vyrábět, a které budou určeny (pravděpodobně) jak pro Tesla Model S a Tesla Model X, tak především pro Tesla Model 3.

Podle Muska se také změnil poměr objemu výroby pro elektromobily a úložné baterie Tesla Powerwall/Powerpack. Původně měla být 1/3 produkce určena pro Tesla Energy a 2/3 pro elektromobily. Podle nejnovějších informací ale to bude spíš půl na půl.

Elon Musk i JB Straubel znovu potvrdili, že výrobu článků v gigatovárně chtějí spustit už koncem letošního roku. Slavnostní otevření je připraveno dokonce už na 29. července 2016.

Musk také znovu potvrdil, že růst Tesla Energy produktů je výrazně strmější než prodej elektromobilů, a že by tyto produkty brzy mohly tvořit podobný objem prodejů jako elektromobily.

Tesla také nezapomíná svou novou továrnu označovat jako „Gigafactory 1“, aby dala jasně najevo, že to rozhodně nemusí být poslední taková. Elon Musk už dříve řekl, že budeme potřebovat stovky gigatováren.

Tesla

64 Comments on “Tesla by mohla ztrojnásobit výrobu Gigatovárny na 150 GWh”

  1. Bateria sa zohrieva
   Bateria sa zohrieva nabijanim za pouzitia specifickeho striedaveho napatia doba potrebna na vytemperovanie b-packu standard tepelnym managementom je prilis dlha preto je BMS vybavena AC ohrevom. V praxi je problem nabijania za nizkych teplot pokles reakcnej kinetiky ktora pri RT zvyhodnuje interkalaciu Li+ do grafitu ale kedze rozdiel potencialu medzi grafitom a kovovym litiom je iba 0.1V tak pri poklese teploty pod 0°C zacina dominovat (vysledny nabijaci prud) vylucovanie litia na grafit anode co nasledne degraduje celu a zaroven predstavuje bezpecnostne riziko.

  1. Říkal jsem si, že by to
   Říkal jsem si, že by to mohlo souviset i s pokrokem ve vývoji aktivní hmoty, která má nižší vnitřní odpor a s tím související ohřev, takže lze uchladit i jádro článku s vyšším průměrem. Časem třeba bude i form factor ‚toaletní papír‘ 😀

  1. vice energie na stejny
   vice energie na stejny prostor baterypacku? pravdepodobne maji prostor pro baterie vyssi nez vyuzivaj a vesli by se tam i vyssi baterie tedy misto 6.52cm se tam zrejme vlezou i clanky 7cm vysoke, a pri pohledu na rozlozene moduly teslackych baterypacku maji mezi clanky i docela prostor a asi se tam vlezou i clanky s vetsim prumerem misto 18mm rovnou 20mm

  1. kdyby to udělali už před
   kdyby to udělali už před 100 lety, kdy povraždili všechny elektro-mobilisty, mohli jsme být už v budocnosti, terorismus by neexistoval a fašistické vlády by nás nemusely držet tak pod krkem a dělat z nás otroky:
   goo.gl/PsgG2N
   Jen se podívejte, jak skutečně funguje svět, řízen psychopaty a jejich méněcennými psychopaty (Sobotka, Chovanec, Kalousek apod.)

     1. Politici EU se správně
      Politici EU se správně bojí, že poté, co natahali do EU nepřizpůsobivé spoluobčany, co si jen rádi hrají na Létající Čestmíry a pokud možno spolu s ostatními občany EU (oblíbená hrací místa jsou letiště, nádraží, stadiony, koncertní síně a jiná shromaždiště), dojde těm občanům EU, co si hrát nechtějí, trpělivost. Pak pozvednou zbraně nejen proti těm nepřizpůsobivým spoluobčanům bez rozdílu, ale zejména proti svým vůdcům, kteří je dovedli tam, kde jsou. Proto se snaží jako správná totalita po cenzuře názorů, zamlčování faktů, politické korektnosti a trestnosti jiného demokratického názoru lidi odzbrojit. A pokud možno celou EU naráz. Prostě už pár let jde Evropa do kytek a politici nyní našli zkratku….. 🙁

     2. ac nejsem drzitel ani
      ac nejsem drzitel ani zbrojniho prukazu, tu vyzvu co davali nazacatku proti tomuhl ensmyslu jsem podepsal

      od lonska jsem i zastance vystoupeni CR z EU, zadnou EU nepotrebujem a nikdy jsem nepotrebovali, potrebuji ji jen politicke „elity“ kvuli dotacim na sve soukrome projekty a na to aby meli na rozdavani koblih z toho co z dotaci rozkradou, uplne nam postacuje Shengen na coz neni potreba bejt soucasti EU

       1. aby se zamezili silne
        aby se zamezili silne politicke moci ze strany Nemecka a vzniklo prostredi pro mozny ekonomicky rust? takze rekneme za ucel ekonomickeho ruzstu a zachovani miru v Evrope? tedy vpodstate reakce na 2 svetovou a aby se to jiz neopakovalo?

        nevim rad se necham poucit, nejsem politolog a o presne duvody jsem se nikdy nezajimal, to co se deje ted se me ale dotyka a proste jsem zmenil nazor a jsem momentalne za to aby CR s EU vystoupila dal byla suverenim statem zapojenym jen do Shengenskeho prostoru

        a ze CR EU nikdy nepotrebovala si stojim, v dobe kdy EU vznikala byli postoje a ciny Eu rozhodne jine nez jsou poslednich rekneme 5-10 let, a co se nam EU snazi vnucovat a zakazovat se me proste nelibi, pokud se to tobe libi, tak je to tvuj nazor a ja ti ho nijak brat nebudu, mas na nej stejne pravo jako ja na ten svuj nazor

        1. Taky jsem nechápal proč
         Taky jsem nechápal proč dostala EU Nobelovku, ale to že si tu už těch 60 let (nebo kolik?) od jejího vzniku nepodřezáváme krky navzájem mi po těch zvěrstvech a milionech mrtvejch z minulýho století přijde jako naprostej zázrak, před kterým jsou všechny ostatní EU problémy naprosto malicherný pletichaření. Si tu žijem jak prasata v žitě, ale všichni jen fňukaj a chtěj to co má jejich bohatej soused a ješte k tomu hned.

         EU je na začátku a ve vývoji a stále de učí a ČR a nový členové se učej nebýt v EU přizdisráči. Federace USA či jednotné Německo taky nevznikli přes noc natož bezbolestně. Německo bylo zoufale rozdrobené přes všechna staletí, Itálie dlouho taky. Strčit hlavu do písku a zalízt do nory se dá zalízt vždycky, ale začít pořádně veřejně kontrolovat aspoň vlastní politiky natož ty bruselský to nikdo nechce. Radši vo tom všichni celej rok fňukaj po hospodách a netu a když se někdo o změnu pokusí tak se mu akorát vysmějou zatímco druhá půlka ty vyžírky volí a podporuje. Když si v tom baráku neuděláme společně pořádek a každej se zabouchnem do svýho pokoje tak to bude pořád naprd.

        1. Samozřejmě. Pokud máte
         Samozřejmě. Pokud máte zbrojní průkaz a vlastníte legálně zbraň, pak musíte být připraven ji použít, včetně smrtící síly. K tomu ji máte. Ten, na kom bude použita, je většinou útočník, který si Vás vybral. On stanovil pravidla. Přežijete Vy nebo on. Jen musíte být připraveni vzít život a pak s tím žít.
         Ano, jsou mezi námi lidé, kteří mohou s klidem říci JÁ JSEM ZBRAŇ. A odzbrojí Vás holýma rukama. Zabít se dá propiskou i cvičeným ukazováčkem. Ale většina z nás to neumí nebo není dostatečně rychlá. A pokud je vzdálenost mezi Vámi a útočníkem dost velká a on má střelnou zbraň, ani ta rychlost Vám příliš nepomůže. Musíte mít také střelnou zbraň. Útočník si ji obvykle nelegálně opatřil, protože je to pouze nedílná součást jím plánované nelegální činnosti (krádež, loupež, přepadení, vydírání, znásilnění…..). A to nemluvíme o momentu překvapení, kdy nestihnete nic, natožpak o přesile. A ta může být i jen o jednoho útočníka větší, než máte nábojů v malém zásobníku Vaší skrytě nošené dámské pistolky. Pořád Vám tu zbývá jeden útočící střelec……..

        2. I legalne drzenou Teslou lze
         I legalne drzenou Teslou lze vlitnout do davu lidi a zabit jich vic, nez je realna kapacita jakehokoliv zasobniku. Takze bych ji taky preventivne zakazal (jak rikaji jiste skupiny, „i kdyby to melo zachranit jediny zivot“)… Konec OT.

        3. Jasně, máte naprostou
         Jasně, máte naprostou pravdu, i legálně koupená cihla mi může spadnout na hlavu – zakažme cihly a stavění domů vyšších než metr!
         Co třeba nože na chleba nebo na maso? ZAKÁZAT!?
         Domnívám se, že základ debaty tkví v tom, že lump/terorista vůbec není závislý na legálnosti držené zbraně (spíš by se toho obával v důsledku možnosti prokázání účasti na nějakém trestném činu), kdežto odebráním legálně držených zbraní uděláte z každého národa jen stádo bezbranných ovcí.
         Když už nic jiného, pusťte si následující

         dvouminutové video.

         Nebo jiné, mírně úsměvné leč pravdivé.

         Jak si myslíte že by to v obou případech dopadlo kdyby byli občané odzbrojeni?

         Trochu delší (7 minut) a neúsměvné.

         Ještě jedno přidám

         Zbraňová legislativa z pohledu oběti

         ·
         To, že občas dojde k nějakému excesu s legální zbraní je nešťastné, ale ono dochází i automobilovým nehodám…

        4. Ve všech případech byli
         Ve všech případech byli na vině dospěli, kteří své zbraně řádně nezabezpečili před zneužitím.

        5. no právě,a takovým
         no právě,a takovým dávame do rukou zbraně

        6. Pročpak si asi teroristé
         Pročpak si asi teroristé ve Francii vybrali ten hudební klub? Že by pro to, že měli jistotu, že tam nikdo nebude ozbrojen? Byla tam předci ochranka, která jim všechny zkontrolovala a pro ně nebyla sebemenší překážkou…

        7. Myslím, že klub vlastní
         Myslím, že klub vlastní židé a už tam jednou muslimové šli 7 let před tím protestovat proti nějaký akci (výběr financí na izraelskou armádu), která je prý uráží. Viz YT video.
         Na každej pád hlavně proto, že je tam spousta lidí na jenom místě a možná to bylo i jednoduchý se tam nějak dostat ozbrojní, ale to čistě spekuluji.

         http://www.timesofisrael.com/before-bloodbath-bataclan-theater-was-threatened-over-pro-israel-events/
         http://www.express.co.uk/news/world/620020/Paris-terror-attacks-Islamic-State-Muslim-Bataclan-theatre-pro-Israeli

   1. Konspirační teorie byste
    Konspirační teorie byste sem tahat nemusel, mám zato že nemáte jediný důkaz o tom že by před stoletím někdo opravdu systematicky vyvražidil elektromobilisty. Respektive ty důkazy budou asi stejné jako to že Aljaška je jen pronajmutá a že pronájem má teď končit, že carskou rodinu nepovraždili, že Stalin i Lenin s ní byli vzdáleně spřízněni… To co zabilo elektromobilitu byly tehdejší akumulátory, olověné a niklželezné prostě nebyly v té době, kdy plastů moc nebylo, sto být dost lehké a mít dostatečnou kapacitu pro nějaký slušný dojezd, třeba jen 100km. Až dnešní mají kapacity 5-10x lepší.

    V čem ovšem máte částečně pravdu je to že pokud by se nerozjely spalovací motory, nebyly by jisté nepříjemnosti. Ovšem to si vyřiďte s pány Františkem Josefem Habsbursko-Lotrinským a Vilémem II. Pruským z rodu Hohenzollernů, Mikulášem II. z rodu Romanovců, Jiřím V. z rodu Windsorů a panem Woodrow Wilsonem, až je jednou potkáte, kteří se bavili válkou, která jaksi rozhodla o výhodách spalovacích motorů pro dopravu, jinak by se možná opravdu rozjela elektrická městská přibližovadla místo spalovaícch přibližovadel, na delší cesty by se asi pořád jezdilo vlaky na páru nebo pod drátem.

    Bylo asi nemožné se úplně vyhnout ropě, ostatně některé bitevní lodě ji již tehdy spalovaly, ale asi bychom neměli takové problémy ji nahradit, protože většina dopravy by byla elektrifikována již sto let. A proud bylo mžono vyrábět z čehokoliv. K jaderné technologii bychom se dopracovali tak jako tak, byla na spadnutí, jen by to asi vzalo o deset let déle, nehledě na to že nebýt oné prokleté války, nebyla by ani 2. a ani studená a z nich vycházející problémy současnosti.

    sustainablecitiescollective.com/david-thorpe/327416/how-ww1-killed-dream-solar-powered-world

        1. drahý Watsone, už nyní
         drahý Watsone, už nyní Tesla řeší „kodex SC“, dedukce ti pomůže, jak prosté, Watsone

        1. Tak to urcite. Jen se trochu
         Tak to urcite. Jen se trochu bojim, ze z vysledku si zakaznici uplne na zadek nesednou. No ale uvidime za rok a pul…

        2. Tak to je hodně zajímavý
         Tak to je hodně zajímavý graf!

        3. Počet Destination chargerů
         Počet Destination chargerů se taky zdvojnásobí.

        4. Tak cim dal vice si porizuje
         Tak cim dal vice si porizuje druha/trati auta do domacnosti, ktera ale nenajezdi tolik co to primarni….

Napsat komentář