Jubilejní 30. ročník Shell Eco-marathonu Europe již tento týden v Rotterdamu znovu spojí celkem přes 3 000 studentů z 26 zemí. Soutěžní týmy budou usilovat o zdolání co nejdelší trasy na ekvivalent 1 kWh nebo 1 litru paliva s vozidly, která si samy navrhly i postavily.
foto: Shell Eco-Marathon
Do Rotterdamu zavítají studenti opravdu z celé Evropy a dokonce i Afriky. V průběhu příprav vyvíjejí inovativní technologie a daří se jim navazovat zajímavá partnerství s cílem představit co nejpropracovanější vozidla, ujet s nimi co nejvíce kilometrů, a pokořit tak loňské rekordy.
Od 15. do 18. května bude Rotterdam opět centrem těch nejpůsobivějších ukázek efektivního využívání paliva a mobility budoucnosti: dějištěm jedinečné akce Shell Eco-marathon Europe 2014.
Dohromady přes 200 týmů bylo pozváno, aby soutěžilo ve dvou kategoriích: Futuristický prototyp (Prototype) a UrbanConcept, v níž se představují konvenčnější studie vozidel.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Do Chorvatska a zpět za 120 Kč
Shell Eco-marathon 2013: z Rotterdamu do Athén na litr paliva
Velkou výzvou letošního ročníku je změna směru jízdy na městském okruhu. Tato úprava přiměje studenty přehodnotit a přizpůsobit řidičskou techniku.
„Loňská atmosféra soutěže nás doslova strhla, byli jsme ohromeni profesionalitou týmů, stejně jako inovativní konstrukcí vozů. Letos opět očekáváme, že přivítáme hosty z celé Evropy společně s desetitisíci diváků z Rotterdamu, kteří přijdou podpořit své týmy zapojené v Shell Eco-marathonu. Je fantastické vidět jedny z nejbystřejších mladých myslí, jak se usilovně snaží vyvinout vzrušující vozidla s nízkou spotřebou paliva. Přeji všem týmům hodně štěstí. Doufám, že se uvidíme i na budoucích ročnících,“ dodává Dick Benschop, generální ředitel společnosti Shell Netherlands.
Nové týmy, nové technologie i partnerství
Shell Eco-marathon Europe 2014 přináší řadu novinek. Rok 2014 je prvním ročníkem, který se může těšit ze silné účasti soutěžících z Afriky. Týmy z Nigerie, Maroka a Tunisu budou mít možnost porovnat síly se svými vrstevníky z Evropy.
Ve fázích navrhování a výroby soutěžních vozidel jsou používány úplně nové postupy například testování v profesionálním aerodynamickém tunelu pro optimalizaci odporu vzduchu. Týmy rovněž pracují s novými technologiemi jako 3D tisk částí karoserie či přístrojové desky.
Mnozí účastníci navázali, vedle spolupráce s různými firmami a institucemi v technické oblasti, také kreativní partnerství. Jeden z týmů se spojil se základní školou, jejíž žáci navrhují grafiku na karoserii vozidla. Několik evropských soutěžících si dokonce zařídilo registrační značku umožňující jezdit na veřejných komunikacích.
Shell navíc letos úplně poprvé spolupracuje s televizní stanicí Eurosport, aby Shell Eco-marathon Europe 2014 přiblížil obecenstvu po celém světě. V sérii krátkých filmů „The Road to Rotterdam“ – „Cesta do Rotterdamu“ mají televizní diváci možnost sledovat vzrušení a pokrok týmů i překonávaní nástrah, které je na jejich cestě potkají.
Půlhodinový sestřih z akce Shell Eco-marathon Europe 2014 bude na konci května a v červnu vysílán v hlavním vysílacím čase v 54 zemích.
Další prvenství má tento ročník díky globálním partnerstvím s vůdčími organizacemi i firmami na poli výzkumu, vývoje a technologií. Společnosti HP, Michelin, Linde i výzkumný institut Southwest Research Institute poskytnou studentům odborné konzultace, dají jim k dispozici svoje produkty a nabídnou možnost další spolupráce.