Švýcarsko má první rychlonabíječku o výkonu 150 kW

auto GOtthard FASTcharge

Na dálničním odpočívadle Stalvedro v oblasti Ticino na hranici Švýcarska a Itálie je nově v provozu rychlonabíječka CHAdeMO/CSS o výkonu až 150 kW. Jde o součást projektu GOFAST.

Rychlonabíjecí stanice sítě GOtthard FASTcharge
foto: © GOtthard FASTcharge

Projekt GOFAST je zkratka pro „GOtthard FASTcharge“. Rychlonabíječka Stalvedro je první z celkem 20 plánovaných stanic do konce roku 2017.

Jde o projekt několika soukromých společností (EVTEC, Protoscar, Valorsec Institute), jejichž cílem je v gotthardské oblasti vybudovat síť nové generace rychlonabíjecích stanic.

Takových, které nabídnou výkon až 150 kW DC nabíjení (CSS Combo 2/CHAdeMO) a až 65 kW AC (Mennekes). Podle autorů projektu jde o přípravu na příchod nové generace elektromobilů s bateriemi o kapacitě vyšší než 50 kWh.

Takové už dnes běžně provozuje automobilka Tesla ve svých vozech Tesla Model S, Tesla Model X a také připravovaném Tesla Model 3. Musela si ale kvůli tomu vybudovat vlastní síť nabíječek Tesla Supercharger.

Jedno nabíjecí místo GOFAST dokáže obsloužit až osm elektromobilů najednou (nikoliv nutně plným výkonem 150 kW). Pokud je k dispozici plný výkon, nabije se elektromobil na ujetí 100 km za zhruba 10 minut.

Do konce roku 2016 by mělo být v provozu asi 12 těchto nabíječek. Do konce roku 2018 už by jich mohlo podle představ autorů projektu být až 150.

Už dnes mohou u nové nabíječky nabíjet ty elektromobily, které vyšší výkony umožňují, například značky Kia a Hyundai. Placení probíhá u kasy odpočívadla, případně s pomocí RFID karty, kreditní karty nebo mobilní aplikace.

Nabíjení ale není právě levné. Dobití 100 km dojezdu vás vyjde asi na 7 CHF. Nabíjíte nicméně lokálně produkovanou elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.

tisková zpráva

7 komentářů u “Švýcarsko má první rychlonabíječku o výkonu 150 kW”

Napsat komentář