Shell Eco-Marathon 2015 slaví 30 let inovací

redakce - 15 Květen 2015

Příští týden, od 21. do 24. května, se v Rotterdamu uskuteční jubilejní 30. ročník jedné z nejnáročnějších inženýrských studentských soutěží – Shell Eco-marathon Europe.auto Shell Eco-Marathon 2015 slaví 30 let inovací

Shell Eco-marathon je celosvětovou iniciativou, podobné akce se pořádají v USA a Asii: Shell Eco-marathon Americas se konal od 9. do 12. dubna v Detroitu a Shell Eco-marathon Asia proběhl od 26. února do 1. března v Manile na Filipínách.
foto: Shell Eco-Marathon

Do Rotterdamu je pozváno přes 230 studentských týmů ze třiceti zemí Evropy a Afriky, aby posunuli hranice nejúspornějších vozidel současnosti. Shell Eco-marathon umožňuje studentům vyzkoušet a při soutěži navzájem porovnat vozidla, která sami navrhli a sestavili.

Výzvou pro soutěžící je ujet co možná nejdelší vzdálenost s využitím energie odpovídající 1 kWh nebo 1 litru paliva. Za posledních třicet let soutěž zaznamenala ohromný vývoj, což je patrné i z fotografií z roku 1985, kdy soutěž začínala, a studenti do ní přihlašovali dřevěná vozidla poháněná motory ze sekaček.

O tři desetiletí později se soutěže každoročně účastní přes 3 000 studentů a profesorů z celé Evropy a jejich klání si nenechalo ujít v loňském roce na 40 000 návštěvníků. Shell Eco-marathon je rozdělen do dvou kategorií – futuristických Prototypů a kategorie UrbanConcept, v níž se představují konvenčnější studie vozidel.

V obou kategoriích se pak dále soutěží podle jednotlivých typů použité energie. V průběhu let se vozidla a technologie neustále vyvíjely díky studentským týmům z celé Evropy, které přijali výzvu sestavit vozidla s co nejnižší energetickou spotřebou, ať už v jednotlivých palivových skupinách nebo ve své zemi či škole.

Nejúspěšnějším týmem prvního ročníku v roce 1985 byl švýcarský tým Henry, kterému se povedlo s jedním litrem paliva překonat vzdálenost 680 kilometrů. Třicet let poté překonávají týmy nesrovnatelně větší vzdálenosti.

V roce 2014 nastolil francouzský tým Microjoule La Joliverie v totožné kategorii nový rekord, kdy na jeden litr paliva urazil neuvěřitelných 3 314,9 kilometrů.

Vozidla budoucnosti

S blížícím se květnovým termínem studenti usilovně pracují na zdokonalování svých technologií a technických řešeních tak, aby ze svých vozidel dostali každý kilometr navíc.

Technologie 3D tisku, testování v aerodynamickém tunelu, počítačem řízené škrtící klapky v motoru, to je pouze několik málo příkladů, jak studenti pracují s nejmodernějšími technologiemi.

V letošním roce si mohou týmy vybrat v soutěži nový typ paliva – CNG (stlačený zemní plyn). je palivo s nízkými emisemi uhlíku, které může být využito jako alternativa benzínu a nafty.

Norman Koch, technický ředitel Shell Eco-marathonu: „Sezóna 2015 slibuje vzrušující rok pro evropskou část závodů. Spolu s oslavami 30. výročí soutěže si připomeneme důležité momenty posledních tří desetiletí Shell Eco-marathonu. Budeme se ale především dívat do budoucnosti na nové technologie, které mohou pomoci řešit globální problémy, kterým čelíme při hledání nových řešení v oblasti energie a mobility. Už se nemohu se dočkat, až uvidím, s čím studenti na letošní ročník dorazí.”

O Shell Eco-marathonu

Shell Eco-marathon je výjimečná celosvětová soutěž, která vyzívá studenty k posouvání hranic v energetické efektivnosti silniční dopravy. Soutěž nabízí prostor pro studenty k testování vozidel, která sami navrhli a sestavili. Jejím cílem je inspirovat mladé lidi ke studiu technických věd a stát se budoucími inženýry a vědci.

Na Shell Eco-marathonu mezi sebou soutěží budoucí generace inženýrů a vědců ve věku 16-25 let z 30 zemí Evropy a Afriky. Úspěch závisí na celkové vzdálenosti, kterou tým dokáže urazit se svým vozidlem na ekvivalent 1kWh energie nebo 1 litru paliva. Díky městskému okruhu v Rotterdamu přináší Shell soutěžní klání blíže veřejnosti.

Shell Eco-marathon Europe slaví letos od 21. do 24. května 30. výročí konání závodu a uskuteční se počtvrté v řadě v holandském Rotterdamu. Během závodu je na místě připravena celá řada aktivit, které mají inspirovat všechny obyvatele, kteří se zajímají o budoucnost využívání energie a o technologie, které pomohou uspokojit rostoucí poptávku po energii.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Studentský Shell Eco - Marathon bez Českých studentu a jejich Fabie. Možná v příštích ročnících.

"V letošním roce si mohou týmy vybrat v soutěži nový typ paliva – CNG (zkapalněný zemní plyn)".

Ale zkapalněný zemní plyn je LNG (Liquefied Natural Gas)
CNG (compressed natural gas) je ztlačený.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Omlouváme se za šotka, díky za upozornění.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?