Tepelné čerpadlo: hluk nemusí obtěžovat vás ani sousedy

Tepelné čerpadlo zvyšuje komfort bydlení a snižuje náklady na vytápění i chlazení domácnosti. Pokud o něm uvažujete při stavbě nebo rekonstrukci vaší nemovitosti, zvažte výběr typu tepelného čerpadla, jeho celkový výkon i jeho umístění.

Hlučnost tepelného čerpadla a jeho umístění

Při výběru tepelného čerpadla je třeba věnovat pozornost i jeho hlučnosti a umístění. Hluk tepelného čerpadla vytváří především ventilátor a kompresor. Ventilátor s velkými lopatkami nasává obrovské množství vzduchu a tento proudící vzduch je slyšet. Dalším zdrojem hluku je kompresor a jeho vibrace. Současná tepelná čerpadla jsou vyráběna tak, aby mohla využívat inteligentní řízení otáček ventilátoru, jimiž se daří zabránit nepříjemným hlubokým tónům.

Hlučnost se liší podle typu čerpadla a souvisí s kvalitou použitých materiálů i s umístěním zařízení v prostoru. Tepelná čerpadla Schlieger mají hlučnost v rozmezí 39–45 dB, což je možné přirovnat k menšímu šumu v bytě nebo k tlumenému hovoru. Ani nejtišší zařízení vzduch-voda se ale s hlučností nedostane pod 35 dB (A), což představuje tikot budíku, který slyšíte ze vzdálenosti 3 metrů nebo zvuk zapnuté myčky nádobí.

Na hlučnost tepelných čerpadel se vztahují i legislativní požadavky. Podle platných hygienických předpisů a norem nesmí zvuk tepelného čerpadla, měřený ve vzdálenosti 2 m od okna obytné místnosti sousedního domu, přesáhnout 40 dB.

Tipy na snížení hlučnosti

Venkovní jednotka tepelného čerpadla se instaluje blízko u domu a technické místnosti. Neměla by však stát přímo pod okny obytných místností, kde by mohla rušit. Nevhodné je umístění v rohu objektu, kde dochází k odrazům zvuku, ale i k horšímu proudění vzduchu, snížení účinnosti tepelného čerpadla a zvýšení otáček ventilátoru.

SOUVISEJÍCÍ: Tepelné čerpadlo: důležité parametry pro výběr

Mezi zadní stěnou tepelného čerpadla a stěnou domu by měla zůstat mezera alespoň 50 cm. Před ventilátorem tepelného čerpadla by pak měl volný prostor alespoň 300 cm. Kromě toho je pro instalaci tepelného čerpadla důležitý pevný podklad, který pohlcuje případné vibrace.

Vhodný je například betonový základ. Díky těmto opatřením výparník tepelného čerpadla dobře nasává vzduch a zvuk ventilátoru se pak neodráží ani nerezonuje. Ke snížení hlučnosti můžete použít i speciální kryty na tepelné čerpadlo. Jsou navrženy tak, aby nebránily proudění vzduchu, ale přitom snižovaly hladinu akustického hluku změnou směru proudění vzduchu k zemi.

„Naše tepelná čerpadla mají provoz tichý jako běžný šepot. Jsou vyráběna s využitím moderních pracovních postupů a technologií – používáme u nich ventilátory a kompresory s proměnlivou rychlostí, volbu pozvolného startu a zastavení, stejně jako noční režimy s tišším provozem,“ vysvětluje Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger. „Pokud si pořídíte kvalitní výrobek, který si necháte odborně namontovat, budete mít jistotu, že vás ani vaše sousedy nebude tepelné čerpadlo rušit.“

zdroj: placená inzerce

11 Comments on “Tepelné čerpadlo: hluk nemusí obtěžovat vás ani sousedy”

  1. Jistotu nemáte před samotnou realizací nikdy, protože do hry vstupuje celá řada fixních i variabilních faktorů – způsob instalace, překážky, podloží, klima, stavební provedení okolních domů a zdí, hlukové pozadí a tak dále a tak dále.
    Zatímco o vysokofrekvenčním hluku lze s přiměřenou mírou jistoty prohlásit, že je to řešitelné vhodným umístěním, a odbornou instalací s odhlučněním, nízko frekvenční hluk čepadla země-voda se může šířit i na stovky metrů, zcela to vyřešit nelze a následný kámen do okna není až taková výjimka v řešení podobných záležitostí.

    1. Nekomu vadi i sum splasku v kanalizaci. A nekdo ma sum v usich a dokonce v mozku. Kolik kamenu jste uz pouzil? Muj zemni kolektor zrejme tvori vyjimku. Na zahrade jsou krtince a jamky od zajicu. Mysi, jesterky a jina havet se na pozemku s kolektorem citi docela fajn. Je pravda, ze v lete poustim kolektor jen 1-2x aby se cerpadlo nezaseklo. Ale oni tam bydli i v zime. Mel jsem kdysi i vetrnou turbinu, ale tu jsem musel demontovat, protoze kdyz poradne foukalo, tak to byl teda rachot. I pes se toho bal. Vrtule se tocila jak u letadla a znelo to jakoby chtela vzletnout.

    2. mám Nibe f2120-8, vzduch-voda, podlahovku, vzhledem k izolaci domu stačí vyrábět 25-28°C topnou vodu (když mrzne), čerpadlo je zcela tiché, roční spotřeba elektřiny celého domu se čtyřčlennou domácností je okolo 5 MWh včetně TUV.

      Hlučnost je o výběru čerpadla, nastavení systému,… Kdybych topil do radiátorů, potřeboval bych vodu možná 40°C a víc, pak by se čerpadlo muselo trápit víc, šla by nahoru i spotřeba. Kdybych měl nějaký levný asijský šunt, určitě by dělal větší kravál. Ale tohle čerpadlo můžu doporučit, pokud plánujete podlahovku a máte rádi ticho. Ještě šetřím na akumulační krbová kamna a bude to top.

        1. Všechno, které potřebuju pro topení a TUV, bivalenci mám odpojenou. Příkon celého systému je kolem 1 kW, z toho vyrábí průběžně asi 4kW tepla. Přesný COP ti ale neřeknu, protože nemám spočítanou přesnou tepelnou ztrátu domu. V projektu je číslo 6.4 kW, ale dal jsem víc izolace do střechy, takže TZ bude spíš menší. K COP výrobce udává při zimních podmínkách:
          -7 / 35 °C výkon 5.17 kW / příkon 1.72 kW / COP 3.00.
          2 / 35 °C výkon 4.03 kW/ příkon 0.91 kW/ COP 4.43.
          Pro podlahovku s dlažbou všude mi stačí chladnější voda 25 – 28 °C (stačí na stabilní vnitřní teplotu 21.5 °C), čili ten zimní COP bude ještě vyšší. Takže i proto je to čerpadlo tiché, dům je dobře zaizolovaný a čerpadlo se tak nemusí tolik snažit.

            1. Výrobce si vymýšlet nesmí a nemá k tomu důvod. Tohle čerpadlo je schopné dát 60 °C vodu i při -25 °C, ale to už bude topit spíš jen kompresorem nějaké 2.5 kW. Díky tepelné setrvačnosti celého domu je ale teplota stabilní, i při -13, ale to je v našich končinách trochu extrém žejo.
              Kdybychom žili v oblasti, kde je průměrná zimní teplota -13, tak bych pořídil dřevoplyn s akumulací, který by mě sral po celý zbytek roku, kvůli nutnosti obden zatápět, přikládat + práce se dřevem. Ale v takové oblasti už nežijeme.

            2. Kdyz v noci hodne mrzne, tak je malo mraku a zato pres den sviti slunicko. Kdo ma FVE, ten topi ve dne s pomoci FVE kdy je zaroven mensi mraz a v noci mu staci akumulace v podlaze. A kdyz ma TC vzduch/voda sikovne umistene, tak na nej sviti slunicko a ma vyssi COP. Tak vase straseni s nocnimi mrazy je jen dalsi blabla…

              1. Ono je to trochu zkalené tím, že v zimě to slunce téměř není. Dnes zrovna mrzlo, svítilo, ale na celé střeše 25 cm sněhu. Podle mě FVE pro zimní topení žádný smysl nemá, když 16h denně je tma.
                Zároveň umisťování TČ „na sluníčko“ je taky bezpředmětné. Ten větrák za hodinu protočí 4500m3 vzduchu a ten je stejně teplý před domem, kde v zimě občas svítí, jako za domem, kde TČ mám a kde svítí jen v létě. Navíc v zimě je stejně většinu dne tma/mlha/inverze, takže to, kde TČ je umístěné je jedno. Důležitá je teplota, případně vlhkost vzduchu.

                1. Kdyz je zatazeno, tak je maximalne do -8 nebo -10 stupnu, spis mensi mrazy. Mraky slouzi jako poklicka pro zadrzeni tepla. Mraky ukazuji jak mala vrstva vodni pary ovlivnuje absorpci infracervenych paprsku. U mraku to muzeme primo sledovat na teplomeru a porovnavat s oblacnosti. U CO2 to bohuzel neumime, ale je to uplne stejny proces. Cim vic CO2 v atmosfere, tim mene vyzari zemekoule zpet do vesmiru. V zime pro nas dobre, ale pro tropicke zeme nic moc. Kdyz je obloha bez mraku, tak muze teplota klesnout hluboko pod -20 stupnu. Ale tim padem zase sviti pres den slunicko. Kdo nemuze sundat snih z FVE, ten ma fakt smulu. Proto nechapu ten dotacni nesmysl, ze se nesmi stavet pozemni FVE, ale jen na strese.
                  Ja teda pozoruji rozdil teploty vzduchu na jizni a severni strane domu. Pro ucinnost TC vzduch/voda hraje roli kazdy stupen.

                2. Moje FVE zacala vyrabet v 8:10h. Aktualne dodava 10% spotreby pro TC. Jeste jsem se nebyl kouknout kolik snehu lezi na panelech, ale bude to asi jako pocukrovana vanocka.
                  edit. nez jsem to dopsal, tak dava necelych 15%.

Napsat komentář