Švédové připravují elektrické silnice

Švédská průmyslová skupina Volvo Group a Švédská správa dopravy připravují pilotní projekt „elektrické silnice“. Švédové plánují na krátký testovací úsek silnice zabudovat systémy pro bezdrátové dobíjení elektrických vozidel. Cílem projektu je otestovat životaschopnost technologie bezdrátového dobíjení v běžném provozu.

Elektrobus Volvo v Gothenburgu
foto: Volvo

Testovací úsek o délce 300 až 500 metrů vznikne v druhém největším švédském městě Gothenburgu. S testováním se začne již v průběhu příštího roku.

„Vozidla, která mohou být dobíjená přímo ze silnice během provozu, se mohou stát dalším průkopnickým krokem ve vývoji směrem k šetrnějším vztahům k životnímu prostředí, a to je zcela v souladu s naší vizí stát se světovou jedničkou v oblasti udržitelných dopravních řešení. Pro takový vývoj je nutná úzká spolupráce mezi společností a průmyslem,“ říká Niklas Gustavsson, výkonný viceprezident oddělení pro věci veřejné a udržitelný rozvoj Volvo Group.

Elektrická cesta využívá ověřený a otestovaný systém indukčního nabíjení. Vozidla během jízdy budou neustále dobíjeny skrze nabíjecí desky zapuštěné do silnice. Jde vlastně o další evoluční krok trolejbusové dopravy. Tyčové sběrače trolejbusů nahradilo elektromagnetické pole a elektrické vedení indukční desky ukryté v asfaltu.

Švédové si od projektu slibují několik věcí. Samotná technologie je již odzkoušená, ale je třeba zjistit skutečné náklady na výstavbu „elektrických cest“, otestovat odolnost technologie v čase nebo zjistit náklady na opravy, servis a elektrickou energii.

„Pracujeme na budování širokého a hlubokého základu pro vývoj zítřejších technologií. Elektrické silnice jsou další důležitou součástí skládanky, v našem zájmu o dosažení dopravních řešení, která minimalizují dopad na životní prostředí,“ říká Gustavsson.

Švédský projekt však není první. Před půl rokem jsme informovali o podobném projektu z Jižní Koreje. V jihokorejském městě Gomi dokonce již první elektrobusy jezdí na testovací 24km „elektrické cestě“.

Elektrifikaci veřejné dopravy se věští velká budoucnost. Také v České republice jezdí řada elektrických veřejných dopravních prostředků. Navíc řada dopravních podniků testuje elektrické autobusy a uvažuje o jejich nákupu.

Problémem jsou však stále slabé baterie. Málo výkonné baterie budou elektrické dopravní prostředky „pronásledovat“ deset, nebo možná i dvacet let. Firmy proto uvažují, jak zajistit operativnější dobíjení baterií přímo v provozu.

Kromě výše uvedeného se uvažuje také o rychlém dobíjení na točnách autobusů a trolejbusů. Elektrobus skrze sběrače elektrické energie na střeše může dobít baterie během několika minut. Elektrobus tak je schopen mezi točnami pendlovat prakticky bez omezení.

Další způsob testují v Německu. Naši západní sousedé chtějí zabudovat indukční nabíječky na jednotlivé zastávky, kde se budou elektrobusy během nástupu a výstupu cestujících dobíjet.

Volvo

4 Comments on “Švédové připravují elektrické silnice”

Napsat komentář