Slovenský Greenway zpoplatnil svou síť rychlonabíječek

Největší slovenská síť rychlonabíjecích stanic GreenWay zveřejnila nový ceník. Mnohé elektromobilisty vysoká cena za nabíjení zaskočila.

Síť rychlonabíječek Greenway otevřela Slovensko elektromobilitě. S novým ceníkem služeb ji ale někteří naopak označují za toho, kdo ji pohřbívá.
foto: Greenway.sk

Provozovatel sítě rychlonabíjecích stanic, společnost GreenWay, vybudovala na Slovensku výjimečnou páteřní síť rychlonabíječek. Podle zkušeností uživatelů má vynikající servis, svou síť neustále vylepšuje a chystá dokonce interoperabilitu s dalšími poskytovateli.

Od května však zveřejnila firma nový ceník nabíjení, který mnohé elektromobilisty v Česku i na Slovensku zaskočil. Firma nabízí tři balíčky – s nulovým paušálem, s paušálem 19 € anebo €69.

V prvním případě se platí pouze za nabíjení. Tarifikace je €0,50/minuta nabíjení. Za 20 minut tedy klient zaplatí €10 a nabije přibližně 14 kWh, v závislosti na zvoleném typu nabíjení. Výsledná cena €1,4/kWh €0,7/kWh je i v Evropě nevídaná.

Program Optimal za €19/měs. se platí €0,20/min a v programu Full za €69/měs. se platí €0,10/min, tedy výrazně výhodnější sazby.

I tak se ale někteří zákazníci, např. na webu TeslaClub.sk, vyjádřili v tom smyslu, že by v předplacených tarifech uvítali alespoň nějaké kWh zdarma v základu.

„Takže všichni se asi shodneme, že GW to zpoplatnění nastavil špatně,“ shrnul rozhořčení slovenských i českých elektromobilistů uživatel „enfko“. Dokonce i na fórech GW jsou slyšet rozhořčené hlasy.

Porovnání s konkurenční společností Smatrics a jejich cenami v Rakousku nabízí tristní pohled. Nejdražší nabíjení tam stojí €0,45/min. při výkonech do 50 kW, resp. €0,04/min. při výkonech do 11 kW. S 12měsíčním paušálem za €49,90 získáte rychlonabíjení za €0,07/min.

UPDATE 9.5.2016 13:35: přidáváme odkaz na konkrétní vlákno diskusního fóra TeslaClub.sk a níže také konkrétní příklad nabíjení u GW jednoho z uživatelů.

Dnešní nabíjení: venkovní teplota +9 °C, baterka +20 °C, z 35 % na 85% – prodloužení dojezdu o 67 km. Doba nabíjení 38 minut, odebráno 12,9kWh. U GW by bylo zpoplatněno částkou 19 eur = 1,47 eur/kwh, 0,28 eur/km. Porovnání s u nás zpoplatněnou PRE: za stejnou odebranou energii 1,43 eur = 0,11 eur/kwh, 0,021 eur/km.

GreenWay,Teslaclub.sk

135 komentářů u “Slovenský Greenway zpoplatnil svou síť rychlonabíječek”

Napsat komentář