Tesla Gigafactory 3 se v Šanghaji staví ve dne v noci, letos má být hotova

Elon Musk vytyčil nedávno pro Teslu další ambiciózní cíl: mít hotovou Gigatovárnu 3/Gigafactory 3 v Šanghaji už letos! A jak se zdá, udělá pro to všechno.

Očekávané náklady na vybudování čínské továrny jsou podle spekulací magazínu Bloomberg odkazujícího se na anonymní zdroj asi $5 mld.
foto: 烏瓦

Tesla začala stavět Gigatovárnu číslo 3 v čínské Šanghaji už koncem října 2018. Oficiálně ji ale Elon Musk zahájil počátkem ledna letošního roku. Zároveň upřesnil, že se v ní budou vyrábět levnější verze elektromobilů Tesla Model 3 a .

Tesla Gigatovárna 3/Gigafactory 3 v Šanghaji by měla být dokončena ještě letos v létě a výrobu zahájit do konce roku! Vyrábět se tam má až 500 000 aut ročně.

Podle nejnovějších videí z 25. března 2019 od čínských nadšenců to vypadá, že stavaři pracují na místě 24/7. Ačkoliv pro euro-americké oko je to něco nevídaného, v Číně je takové pracovní nasazení u velkých projektů běžné.

186 Comments on “Tesla Gigafactory 3 se v Šanghaji staví ve dne v noci, letos má být hotova”

  1. To zní dobře, teď jsme zhruba na 300 GWh. Příští rok
   To zní dobře, teď jsme zhruba na 300 GWh. Příští rok budeme někde na 450 GWh. Tedy 450 000 000 kWh. Půlka dejme tomu půjde jinam než do aut. Když tedy vezmeme průměrnou baterii 50 kWh, je to asi na 4,5 milionů aut. To je už velmi solidní číslo, i když z 90 milionů prodaných aut ročně je to stále jen 5 %.

   1. Ono tohle nepředpokládá žádný růst produktivity v
    Ono tohle nepředpokládá žádný růst produktivity v továrnách samotných (nepravděpodobné) a v grafech jde vidět, že ty odhady každý měsíc posunují nahoru. Takže tohle je fakticky hodně konzervativní spodní odhad.

   2. Doufám, že o dost víc. Letos by měly být prodeje přes
    Doufám, že o dost víc. Letos by měly být prodeje přes 3,5 milionu, příští rok přes 5,5 milionu elektromobilů (cca 80 % BEV a 20 % PHEV). Dost si ale z koláče ukousne Čína, jen letos se očekává okolo 2 milionů a pro zbytek světa tedy 1,5 milionu.

 1. Tak borci a borky, nevím jak Vás, ale mně začíná celá
  Tak borci a borky, nevím jak Vás, ale mně začíná celá elektromobilita pěkně štvát !!! Dřív spolu elektromobilisti docela drželi, byli mezi námi vychcánkové hamižní co olupovali zásuvky a nabíječky zadarmo, ale zasmáli jsme se jim a jelo se dál, ale dnes ti nový elektromobilisté, to je šílený- to chování a arogance a neochota ztotožnit se se zaběhlým řádem, prostě hnus velebnosti. Nevím jak Vám komu, ale začínáte mi hodně vadit vy žebráci co dáte přes míč za auto nebo i víc za Teslu, ale už Vám nezbude na čip, vadíte mi vychcánkové kterých je každý den celej hrozen na nabíječkách Lidlu, protože jsou zadarmo.
  Ten polák včera s červeným I3 dal všemu korunu a docela mi zhnusil náhled na elektromobilitu. Nestačí že nám ti zmetci z polska posílají zkažený maso se salmonelou a podobný chuťovky, kripl polskej přijede na Lidl, nekoupí si ani tatranku a chce nabíjet zadarmo, mne v 81% odpojil a hádá se že to je celoevropský pravidlo, že se nabíjí do 80%, že mu blokuju nabíječku. Holky a hošani, čekaj nás pěkný věci…….

  1. My elektromobilisté spolu pane kolego držíme. Proto po
   My elektromobilisté spolu pane kolego držíme. Proto po dosažení 80%, když je vedle kolega čekající na rychlonabíječku, mu to dáme a přepneme na Mennekes kabel.
   Dokonce u toho Lidlu děláme to, že si navzájem zapojíme auta. Protože kabel nezamyká. Prostě dojedu, kolegovi ještě pár procent chybí, tak nechám otevřený nabíjecí port, popadnu vozík a jdu si nakoupit. On mi nabíjení spustí a v klidu odjede. Je to o lidech.
   Druhá věc jsou ti, co si elektromobil půjčili a s těmi je to třeba v klidu probrat. Taky jsem na Lidlu vypojil i3, co už atakovalo 90% a líně se vleklo. A dal ho na Mennekes. Po návratu koukám, že borec s kočkou sedí v autě a stále rychlonabíjí. Tak jsme to probrali. Netušil, že není nutno jet do 100%, netušil, že se to pak vleče (šli si dokonce z donucení udělat procházku) a už vůbec netušil, že do Valašského Meziříčí, kam z Ostravy jel, by dojel i s 50% baterky a že na místě jsou 3 rychlonabíječky. Dostal letáček ASEPu a rozloučili jsme se s úsměvem.

        1. Je to vůl. hoďte na něj sítě.
         Je to vůl. hoďte na něj sítě.

   1. Trochu chapu Polaka, ze to ma domu nejspis daleko, ale uplne
    Trochu chapu Polaka, ze to ma domu nejspis daleko, ale uplne pausalizovat se to neda.
    Tesla treba nabiji i nad 80% plnym vykonem “nasich” DCecek, a kdyz se vracim v zime do tech nasich nabijeckami zapomenutych koncin tak obcas take potrebuji nabit vice.
    Kdyby me v takove situaci nekdo odpojil asi by me to take rozlitilo.

   2. Když byl můj leaf a potažmo jeho baterka v dobré kondici,
    Když byl můj leaf a potažmo jeho baterka v dobré kondici, nabíjel ještě při 90% rychlostí 30kwh. Chápu že když to poleze 7kwh, tak se na menekes přepojím, ale v opačném případě to bude záležet na domluvě a ochotě nabíjejícího.

     1. a ty leafa mas? A kolik jsi s nim najel? Ja za dva roky 95000
      a ty leafa mas? A kolik jsi s nim najel? Ja za dva roky 95000 km. A kdyby jste mi mily pane za neco stal, poslal bych vam z tohoto nabijeni i scan obrazovky z leaf spy. Muzu vas pozadat o napravu meho chybneho rceni wykonu k rychlosti nabijeni? dekuji

       1. Zjistoval jsem v siti nabijeci vykon Leafa pri 90%. Leaf s
        Zjistoval jsem v siti nabijeci vykon Leafa pri 90%. Leaf s baterkou 24kwh od SoC 90% vykon 3,5kw.
        Leaf s baterkou 30kwh od 80% maximalne 24kw. Od 90% jsem uz nehledal. Co mate za Leafa? ZE0 nebo ZE1. Jakou baterku 24, 30 nebo 40 kWh?

        1. 30kwh Mam nekolik zaznamu pri 89% do toho teklo 29.5kw To bylo
         30kwh Mam nekolik zaznamu pri 89% do toho teklo 29.5kw To bylo tak před 50tis km, ted už je to tak 1kolem 20kw a to jak kdy, musí být dobře připravená baterka.. cca hodina jízdy a před tím 1 rychlé nabíjení

        2. To musite byt velky klikar mit takovou baterku. Prave i ty
         To musite byt velky klikar mit takovou baterku. Prave i ty 30kwh baterky uz trpely rapidgate. Pri teple baterce se nabijeni hrozne vleklo. Doufam ze se ozvou majitele Leafa s 30kwh baterkou a rozseknou nasi diskuzi. Mam jen 24kwh Leafa.

        3. no, po dvou letech bych radeji baterku 30kwh s kvalitou tech
         no, po dvou letech bych radeji baterku 30kwh s kvalitou tech 24kwh. 🙂 SOH mám 85% 🙁

        4. Kolika dilkum z 12 na palubni desce odpovida SOH 85%. 11 nebo
         Kolika dilkum z 12 na palubni desce odpovida SOH 85%. 11 nebo 10? Muj ma pri 48.000 km porad jeste 12. Leaf spy jsem uz hodne dlouho nekoukal. Mozna zkusim zitra.

        5. 11 dílků….. a to mne na tom strašně štvě, že záruka
         11 dílků….. a to mne na tom strašně štvě, že záruka je na 4 chybějící dílky, což by mělo korespondovat s ůbytkem kapacity těsně pod 20% a já už mám 15% dole a dílek ubyl jen jeden! Hádám, že až zmizne ten čtvrtý tak bude dojezd 50% 🙁 (prostě Nissan tu garnci má pěkně ošetřenou ! 🙁

        6. Zkuste vyjet baterku do prazdna a nabijte pomalu doma pres
         Zkuste vyjet baterku do prazdna a nabijte pomalu doma pres elektromer na 100%. 30kWh baterka ma nejakych dostupnych 28kWh. Nabijeci ztraty jsou ca. 300W. Pak uvidite kolik kWh do ni dostanete. Nebo neuvadi Leaf spy celkovou nabitou energii pri nabijecim cyklu? Uz si nepamatuji.

        7. leaf spy říká, že při nabití mám v baterii po
         leaf spy říká, že při nabití mám v baterii po ukončení nabíjení cca 24.5kwh max . Jenže on má Nissan ošetřené stárnutí a nájezd baterie jako ochranu tak, že se s postupem času část kapacity začne schovávat do rezervy.Respektive, že kwh v rezervě budou stejné jako u nové baterie.

        8. To je sice pěkné, ale já mám reálný dojezd o 15-20%
         To je sice pěkné, ale já mám reálný dojezd o 15-20% menší s SOH 85%. A jestli není kapacita baterie provázána s dojezdem, tak nevím jak to má Nissan v leafech záměrně nastavené.

        9. Napada me moznost, ze ma BMS nejakou zavadu a necha baterku
         Napada me moznost, ze ma BMS nejakou zavadu a necha baterku tak rychle nabijet. Normalni to podle meho neni. Pak se baterka mnohem vic huntuje.

        10. Závada?! To by bylo fajn…:) Ještě ji prokázat a možná
         Závada?! To by bylo fajn…:) Ještě ji prokázat a možná by se to dalo uhrát na záruku a výměnu baterie 🙂

       1. ok. tak si to shrnme. Ja jsem chybne uvedl jednotku nabijeni a
        ok. tak si to shrnme. Ja jsem chybne uvedl jednotku nabijeni a zase vas leaf se neumi nabijet rychlosti 30kw pri kapacite baterie 90% Ma vyhoda je vsak ta, ze si ze zameny jednotek nic nedelam a nevadi mi to ani u jinych a memu leafovi se toto nabijeni podarilo dokonce nekolikrat 🙂

  2. Zatímco ty jsi u toho Lidlu zadarmo nenabíjel :-). A
   Zatímco ty jsi u toho Lidlu zadarmo nenabíjel :-). A protože tak jistě víš, že je tam denně hrozen vychcánků, tak nejspíš ty sám jsi ten vychcánek, co za každou cenu potřebuje nabíjet zadarmo, soudě podle toho, jak Tě to vytočilo. Opravdový elektromobilista co s ostatními drží pohromadě, by kvůli odpojení nad 80% na free nabíječe rozhodně takhle histericky nevyváděl.
   Já nakupuju v Lidlu celkem pravidelně a přestože čip mám :-), rád nabíjení zadarmo, jako bonus od Lidlu, využívám. Když je nabíječka náhodou obsazená, nechám jednoduše otevřená dvířka nabíjecího portu – zkušený elektromobilista to pochopí a když odjíždí, kabel mi tam přepojí a spustí nabíjení. Když je tam auto co má nad 80%, tak ho sice neodpojím, ale kdyby někdo takto odpojil mne, naprosto bych to pochopil. Abych neblokoval nabíječku, kdybych se náhodou zdržel v obchodě déle, vyrobil jsem si za přední sklo cedulku se vzkazem pro ostatní elektromobilisty, kde píšu ať mne nad 80% neváhají odpojit.
   Tím má ten, kdo přijede po mně jistotu, že nenarazil na někoho jako jsi ty, kdo ho za to seřve. Zkus to udělat stejně a možná místo vztekání zažiješ, stejně jako já, u nabíječek spoustu milých setkání se zajímavými lidmi.

   1. vlez velbloudovi do zadele a nehrej si na samaritána ty
    vlez velbloudovi do zadele a nehrej si na samaritána ty duševní mrzáku. U Lidlu múže nabíjet každý jejich zákazník !! Nějakej polák nám tu nebude zavadét pořádky. Vubec sem do česka nějakej pšonek nemá co lozit, jen tady kradou auta a dělaj samý lumpárny. Já nabíjim do 85% ale i kdybych nabíjel do 100%, kdyby mi néjakej lolek nebo bolek odpojil v 80% nabiječku tak ať se to Burkovicovi libi nebo ne, tak mu zlamu ruky.

  3. Vyříkej si to rovnou na místě s těma který ti na tý
   Vyříkej si to rovnou na místě s těma který ti na tý nabíječce vaděj, protože tímhle generalizujícím výlevem naštveš akorát ty slušný a nezúčastněný, který za tvoje problémy nemohou. Polákům si nadávaj na polských diskuzích.

 2. OFF. Ridičák na elektromobily. Nějaká hlava pomazaná
  OFF. Ridičák na elektromobily. Nějaká hlava pomazaná vymyslela, že na elektromobily bude potřeba v ČR speciální řidičák. Stávající majitelé EV by si museli doplatit a dodělat zkoušky….

  https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/ridicak-ridicske-opravneni-elektromobil.A190225_222914_automoto_fdv

  PS A teďka nevím, jestli je to jenom apríl ….????

  1. no vono daleko vod věci to v takovým LEAFu není, kde je
   no vono daleko vod věci to v takovým LEAFu není, kde je ruční brzda nožní a kvalty se tam hází pinďourem a když si nepodržíš nožní brzdu kára ti samovolně popojede do pangejtu protože je vod výroby tak nastavená ;))

   1. Tak ruční brzdu nožní, jak píšeš, má spousta aut. Jen
    Tak ruční brzdu nožní, jak píšeš, má spousta aut. Jen jsi asi v takových nejezdil.
    Můj Mercedes to měl už před patnácti lety. Nový potom ani to – brzdí se elektronicky tlačítkem. A to samý s automatem – pokud nevyřadíš a vystupuješ, prostě ti ujede. A řadí se třeba páčkou pod volantem. Možná se ti to zdá divný, ale je to tak. No a Leaf to má holt stejně. Takže klídek.

     1. Tak promiň, netušil jsem, že je to tak hrozný.
      Halt dělej

      Tak promiň, netušil jsem, že je to tak hrozný.
      Halt dělej něco pro to, ať jezdíš Koudelko těma třema procentama,
      jako já. Když patnáct let nemáš klacek na ručku, ale pedál, přijde ti to najednou takňák noumáuní, úďo 🙂

 3. off
  Apple nabral šéfa pohonů/podvozků z Tesly. Že by fakt

  off

  Apple nabral šéfa pohonů/podvozků z Tesly. Že by fakt vyrobili nějaký to auto?
  Apple hires Tesla’s head of electric powertrains in effort to bring electric car to market
  https://electrek.co/2019/03/30/apple-car-tesla-electric-powertrain/

  Jen tak pro ilustraci

  Tržní kapitalizace Applu je 1 bilion $.
  Apple má po ruce hotovost 245 miliard $.
  A zde jsou tržní kapitalizace prvních deseti automobilek v miliardách

  1. Toyota $214
  2. VW $101.7
  3. Daimler $84.3
  4. BMW $71.1
  5. Honda $61.5
  6. GM $52.9
  7. Tesla $48.1
  8. Ford $44.1
  9. Nissan $41.4
  10. Fiat Chrysler $36.6

  Apple by si teoreticky moh koupit celou dolní půlku žebřícku a ještě by mu pár dolarů zbylo… 😀

  1. Co automobilky, ale až vykoupí celou volnou celosvětovou
   Co automobilky, ale až vykoupí celou volnou celosvětovou kapacitu baterií, tak budou teprve všichni koukat.
   Asi je jasné, jak se rozhodne LG Chem, když bude mít na výběr fňuknu Volkswagen, co raději nebude vyrábět, než aby dal $120/kWh místo $110 a pak přijde Apple s nabídkou $150/kWh a dejte nám všechno co vyrobíte. A že s tím mají velké zkušenosti, už se jim to povedlo s DRAM, NAND flash, OLED, Qualcomm čipy…

   1. Přesně, Apple je známej že vykoupí celou produkci u
    Přesně, Apple je známej že vykoupí celou produkci u jedinýho výrobce dané technologii na několik měsíců a objednávky korunkurence tak musej počkat třeba půl roku než se ke stejný technologii taky dostanou.

    Tesla u LG vykoupila pro tu australskou baterku asi 2 měsíce produkce a výrobci aut a jiní holt museli 2 měsíce počkat 😀

        1. Tak ceny Tesel S85 s nájezdem kolem 200 tisíc km vychází
         Tak ceny Tesel S85 s nájezdem kolem 200 tisíc km vychází zhruba na 25 tisíc Euro. To je cca 670 tisíc Kč.

        2. Link na nějakou takovou Teslu? Na Mobile ani ťuk. Není to
         Link na nějakou takovou Teslu? Na Mobile ani ťuk. Není to ta taxikářská?

 4. Pořád je to málo. Tesla by potřebovala jako minimum 3
  Pořád je to málo. Tesla by potřebovala jako minimum 3 závody na to aby vyráběla 1 milion vozidel ročně. Takhle je podíl elektrovozidel tesly zanedbatelny. Navíc čínské automobilky chystají obrovské kapacity aby mohli zásobovat celý svět a dlouhodobého hlediska s nima tesla soutěžit nedokáže.

  1. To se tvrdilo o Tesla už odzačátku. Tesla zkrachuje v roce
   To se tvrdilo o Tesla už odzačátku. Tesla zkrachuje v roce 2014 když velké automobilky se zkušenostmi a penězi začnou brát elektromobilitu vážně. A skutek utek. Tesla už vyrobila čtvrt miliónu aut ročně, a letos plánuje půl miliónu. A ty velké mocné automobilky ohlašují propady zisků a ztráty prodejů.

   Vždyť v Tesla v USA naprosto uchvátila trh prémiových aut s největší provizí pro automobilky a podle toho jak jdou prodeje v Evropě, tak tady lze očekávat něco podobného.

       1. hele jsou do toho teslího majetku započítaný i fšechny
        hele jsou do toho teslího majetku započítaný i fšechny fjůčsŕs fjůčrsů a 76%centní nevyrobený Ypsilonko nebo to je vážně jen hodnota ručitelnýho majetku? jako já chápu že fkrizi by je leckdo krom araba zfleku založil ale ruku na srdce soudluzi bude to proti ropákům stačit 😉

        1. Ony ty výkazy mají nějaká pravidla, takže je tam pouze
         Ony ty výkazy mají nějaká pravidla, takže je tam pouze ručitelný majetek.

        2. nj jenže přesvěč lidi aby uvěřili a podporovali teslu
         nj jenže přesvěč lidi aby uvěřili a podporovali teslu když i vy v diskuzi jen písmenka vydfusáváte, pak se div že šrotujou ropáka 🙂

        1. nj to bylo možná za dozvuků obamovic kvantitativ
         nj to bylo možná za dozvuků obamovic kvantitativ uvolňování ale ted nastupujou výsledky trumpetovic stavění zdí a tj utahování vopasků a budování vesmírný armády 😉 tyjo civilisti by si chtěli jezdit felektromobilech a neplatit výpalným, to by tak hrálo 😉

        1. Stačí zadat do googlu „ford debt to equity ratio“
         To je pro

         Stačí zadat do googlu „ford debt to equity ratio“

         To je pro Ford. Jak se dostat k dalším značkám, na to už příjdeš sám 😉

         Taky jsou zajímavé debt to revenue ratio a debt to assets ratio.

         Zjistíš, že to s tou Teslou zdaleka není tak špatné jak se snažíš sám sebe přesvědčit 😀

        2. na hybridu se to servíruje na zlatým podnosu to je tak
         na hybridu se to servíruje na zlatým podnosu to je tak těžký hodit vodkaz? 🙂

         google.cz/search?q=ford+debt+to+equity+ratio&rls=com.microsoft:cs&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1

        3. Zase nemůžeš čekat, že budu dělat všechno za tebe.
         Zase nemůžeš čekat, že budu dělat všechno za tebe. Nejsem socialistický podnik 😀

         Tak co? Pohledal? Překvapen? Možná i zklamán, že se bankrot odkládá na neurčito?

        4. no právě že ne. ja když něco flušu do diskuze tak
         no právě že ne. ja když něco flušu do diskuze tak komplet málem s polopatickým návodem a ty mě frkne at si vygůglím klíčový slovo, pochop že ne všichni jsou takový inteligenti jako ty a už vůbec že maj 24hdenně to čemu alkoholici říkaj světlá chvilka ;))

 5. off
  Do dinosaurů už se trefují i místní média. Jak se

  off

  Do dinosaurů už se trefují i místní média. Jak se jim todle ve Vlkohradu asi čte? :)))

  Skončí VW jako další Nokia?
  Wäre Volkswagen das nächste Nokia?
  https://www.wiwo.de/unternehmen/auto/balzli-direkt-waere-volkswagen-das-naechste-nokia/24153170.html

  Volkswagen ID.3 (ID Neo) bude prý téměř o 40 % efektivnější ve výrobě
  ID.3 že by narážka na TM3? 😀
  VW ID.3 fast 40 Prozent effizienter in der Produktion
  https://www.wiwo.de/unternehmen/auto/e-auto-von-volkswagen-vw-id-3-fast-40-prozent-effizienter-in-der-produktion/24156910.html

  – Nová výrobní linka bude efektivnější a také se bude montovat méně dílů. Normální Golf se vyrábí 26 hodin, což je prý velmi špatná hodnota, ale konkurence to stíhá za 20 hodin. ID.3 to má stihnout už za 16 hodin.
  – Místo dosavadních 100 ECU bude mít mít nové elektroauto jen 3 až 5 ECU. To by mě zajímalo kolik ECU má e-Golf nebo etron?
  – celková efektivita výroby se prý zlepší o 30 %, což povede k úbytku 30 % míst což je 200 000 zaměstnanců. No tak to by mohli vzít košťata, vysavače a rejžáky a pořádně tu planetu vydrhnout vod těch dízlsraćek co tu po nich zůstaly.

  Německej autoprůmysl dostává elektrošoky :)))
  (a ještě má koule ve svěráku, jednu v Číně druhou v Koreji)
  Der Elektroschock
  https://www.wiwo.de/my/unternehmen/auto/volkswagen-der-elektroschock/24153094.html
  Todle už neodevru.

  1. je to jasný konzerva je před krachem plácá už jen píár
   je to jasný konzerva je před krachem plácá už jen píár na víc nemá poslední křeče připravme se :)) a

   Oceány se oteplují, jako by v nich každou vteřinu bouchla atomovka

   novinky.cz/veda-skoly/500975-oceany-se-otepluji-jako-by-v-nich-kazdou-sekundu-vybuchla-atomova-bomba.html

   1. Ano ale nejen vw ale taky mercedes, BMW,PSA, renault, fiat.
    Ano ale nejen vw ale taky mercedes, BMW,PSA, renault, fiat. Daňové a byrokratické zatížení je v evropě natolik vysoké ze už není možné v evropě podnikat. Od 1.1.2021.musejí automobilky prodávat min 5% EV a oni teď 2 roky před termínem prodávají méně než 1%.

    1. no ale je to autodebilek chyba! tak dlouho chodíly s kanystem
     no ale je to autodebilek chyba! tak dlouho chodíly s kanystem pro ropu až se ucho žuch bumbác ;)) sami si za to můžou, dávno měli začít vyrábět elektromobily a ne ropácky korupčit. Ještě přitačíme, ješte je potřeba je víc přidusit a pokud to nezvládnou tak normálka krachnou, zadržet pověsit a přijdou na jejich místa jiní schopnější nezkorumpovaný manažeři a pojede se dál a co? :))

    2. A to je ještě sranda. V Číně jsou ty pravidla mnohem
     A to je ještě sranda. V Číně jsou ty pravidla mnohem horší.
     Už pro letošek potřebujou 10% kreditů, jinak platí obrovské pokuty. Kredity se získávají podle typu auta a dalších pravidel, ale v praxi to znamená, že musí prodat cca 5 procent elektromobilů. Letos. Jinak musí kredity nakupovat u automobilek, co v Číně vyrábí elektromobily, což jsou fakticky zatím jenom Čínské automobilky. Takhle si Čína pěkně napumpuje miliardy dolarů do svých automobilek.

     Nemusím říkat, že Evropské a Americké automobilky (vyjma Tesly) jsou z toho na prášky 🙂

     Jo a každý rok se to bude zvedat. Příští rok už to musí být 6 procent, další rok 7 procent.

      1. V CR se vse haze na narizeni EU. Pravda je vetsinou jina.
       V CR se vse haze na narizeni EU. Pravda je vetsinou jina. Treba platnost ceskych ridicaku 10 let. Pry kvuli EU. Ale v Nemecku plati 15 let. take dle EU. Cesko papezstejsi nez papez. Urednici chteji byt nepostradatelni. Rakousko Uhersko preziva dal v Cesku.

 6. off
  V Norsku už je prodáno/zaregistrováno 6000 Tesel M3

  off

  V Norsku už je prodáno/zaregistrováno 6000 Tesel M3 😀
  Vétšina černá a jenom jedna jediná stříbrná.

  A Bjorn si taky jednu koupil a hned tam našel nedostatky. Mrkněte na to ať víte co váš čeká 😀
  Ten už je těma Tezlama úplně vobloženej. Teď má 3 a ješte navrch vyrál 2 Roadstery :)))
  Dostal jí za 10 dní od objednání.
  https://youtu.be/vA1IKCOppzg

  Teď už je jasný co bude mít český servis centrum hlavně na práci. Dodělávat M3 🙂

  Ale řeknu vám to auto je úplně na nic, do kapsy u dveří se nevejde ani tesla deštník. Ještě, že jsem si ho neobjednal 😀

        1. Si blbej nebo navedenej? Pusť si jeho videa asi ne. Času
         Si blbej nebo navedenej? Pusť si jeho videa asi ne. Času máš v důchodu dost.

 7. off
  Dneska jsem cestou na chajdu viděl jet šedivýho etrona

  off

  Dneska jsem cestou na chajdu viděl jet šedivýho etrona (možná to byla metalíza) a je to teda velká kára. Pusobí mohutněji než Xko. Ta maska chladiče je teda fakt divná, vypadá jak když je špatně vyrobená nebo jako když má rozbitý žaluzie.

     1. Vzhled v tomto nehraje roli. Roli hraje vyhazování peněz
      Vzhled v tomto nehraje roli. Roli hraje vyhazování peněz daňových poplatníků v přímém přenosu, aniž to jakkoliv pomůže ovzduší ve městě, spíše právě naopak.
      Takže tady máme v Ostravě už pár let 105 CNG busů místo části původních starých nafťáků, které donedávna jezdily 20+20 km přes celé město, aby si na jediné plničce plynu v Ostravě-Martinově daly to CNG. Město nebylo schopno či ochotno udělat druhou na zmíněném Hranečníku.
      Už tam je, nyní budeme dělat stejnou kravinu s Hbusy, kterých bude jen 30, což je v rámci DP Ostrava jak plivnutí do moře. A ten vodík budeme vyrábět fosilně jako doposud z ropy v místní chemičce (odkud se taky vozí fosilně až do Neratovic, prostě ekologie jak prase) a budeme ho vozit fosilně na druhý konec Ostravy z Mariánských Hor na Hranečník.
      V tomto městě se málo střílí…..

    1. Ale ta haluska je fakt husta. Budu se muset zeptat zeny co mi
     Ale ta haluska je fakt husta. Budu se muset zeptat zeny co mi to dava do jidla.

     Jako on ten Taycan asi nebude spatny auto. Kolega co jezdi Skem o nem mluvil, ze by to mozna vymenil. Jenze to bude muset jeste Ionity hodne zabrat. Jak si clovek jednou zvykl na tu svobodu tak by to byl dost masochismus pak nekde zevlovat pri nabijeni vykonem 45kW.

     Ja se treba dneska vracim z Podhajske celkem 644km, ktere podle Google map mam zajet za 6 a ctvrt hodiny. Pocitam, ze minimalne crvrt hodiny stahnu sviznejsi jizdou a maximalne hodinu (15+15+30) naberu nabijenim, takze to zvladneme pod 7 hodin. Ukazte mi jine bev na trhu se, kterym se to da takhle zajet…

     1. Všechno má svůj čas a za 10 let se budeme těmhle
      Všechno má svůj čas a za 10 let se budeme těmhle příspěvkům smát, začátky jsou vždycky těžký. Telefon stál 60-80 tisíc a vážil 4-5 kg a vydržel telefonovat 2 hodiny za 20 Kč za minutu. Nokia byla králem, kde je teď že?

      1. Jj. Tesim se na ty casy. V tom je ta krasa, ze vyvoj baterek
       Jj. Tesim se na ty casy. V tom je ta krasa, ze vyvoj baterek ma pred sebou jeste velkou budoucnost a cim vice penez do toho oboru natece tim vice jich pripadne na ten vyvoj a cele se to bude ve spirale zrychlovat.
       A presne jak pisete, jednou se budeme temhle zacatkum smat.

       1. S vývojem baterek to nebude tak
        S vývojem baterek to nebude tak jednoduché.

        petr-kubac.blog.cz/1701/elektromobily-nebudou


        Tedy zopakujeme na plnou hubu, co bylo naznačeno : čím více se molekulová hmotnost „nějaké molekuly“, která drží elektrony v baterce blíží molekulové hmotnosti hořících uhlovodíků – tím více se i průběh vybíjení a nabíjení takového akumulátoru chemicky blíží hoření – se všemi výhodami a riziky z toho vyplývajícími !

        1. Jj. Tyhle moudra miluju. Zrovna mi hori moje auto pripojene
         Jj. Tyhle moudra miluju. Zrovna mi hori moje auto pripojene dnes jiz podruhe na SC.
         Kdo by to byl jeste pred “par” lety rekl, ze?

        2. Anonymovi už hoří mozek 😀
         Anonymovi už hoří mozek 😀

        3. A tak on jenom predava co nakoupil.
         Lidi jsou fakt hrozne

         A tak on jenom predava co nakoupil.

         Lidi jsou fakt hrozne zmanipulovany. Vcera jsem mel v Nitre rozhovor s chlapkem, to bylo dilo. Nejdriv se prihnal jak velka voda, ze prej je hroznej fanda Tesly. Pak motal paty pres devaty. Furt me presvedcoval, ze mam ten model Y za 35tis. $… No a pak to zacalo.
         Baterky maji malou zivotnost a nejdou recyklovat. Vyroba a likvidace jaderneho paliva do elektraren to je maler a co teprve ty elektrarny uhelny.
         Nejhorsi diskuze je s clovekem co polozi otazku, odpovi si sam a vlastne vas nepusti ke slovu, a kdyz uz tak vas to nenecha ani dorict.
         Pritom nebyl zlej, ani zaujatej. Jen proste tak poucenej.
         Musel jsem mu doslova utect.

         PS: Uz mi zase hori auto na SC. Dneska potreti. A to potrebuju aby nas jeste odvezlo domu. Co ja budu delat.

        4. Nějaký technický argument by nebyl ?
         Zatímco hořící

         Nějaký technický argument by nebyl ?

         Zatímco hořící olověný akumulátor ještě nikdy nikdo neviděl, tak hořící li-on už vidělo docela dost lidí.

         On ten článek netvrdí, že udělat lepší baterie je nemožné, ale že čím dál lepší baterie mají nějaké i nějaké nevýhodné vlastnosti dané čístě fyzikální podstatou jejich principu.

        5. Jezdim v tom dva roky a uz tak je to pouzitelne. Kdyz vidim o
         Jezdim v tom dva roky a uz tak je to pouzitelne. Kdyz vidim o kolik rychleji nabiji e-Tron i proti me Tesle tak je to pekny progres za tu chvili. Co teprve jak bude nabijet Taycan.

         Bavi me jak se stale nachazi dalsi lide, kteri nevahaji investovat energii do toho aby dokazali, ze neco nejde a on se pak vzdycky najde nejaky Musk, ktery nevi, ze to nejde a udela to.

        6. Pěkné porovnání rychlosti nabíjení na 175kW Ionity
         Pěkné porovnání rychlosti nabíjení na 175kW Ionity nabíječce: zdroj

        7. Pokud bude auto ktery bude nabijet rychle jako Taycan stat
         Pokud bude auto ktery bude nabijet rychle jako Taycan stat jako Octavia, masovymu rozsireni elektromobility nebude stat nic v ceste.
         🙂 Ale verim ze se dockame.

        8. Tak ten Taycan asi ne 🙂 , ale neco od Skodovky s podobnymi
         Tak ten Taycan asi ne 🙂 , ale neco od Skodovky s podobnymi parametry treba jednou jo.
         Cena je jen otazkou casu.

        9. Na světě shoří ročně stovky tisíc aut (viz. oficiální
         Na světě shoří ročně stovky tisíc aut (viz. oficiální statistiky). Jen v USA je to asi 150 tisíc. Kromě bouraček se to velmi často stává i zaparkovaným autům z důvodu závady na elektroinstalaci, takže i ten „bezpečný“ 12V olověný akumulátor. Kromě toho jsou i zdokumentované případy, kdy vybuchl olověný akumulátor, respektive vodík a kyslík, který se nashromáždil někde v kapse po určité době přebíjení (nabíjení přejde v elektrolýzu vody v elektrolytu) následovaném jiskrou.

        10. Tesla hoří 10x méně než
         Tesla hoří 10x méně než spalováky.
         https://www.youtube.com/watch?v=AQVzW63ZWxc&feature=youtu.be

         Teď má Kia Hjundaj svolávačku na půl milonu spalováků protože jim náhodně hoří motor.
         https://www.consumeraffairs.com/news/hyundai-and-kia-recall-500000-cars-that-could-randomly-catch-fire-030419.html

         BMW mělo svolávačku na 1,4 milonů hořícíh spalováků
         http://www.fox32chicago.com/news/local/bmw-recalls-14m-vehicles-due-to-risk-of-under-hood-fires

         V USA vzplane každou hodinu 17 spalováků a uhoří při tom 200 lidí za rok!
         17 gasoline cars catch fire every hour in the United States, between 2006 and 2010. That’s more than 150,000 annually, which kill some 209 civilians every year.
         http://www.businessinsider.com/17-cars-catch-on-fire-every-hour-in-the-us-2013-11

        11. Kuku ne Radovanuv letak, ale tebe bych chtel mit s tabletem v
         Kuku ne Radovanuv letak, ale tebe bych chtel mit s tabletem v ruce po boku pri takovy srazce jako v te Nitre. 🙂

        12. To je otazka spise na Radovana.
         To je otazka spise na Radovana.

        13. Vytiskni si Radovanův elaborát a rozdávej ho. 😀
         Nebo bude

         Vytiskni si Radovanův elaborát a rozdávej ho. 😀
         Nebo bude stačit kartička s linkem a QR kódem 😀

        14. Váha Kapacita je už u současných renomovaných článku
         Váha Kapacita je už u současných renomovaných článku Hodně dobrá Ještě chce vypilovat Cyklickou životnost, Chemickou degradaci a bude to Super

        15. CATL včera oznámil, že má akumulátory 300 Wh/kg a 700
         CATL včera oznámil, že má akumulátory 300 Wh/kg a 700 Wh/l. Do roka budou v masové produkci.
         Třeba u TM3 LR (75 kWh) by to znamenalo 250 kg a 107 litrů (+ chlazení a tak, ale i tak je to super hodnota).

        16. A kolik kg a l má TM3 LR teď?
         A kolik kg a l má TM3 LR teď?

        17. 478 kg celý battery pack (neboli balík baterií, jak tu
         478 kg celý battery pack (neboli balík baterií, jak tu jeden koumák vyžadoval :-D) při 247 Wh/kg na úrovni článků.

      2. Presne tak. Rikam to samy. Az budete v budoucnosti nekomu
       Presne tak. Rikam to samy. Az budete v budoucnosti nekomu vykladat ze se nabijelo desitky minut, resila se teplota vzduchu, profil terenu a smer vetru (sic!), nebudou chapat. Se mnou se kdysi kdosi hadal a tvrdil ze CCD snimac nikdy neprekona film. Ja mu rikal ze je to jen otazka casu. Nedal si rict. Myslite ze foti dneska na film? 🙂

 8. V Evrope a Americe se lide boji ze nas prepadne nejaka vyspela
  V Evrope a Americe se lide boji ze nas prepadne nejaka vyspela civilizace z vesmiru a ze proti nim nebudeme mit sanci. Pritom nemusime chodit tak daleko, protoze takove nebezpeci pro nas realne vyrusta v Asii. Nase urednicka mentalita nas ochromuje, vse se musi dukladne a nekolikanasobne proverit a zpochybnit nez se to z polovicky zacne pomalu resit. V globalizacnim zavode nemame sanci na nejake umisteni. Nabrali jsme vahu a spek, to je smutna realita. Cinska stavba Gigafactory to hezky znazornuje. Baterie budou vyrabet drive, nez se v Evrope uskutecni druhe kolo jednani nasich autogigantu o vhodnosti a nutnosti vyroby.

Napsat komentář