Shell Eco-Marathon Europe 2014: Kolem rovníku na 12,5 litru paliva

198 studentských týmů z 27 zemí předvedlo v rámci soutěže Shell Eco-marathon Europe 2014 skvělé výsledky svého celoročního snažení. Na náročném městském okruhu v Rotterdamu nakonec padly čtyři rekordy ve dvou hlavních kategoriích.

Shell Eco-Marathon Europe 2014: prototyp jednoho z vozítek
foto: Shell

Do zápolení o to, který z týmů dojede nejdál na ekvivalent 1 kWh nebo 1 litru paliva 
s vlastnoručně navrženým a vyrobeným vozítkem, se bohužel nezapojili žádní čeští zástupci.
Kategorii Prototypů opět ovládl už téměř tradiční vítěz – tým Microjoule-La Joliveri z Francie.

Nejenže získal první místo, ale překonal i svůj dosavadní rekord výsledkem 3314,9 km/l, díky čemuž by rovník objel na pouhých 12,5 litru paliva. Studenti z Grazu zase na 1 kWh elektrické energie ujeli 1091 km.

V kategorii UrbanConcept, zaměřené na konvenčnější studie vozidel, uspěl taktéž francouzský tým Lycee Louis Delage s nejlepším výsledkem a zároveň novým rekordem ve třídě benzinových motorů 468,8 km (zlepšení o 73,1 km oproti loňskému výsledku).

Tým Sluchtspecht z University aplikovaných věd v Offenburgu opět posunul hranice kategorie naftových motorů na 389 km, ve třídě palivových článků se pak studenti z Microjoule-La Joliveri dostali až na 150,5 km.

Norman Koch, technický ředitel Shell Eco-marathonu, k tomu dodává: “Byl to snad ten úplně nejlepší ročník. Počasí vyšlo téměř perfektně, týmy dokázaly, že jsou opět o mnoho zkušenější a skvěle připravené, což se odrazilo do úžasných výsledků. Opravdu doufáme, že se studentské inovace v budoucnu promítnou do výroby běžných vozů.“

Kategorie Prototypů Vítěz Výsledek
Benzínový pohon La Joliverie – Lycee Saint-Joseph La Joliverie (FR) 3 314,9 km/l
Naftový pohon IUT GMP Valenciennes – I.U.T Valenciennes (SPA) 1 300,1 km/l
Vodíkový pohon (Palivový článek) H2A – Hogeschool Van Amsterdam (NL) 428,5 km/kWh
Pohon na baterie
TERA TU Graz – T.U. Graz (AUT)
1 091,6 km/kWh
Alternativní paliva (E100 + GTL) SA de Toulouse – Universite Paul Sabatier Toulouse (FR) 2 757,2 km/l
Kategorie Prototypů Vítěz Výsledek

Benzínový pohon Lycee Louis Delage – Lycee Louis Delage (FR) 468,8 km/l
Naftový pohon Schluckspecht – University Of Applied Sciences Offenberg (GR) 389,0 km/l
Vodíkový pohon (Palivový článek) La Joliverie Polytech Nantes – Polytech Nantes (FR) 150,5 km/kWh
Pohon na baterie Electricar Solution – Lycee Des Metriers De l’ Energie Arles (FR) 312,1 km/kWh
Alternativní paliva (E100 + GTL) DTU Roadrunners – Technical University Of Denmark (DN) 599,0 km/l

Jedna taková, zcela výjimečná, inovace byla představena portugalským týmem AERO@UBI, jehož vůz ovládal pohyb řidičova těla namísto volantu. Už nyní je jasné, že v příštím roce čekají na studenty nové výzvy. Například se jako další typ pohonu objeví , což bude výzvou pro stávající i nové týmy.

Hledají se české týmy pro rok 2015

Žádný český tým se bohužel zatím nechopil příležitosti netradiční a náročný městský okruh vyzkoušet se svým originálním vozem. Naposledy se studenti českých vysokých škol v této mezinárodní soutěži představili roku 2005, kdy v kategorii vozidel s vodíkovým pohonem získali čtvrté místo. V dalších ročnících soutěže své zastoupení Česká republika neměla.

„Každého ročníku Shell Eco-marathon Europe se účastní nejlepší evropské technické vysoké i střední školy a zapojení do soutěže je působivou položkou v životopisu každého studenta technického oboru. Nemůžu nezmínit jedinečnou soutěžní atmosféru a možnost porovnat své schopnosti a dovednosti s vrstevníky z jiných zemí,“ popisuje Petr Šindler, ze společnosti Shell Czech Republic a.s., který má na starosti komunikaci evropské soutěže.

„Studium technických oborů má u nás tradici a dovednosti českých inženýrů jsou historicky známé, navíc současný český automobilový průmysl hraje významnou roli v evropském meřítku. Věřím, že se do dalšího ročníku v roce 2015 najdou talentovaní studenti technických oborů, kteří budou hájit barvy České republiky. Jsme připraveni jim poskytnout maximální možnou podporu v rámci celé soutěže.“

Případní zájemci mohou kontaktovat společnost Shell se svými dotazy na e-mailové adrese shell@amic.cz pod předmětem SEME 2015.

tisková zpráva

Napsat komentář