Tepelné čerpadlo: důležité parametry pro výběr

Tepelná čerpadla v posledních letech nahrazují jiné zdroje tepla, využívající například spalování fosilních paliv. Pro ekonomicky i ekologicky šetrnější typ vytápění a ohřev vody se rozhoduje stále větší počet zákazníků, přičemž z celkového počtu instalací v České republice tvoří dle statistiky MPO 97 % tepelná čerpadla vzduch-voda.

Pokud se pro tento moderní, ekologicky i ekonomicky výhodný způsob vytápění a ohřevu vody rozhodnete, měli byste věnovat pozornost důležitým parametrům, které vypoví o zvoleném výrobku řadu informací. Na jejich základě můžete vybrat takový produkt, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a bude spolehlivě pracovat za všech povětrnostních podmínek.

Výkon tepelného čerpadla

Hlavním parametrem při výběru tepelného čerpadla je jednoznačně jeho výkon. Zjednodušeně můžeme říci, že pro dům s obytnou plochou 120 m² budete potřebovat výkon přibližně 11 kW, pro obytnou plochu 160 m² již využijete 15 kW a pro budovy s plochou kolem 250 m² je doporučeno tepelné čerpadlo s výkonem 21 kW.

SOUVISEJÍCÍ: Tepelné čerpadlo: jejich obliba stále roste, jak vybrat ten správný typ?

V praxi jsou však tyto orientační hodnoty významně ovlivněny konkrétními parametry vaší nemovitosti – především tepelnou ztrátou budovy. Tepelná ztráta domu je množství tepelné energie, které v daném okamžiku uniká do exteriéru celou obálkou budovy, tedy přes střechu, stěny, okna, dveře a další prvky stavby.

Tepelná ztráta domu je tak nejdůležitější údaj pro výběr tepelného čerpadla. Můžete ji například vyčíst z energetického štítku budovy. Pokud není k dispozici, pak ji můžete vypočítat sami nebo se obrátit na odborníka, který prohlédne objekt a s termovizí zároveň odhalí kritická místa úniku tepla.

Odečtením tepelné ztráty od výkonu tepelného čerpadla zjistíte, zda je pro vás vybraný model vhodný. Jeho výkon by měl být o 30–40 % větší než tepelná ztráta domu, tato „rezerva“ zajistí, že bude vaše nemovitost dostatečně vytápěna i při nejnižší provozní teplotě. Investovat do čerpadla s adekvátní výkonovou rezervou je proto zásadní.

Výkon 9 kW při A7/W35 říká, že tepelné čerpadlo generuje výkon 9 kW při venkovní teplotě +7 °C a teplota topné vody bude 35 °C. Se vzrůstající teplotou topné vody a s klesající teplotou vzduchu pak výkon tepelného čerpadla klesá.

Bod bivalence

Bivalentní bod je teplota, od které se musí použít záložní (bivalentní) zdroj energie dodávaný elektrickou spirálou, která doplní chybějící energii k dosažení potřebného výkonu a pokrytí tepelné ztráty domu i na ohřev vody.

Čerpadlo s bodem bivalence 0 °C je sice levnější, ale bivalentní zdroj čerpá energii z elektrického zdroje příliš brzy (už když je venku „na nule“) a jeho provoz tak není ekonomický. Dražší tepelná čerpadla nabízejí provoz bez zapnutí záložního zdroje i ve výraznějších mrazech.

Tepelná čerpadla umí pracovat do venkovní teploty až –25 °C a výstupní teplota dosahuje až 62 °C. V extrémně nízkých teplotách používají jako bivalentní zdroj elektrokotel o celkovém výkonu 3–6–9 kW s kaskádovým spínáním. 

„Tato tepelná čerpadla jsou automaticky řízena chytrým termostatem, zákazníkům tak nabízejí vysoký výkon i vysokou energetickou účinnost,“ doplňuje Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger.

Účinnost tepelného čerpadla a topný faktor

Účinnost tepelného čerpadla určuje, jak efektivně zařízení přeměňuje energii na teplo pro vytápění. Rozhodujícím faktorem pro stanovení energetické účinnosti je sezónní topný faktor (SCOP – Seasonal Coefficient of Performance) měřený podle normy ČS EN 14825.

Tepelná čerpadla se podle účinnosti řadí do tříd a jsou označena energetickým štítkem. Nejvyšší účinnost tepelného čerpadla představuje třída A+++, nejnižší třída G.

Topný faktor (COP – Coefficient of Performance) je parametr, který udává účinnost tepelného čerpadla. Vyjadřuje poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou energií. Čím vyšší je topný faktor, tím efektivnější a levnější je výroba tepla. Například COP ve výši 3 znamená, že za každý 1 kW energie získáte 3 kW tepla.

U tepelných čerpadel vzduch-voda se topný faktor nejčastěji pohybuje od 2 do 4, u systému země-voda většinou narazíte na COP mezi 3 až 5.

Pokud vás při výběru tepelného čerpadla zaujme jen velmi výhodná pořizovací cena, měli byste zpozornět. Projděte si všechny důležité parametry a k nákupu se rozhodněte až poté, co si budete jisti, že nevyhazujete peníze oknem. Při jakékoliv pochybnosti se raději poraďte s odborníky, kteří vám pomohou s výběrem, dodáním a připojením tepelného čerpadla.

zdroj: placená inzerce

23 Comments on “Tepelné čerpadlo: důležité parametry pro výběr”

    1. Tak by me zajimalo, jak ten rocni COP vubec zjistoval. Vy mate fakt vsude klienty a vsichni vam sdeluji uplne vse. Kvuli vam by mohli zrusit i Google. Proste zkusim zadat dotaz na strance lavrov42.ru a vzdy se dozvim uplne vse. Sice to bude generator smyslenych informaci, ale aspon bude sranda.
      Ten klient lezi s vami na pokoji, nebo je pres chodbu?

      1. Dřevo má POTENCIÁL být uhlíkově zcela neutrální palivo – pokud strom pokácím aku pilou, naštípu nebo napeletkuju elektřinou z OZE, pokud dopravu zajistí stroje na elektřinu z OZE….
        V podstatě jde o stejný případ jako elektromobil. Jeho provoz má také potenciál být CO² neutrální, když bude dobíjen z OZE zdrojů…
        Je nefér v jednom případě tuto pozitivní stránku podtrhovat a v druhém úplně opomenout….

        Jinak spalování biomasy má svůj význam lokálně a jako využití v podstatě odpadu z dřevařského průmyslu a zemědělství. Pěstovat rostliny účelově na energetiku a produkty převážet stovky a tisíce kilometrů je samozřejmě zrůdnost a cesta do pekla.

  1. Jakýkoliv způsob vytápění elektřinou je ekonomická sebevražda. Elektřina pro domácnosti bude příští rok 6x dražší, než před čtyřmi roky, zdražuje tedy průměrně o 60% každý rok! Pokud nepočítáme ty extrémní špičky.
    Jinými slovy – pokud si někdo koupil před čtyřmi lety tepelné čerpadlo, tak na tom v horizontu dalších šesti let prodělá kalhoty, i kdyby mělo COP 10.

      1. Zdražily všechny energie. Ale zatímco elektřina již teď zdražila 4x a další růst je otázka měsíce, tak druhý v závěsu plyn jen 2x a ostatní jen o desítky procent. Cena palivového dřeva je teď víceméně na hodnotách před kůrovcovou kalamitou, která srazila ceny abnormálně nízko.
        Elektřina s propastným rozdílem zdražuje zdaleka nejrychleji a v Evropě se jedná pravděpodobně o nejrychleji zdražující komoditu, a nejen komoditu, vůbec.
        Používat elektřinu k topení je naprosté šílenství a jednorázové investice do úsporných řešení typu FVE a TČ to nemůžou zachránit, protože i ten zbytek který je nutné odebrat ze sítě ekonomiku vytápění posílá do haj..u.

        1. Vetsina tech lidi, co dnes prechazi na TC dosud topili elektrokotlem. Asi maji nejaky duvod, ze netopi jinym palivem. Treba nemaji plynovou pripojku, nemaji komin nebo co ja vim. V kazdem pripade oproti elektrokotli maji ca. ctvrtinove naklady. Mozna take nekdo presel z plynu na TC, protoze plynu muze byt nedostatek. A nekdo ma uhli uz take plny zuby. Vy byste mohl z fleku delat energetickeho smejda. Tam byste vynikal.

          1. Nevěřím, že mají proti elektrokotli čtvrtinové náklady. Především topný faktor 4 je hodně nereálný a zadruhé je nutné do nákladů rozpočítat i náklady na změnu systému a rozdíl nákladů na servis.
            Takže ani omylem čtvrtina, bude to přinejlepším půlka. A i ta půlka znamená stále nejdražší způsob vytápění vůbec.

            1. Nevim kolik jini davaji za servis TC. Moje TC je od r. 2008 a fakt nevim proc by mel nejaky servisak jezdit. COP je na zacatku a konci topne sezony >4. V unoru je nejnizsi, kolektor se nestaci tolik regenerovat, protoze se nejvic musi topit a TC bezi dele. Rozhodujici je celorocni COP. Ten se jmenuje snad jinak, ale to je mi fuk. Dulezity je celkovy vysledek. Uz jsem premyslel predehrivat v lete zemni kolektor z prebytku z FVE. Ale kdo vi, co by delalo TC kdyby dostalo vodu z kolektoru treba 25 stupnu.

    1. Nejlepsi je zemni kolektor a podlahove topeni. Celorocne dobry COP a nizkoteplotni topeni zvysuje enorme ucinnost. Pro podlahovku staci 28-32 stupnu tepla voda a hreje to ucinne. Radiatory jsou na prd. To mate jeste TC s R22? Tak bacha az ho budete demontovat. Urcite nepoustet jednoduse do atmosfery. Musi se odsat a odevzdat k likvidaci.
      Pokud mate velky pozemek, muzete vyhrabat tunel a nasavat vzduch pro TC pres tunel. Kdyz bude dobre dimenzovany, tak budete mit mnohem vyssi teplotu vzduchu pro TC. Uplne nejlepsi kdyz by tam bylo hodne vlhko, protoze vodni para obsahuje hodne energie. Ale pozor zase na namrazu.
      Takovy zemni tunel s trubkou z PVC je take dobry pro aktivni vetrani u pasivnich domu. Venkovni vzduch se predehreje a usetri se energie.

      1. Ano, 25 let staré tepelné čerpadlo je jiné v tom, že má o polovinu delší životnost, než ty dnešní ošizené atrapy. Dnešní tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou na odpis po pěti letech, země voda dají tak 12-13 let
        hxxps://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/19284-tepelna-cerpadla-v-letech-1981-2019-druhy-vyvoj-prodeje-vykony-tepelne-faktory

        1. Sis podrazil sam nohy. V clanku ktery uvadis se pise o zivotnosti 10 – 20 let. 10 let maji klimatizacni jednotky ktere funguji take jako TC. To je ale spis hobby provedeni nez plnohodnotne topeni. S tim, ze nova cerpadla budou mit delsi zivotnost. Navic je tam uveden i konzervativni, tedy podhodnoceny sezonni topny faktor. U vzduch/voda 3 a zeme voda 3,5. V realu teda smer 3,5 a 4. Uvadi se doba provozu na plny vykon 2470h/a. Moje TC se nudi, protoze bezi mene nez 800h/a. Mel bys vse nejdrive procist nez zacnes davat „zarucene“ informace.

          1. Ta desetiletá vzduch a dvacetiletá země jsou ještě předkrizová čerpadla. Jako je to tvoje. Co je 2012-2013+ je ošizený šunt s naprogramovanou životností a úmyslným rejžováním skrze servis. Pokrizová TČ se v pětině případů opravují už do dvou let. Teď s dalším costcutingem bych to viděl tak na polovinu. Máš to i v tom odkazu.

Napsat komentář