Billa otevírá u svých prodejen nabíjecí stanice

Zákazníci supermarketů Billa již mají možnost dobít si elektromobily a elektrická kola přímo u prodejen. První nabíječky jsou v Říčanech u Prahy a v Mikulově.

Nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola u prodejny Billa v Říčanech u Prahy
foto: Billa

V rámci pilotního projektu jsou spuštěny již dvě dobíjecí stanice u prodejen Billa v Mikulově a v Říčanech u Prahy. Další je plánována v Brně.

V Mikulově si zákazníci mohou pomocí zařízení se dvěma zásuvkami dobít své elektromobily a elektrokola a pro cyklisty je zde navíc zřízen nový stojan na kola.

Následně proběhne instalace ještě v Brně – Líšni, kde bude možné využít dvou stanic pro nabíjení a rovněž nových stojanů na zaparkovani kol.

Jedná se o pilotní provoz, který bude probíhat nejen v blízkosti velkých měst, ale také na důležitých dopravních tepnách, např. v místech křížení cyklostezek.

Billa první supermarket na českém trhu svým zákazníkům nabízí možnost praktického dobití svého elektrického dopravního prostředku přímo u vybraných prodejen.

Zkušební provoz bude Billa testovat po dobu jednoho roku. Situaci poté vyhodnotí a podle výsledků vytipuje další prodejny, do kterých by se projekt mohl rozšířit.

Nabíjecí stanice Billa najdete také na naší mapě nabíjecích stanic

Stání pro elektromobily i elektrokola bude označeno zeleným nátěrem se symbolem pro elektro-dobíjení. Dobíjení elektrokol zajistí nabíjecí stanice značky KEBA.

Pomocí uzavíratelného boxu umístěného na fasádě budovy bude možné dobít jakékoliv elektrozařízení s napětím 230 V. Stanice budou primárně určeny pro elektrokola.

Pro nabíjení automobilů společnost BILLA využije nejrozšířenějšího typu zásuvky – Mennekes typu 2. Jedná se o středoevropský standard, jenž mimo jiné využívá i elektromobil BMW i3, které bylo hlavní výhrou v narozeninové soutěži BILLA 25 let.

tisková zpráva

231 komentářů u “Billa otevírá u svých prodejen nabíjecí stanice”

    1. Jinak wallboxy se dělají
     Jinak wallboxy se dělají běžně 16A z jednoho prostého důvodu. Pokud již máte hotové rozvody v průřezu 2,5 mm2, tak pro 32A již potřebujete průřez 6 mm2. A předělávat rozvody kvůli wallboxu, to ten wallbox je proti tomu hodně levná sranda…
     Jinak pokud máte v autě odběr 25A a připojíte to k zásuvce s jištěnými 16A, tak to by mohl být ten důvod, proč nenabijete. Dokážete omezit v palubní nabíječce nabíjecí proud?

   1. Jo to je přesně ono,ovšem jestli to funguje,protože to
    Jo to je přesně ono,ovšem jestli to funguje,protože to podobné mám,akorát už není čím jezdit,lionky jaksi nevydržely,podle mého jedna bouchla,protože selhal balancér a už to jelo do pekel,hoří to dokud se baterie nevybijí,takže nemá cenu hasit baterie,pouze okolí.

  1. It has not till hell freezes over been easier to prefer
   It has not till hell freezes over been easier to prefer between the rewriting
   services, as all customer opinions and testimonials are gathered in identical
   see as a service to you to pick the best. Levant awful calibre and as
   a culminate miserable face by consulting any transmission website reviews.
   Unreservedly written testimonials purpose manual you including the dispose of of selecting the entire and purely change usefulness that will-power fit your needs.

   Also visit my webpage – http://transcriptionistforbloggers.com

   1. Nevíš jaký je v tom
    Nevíš jaký je v tom jistič ? Mne ta stanice při 21A vypadává a přitom je tam štítek že je tam jištění 3x32A, ale to není možné nebo je tam nějaká jiná blbá ochrana co nedá víc než 20A na fázi.

    Prostě z pomalé rychlou neudělám ať mám pod kapotou nabíječku jakou chci.

  1. Nevěšte hlavu, ústředí
   Nevěšte hlavu, ústředí Tesco Praha to už koncepčně řeší, zhruba tak od listopadu 2015, kdy jsme velkou dotazovací akci rozjeli na APELu my. Tak až ty kancelářské krysy vylezou z díry a začnou makat, tak se něco možná pohne. Znám to, sám jsem kanclkrysák :-).

   1. Hlavu nevesim, naopak jsem
    Hlavu nevesim, naopak jsem akcni. Pro takove pripady kdy si nejsem jisty, zda dojedu a nabijecka neni sirokodaleko, koupil jsem si elektrocentralu 230VAC/3000VA a trvaly proud 12,4A. Proste povezu sebou v kufru a kdyz dojde baterka, tak budu nabijet pres centralu. Odhaduji ze to bude nejvis na nekolik malo km. Ale i 1 km pred cilem s prazdnou baterkou poradne nastve. Dnes mi prisla postou, tak nejpozdeji o vikendu vyzkousim a budu zde referovat. Nemate nahodou nejake znalosti o takovem nabijeni? Doufam ze se povede.

     1. Není to pravda, všechny
      Není to pravda, všechny generátory mají vyvedenou zem, ale nepoužívá se. Nissan se nechá nabíjet všema INVERTOR a AVR s výkonem nad 1kW generátorama, značka generátoru je Nissanu jedno.
      Je nutné ale opravdu INVERTER nebo AVR, bez elektroniky auto nenabíjí. Navíc většina pneumatik je dnes částečně vodivých aby odváděli elektrostatický náboj karoserie takže auto je tak trošku uzeměno, pro kontrolní a referenční proudy to stačí.

    1. testoval jsem 10
     testoval jsem 10 generátorů, nejhůře dopadli šunty z hobbymarketu např. Heron cca za 10 tis. kč, měl mít výkon 5kW, ale ten baterii naopak vybíjel. Výborně dopadla Honda EU20i a modely EU30. Honda je super, bohužel od 40ti výše je na zálohu co použiji jednou za rok moc peněz. Testoval jsem všechny modely KIPOR, dealer v Olomouci je velmi vstřícný. Kipor je čínská kopie Hondy a všechny invertorové modely fungují dobře. Cena oproti Hondě je cca o 10 nižší a věřím, že na ND a případné opravě se to taky projeví. U Kiporu se mi nejvíce osvědčil model 2600P. Trvale 2,6 kW nedá, dá to krátkodobě, ale motor stávkuje , invertor ubírá proudu a auto signalizuje chyby. Mám nastavitelnou nabíječku, nastavím proud 10A tj. 2,2 kW a generátor šlape krásně pravidelně a auto (Nissan) dobíjí. Vyšší modely 3,4 a 6 kW jsou už těžké a zabírají dost místa naopak modely 1kW jsou slabé a dobití pár km by trvalo tak sto let. Takže resume, je nutno použít INVERTOR nebo model s AVR 2,2kW-3,0kW. Cena tady v čr je vyšší, Kipor 2600P stojí cca 26 tisíc v zahraničí jsou levnější ale např v Anglii jen roční záruka. Zvažuji ale nákup Yamaha v UK, v čr. se neprodává a invertor 2kW přijde na cca 17tis kč. Jinak u těchto přenosných invertorů je nutno pohlídat aby nedošlo palivo !! Pokud motor začne kolísat při docházení paliva odejde invertor a není to záruční vada. Žádný ani Honda nemá hlídání paliva a elektronika invertoru často odejde. Cena dílu je šílená.

    2. 10 km před nabíječkou
     10 km před nabíječkou mi letos v létě na dálnici ve Francii auto umřelo. Odtahovka 10km na nejbližší nabíječku stála 325 EUR !!!
     Zbytek dovolené jsem si nekoupil už ani kafe a na zpáteeční cestě opět došla šťáva. Budu Francouze chválit, co pro elektromobilitu udělali je super, nabíječek mají neskutečně strašně moc a většina zadarmo ne 10kč za kilovatu jako u nás, ale jsou to ignoranti. Pokud nabíječka z nějakého důvodu nejede nikoho to nesere a nechají to tak a nikdo to neřeší i několik měsíců. Nabíječky, ty vzdálenější mají od sebe 40-50 km, dá se od nefunkční dojet k druhé potažmo třetí ale já k třetí díky objížďce a spletení si exitu nedojel a chybělo těch 10 km. To je důvod proč si během pár dní generátor koupím a budu ho vozit i u nás, auto těch 30km uveze a budu mít jistotu. Když dojde šťáva, nabiju těch pár chybějících km a naklid dojedu k nabíječce, ale už nikdy na odtahovce.

    3. 1 km s prázdnou baterkou
     1 km s prázdnou baterkou dojedete,nikdy nedojde baterka teď hned a šlus.Naopak bude auto lehčí o centrálu a ten jeden km dojede.Já už měl na ampérmetru ručičku opřenou o nulu a před vozovnou v Kobylisích to pořád jelo,i když jsem myslel,že otevřu dveře a budu se nohou odstrkovat,tramvaják co vyjížděl z vozovny si myslel,že ho pouštím a děkoval mi,já ho proklínal,protože jsem musel zastavit.

  1. Spíše to druhé plus
   Spíše to druhé plus veškeré negativní fámy o elektrombilitě. A taky obvyklá politika kecat a nedělat nic. Jsou i čestné výjimky, kterým to ČEZ nevnutil a mají své auto a chtěli ho sami (byť jim nakonec dodal alespoň pomalou nabíječku). Nyní ho provozují jako čisté taxi v lázeňském městě. A to panu starostovi opozice ještě pěkně nákup elektromobilu z dotace osladila.
   Zrovna začátkem listopadu děláme takovou předváděčku elektromobility místním zhruba 40 starostům menších obcí. Protože pro většinu z nich na jejich ojíždění dává smysl. A v hodně obcích třeba nenajdete benzínku, takže paradoxně dnes musí jezdit tankovat jinam. Zásuvku ale mají.

   1. Jak se se menuje to
    Jak se se menuje to rakouské horské středisko, kam už po léta nesmí spalovák ani páchnout? 😉
    To by si mohla vzít spousta obci za vzor. V emerice je nějaký městečko, kde všichni jezděj v golfovejch vozících protože přišli na to, že to bohatě stačí, že si nesmrděj pod nos, nezabíraj místo, z jednoho konce na druhej jsou klidnou jízdou cobydup čili nepotřebujou jezdit rychle, čili děti si v klidu hrají na ulicích a nikdo se nemusí bát, že je srazí auto. Spalovák není zakázanej, ale kdokoliv tam s ním přijede, nebo by ho tam stabilně používal se cíti trapně 😀
    Argument zásuvka je v každé vesnici, benzínka ne je moc dobrej 🙂

     1. Jen to ne. Něco jiného
      Jen to ne. Něco jiného horské středisko,kde je zákaz spalováků je vyjíměčný (a mírně zdůvodnitelný) a něco jiného je česká obec, např. Jihlava, kde zákaz spalováků by vedl k totálnímu úpadku.
      A hlavně do toho střediska se turisté jezdit dívat na tu exotiku a tímpádem tam nosí peníze, kdežto na Jihlavu se*e pes…

      1. No tak Jihlava to už je
       No tak Jihlava to už je město jako Brno! Snad to nechceš srovnávat s vesnici? :)))

       Aspoň v Jihlavě měli i tramvaje, ale jen chvilku.

       Ale to si piš, že kdyby se teď Jihlava stala 100% EV městem tak se tam budou jezdit dívat davy z celýho světa. Pěkně nechaj spalovák na předměstí a půjčili by si třeba lokální share EV Smarty. Takovej Mercedes bys se do toho klidně zapojil. Mohli by tam pořádat srazy EV aut apod. Jen to nechce sedět na prdeli a místo balení jointů a skuhrání taky něco dělat. 😀

       1. Tak vzhledem k tomu, že za
        Tak vzhledem k tomu, že za větší vesnici považuji i Plzeň, kde bydlím, tak Jihlava s třetinovým počtem obyvatelem je pro mě vesnice tuplem. 🙂

        K tomu druhému odstavci, myšlenka je to hezká. Ale už vidím, jak pivovar na začátku města přendavá sudy do Smarta. Nebo betonárka přelévá beton do kufru Smarta. Nebo řemeslník jak přesouvá obsah své dodávky do Nissana NV200, či jak se ta dodávka jmenuje, aby opravil někomu kohoutek za 5 minut a další hodinu opět přendaval své harampádí zpět. :-)))

        Takže děkuji, radši budu sedět na prdeli, skuhrat a balit jointa. :-)))

        Mimochodem, co máte za elektromobil Vy, abych věděl, čím jste přispěl k lepším zítřkům? 😉

        1. Nemám. Sračkometám přes
         Nemám. Sračkometám přes léto o víkendech. Práci mám jen 10 min pěšky od bytu. Na chatě svítím petrolejkou, voda vlastni. Doufám že tam dám přístí rok hezkej ostrov. Začal jsem akusekačkou, předtím jsem zahradu jen kosil 🙂

        2. Tak u nás v Brně a okolí
         Tak u nás v Brně a okolí už jsou řemeslníci, kterým není jedno co dýcháme a ke svému podnikání používají elektromobily Nissan eNV 200.

         Jinak do budoucna bude v centrech velkoměst nutná regulace dopravy směřující k větší podpoře nízkoemisníchvozidel. Např Taxi. Už teď jsou ulice, kde fakt nelze otevírat okna do ulice.
         Osobně mi velmi leží v žaludku rozvoz pizzy a dáme jídlo a podobní. Jsou jich v Brně stovky starších čmoudů, běžně 10 let staré vraky co jezdí na olej a mají vykuchané filtry pevných částic. Tato doprava vzhledem k množství vykonané práce mi připadá jako významný zdroj znečištění ovzduší a navíc zbytečně zatěžují město o kvalitách jejich řidičů nemluvě.

        3. A hlavně řemeslníci,
         A hlavně řemeslníci, kteří si dokáží své ježdění dobře spočítat. Ostatně nejsem sám, kdo ví, že levný Citroen Berlingo, co mně před 8 lety přišel na něco málo přes 400 tis. Kč s DPH už mne stál za palivo na 120 tis. km a kvalitní každoroční servis dalšího půl milionu. Nyní mi od června 2016 spinká před domem a vyjel jen 2x, když se mi věci nevlezly do elektrického Peugeotu Ion.

         V Brně jsem nedávno byl a doprava, zvláště v užších ulicích plných vysokých činžáků, je katastrofa – smrad a kravál na maximu. Tahle hluboká údolí jsou nevětratelná a od tvrdých ploch se zvuk nádherně odráží :-(.

         Rozvozy používají opravdu co nejlevnější plečky a maníci s tím jezdí, jako by to ukradli. Takže brzda plyn ne, ale plyn plyn. O častém startování nemluvě. Pokud tedy nenechávají auto běžet, než vyloží jídlo a přijmou platbu, což je další nešvar. A přece i tady jde spočítat, zda se ojetá elektrika rychleji nevrátí. Když to jde v Košicích u Sagana, proč ne u nás?

        4. Muzu se zeptat co jste s tim
         Muzu se zeptat co jste s tim autem delal, ze jste za servis dal pul milionu za 8 let?

        5. Poslední rok provozu
         Poslední rok provozu spalováku (před nákupem EV) mě stál 50 tisíc (palivo plus nutný servis po 150 tisících km a včetně ne moc drahých výměn pár dílů 8let starého vozu, třeba stabilizátory tlumení).

        6. No to je clekem normalni
         No to je clekem normalni castka, ale radovan pise prumerne vice jak 60 000 jen za servis…
         Mimochodem velka cast servisu se tyka i EV (viz napr stabilizatory a jine podvozkove dily, to neni rozhodne serivs specificky pro spalovaky)

        7. Treba do servisu Berlinga
         Treba do servisu Berlinga zapocitava splatky iona 🙂 Pardon, nedalo mi to.

         Ne vazne, palivo na 120Mm je cca ctvrt milionu, takze zbyva ctvrt milionu na servis. Deleno osmi lety je to 30k/rok, pokud se vsechno delalo v autorizaku (a byl to nejaky nestastny kus s vetsim nez malym mnozstvim zavad), tak je to mozne.

        8. Kdyby za palivo jen čtvrt
         Kdyby za palivo jen čtvrt milionu, to by bylo fajn. Je to 1,4 MPi a jezdí převážně po městě. Když jede meziměsto, tak plně naložené s lidmi a bagáží pod dálnici 135 km/h na tempomat (mám ho v té nejvyšší osobní 5místné výbavě). Takže 8 litrů na 100 je průměr a když si vezmete průměrně 30,- za litr (teď je to skoro 30, bývalo i méně i daleko více, plus platby mimo ČR) tak 120 tis. km = 288 tis. Kč jen benzín. Takže +63 tisíc navrch jen palivo. No a pak máte ty pravidelné servisy, oleje, filtry, svíčky, klima, výfuk, jednou poloosa…….

        9. Aspoň jste spotřební
         Aspoň jste spotřební daní přispíval do silničního fondu. 🙂

         Takhle jako majitelé EV vlastně parazitujeme na ostatních. :-)))

        10. Oblíbený to argument
         Oblíbený to argument petrolheadů…..
         Asi jako když kuřáci neustále tvrdí, že jimi zaplacené spotřební daně přece bohatě vykompenzují náklady na léčení chorob, souvisejících s kouřením, takže oni vlastně dotují nám nekuřákům naši zdravotní péči 🙁

        11. A jak tedy platíme
         A jak tedy platíme spotřební daně u EV?

         S kuřákama máte špatný příměr. Ti kuřáci platí spotřební daň, ale ta nestačí na pokrytí všech těch problémů, co souvisí s kouřením.

         Kdežto majitelé spalováků platí spotřební daň, která nestačí na celkové náklady na údržbu a výstavbu silniční sítě (ona by stačila, ale to by spotřební daň musela být účelová a ne přispívat ještě jinam, ale to je na jinou debatu), ale majitelé EV spotřební daň neplatí vůbec, ale silniční síť používáme stejně jako ostatní. Aspoň teda u svého elektroměru jsem žádnou kolonku „spotřební daň“ nenašel. Vy ji tam máte?

        12. Bohužel i my platíme.
         Bohužel i my platíme. Stejně jako plyňáci. Je sice malá, ale je tam. Platí se totiž od megawatthodiny, kdež to u paliv a alkoholu za litr (a ne za cisternu :-)). Plyňákům bude pomalu růst nahoru. Jak to bude s elektřinou, těžko říci.

        13. Jenže ta její výše
         Jenže ta její výše (28,30 Kč / MWh) absolutně neodpovídá výši, co platí majitelé spalováků. Kolik MWh ročně spotřebujete na nabití EV? Co si tak opravíte za tu stovku ročně? Jednu dlažební kostku?

         A jednak tato daň nejde vůbec do silničního fondu…

         Tak si schválně spočtěte, kolik by musela být spotřební daň na elektřinu za 1 MWh, aby to odpovídalo stejné výši spotřební dani na fosilních palivech…

        14. No a co. Tak mají jezdit
         No a co. Tak mají jezdit taky na elektřinu. Jejich problém. Si vemte, že cyklista třeba neplatí vůbec nic! A chodec – jak na chodníku tak na krajnici silnice – taky ne. A denně je používají. A co teprve chodci se dvoustopými vozidly, tedy maminky s kočárky 🙂
         P.S. Za to, co stát od nás na všech daních a poplatcích vybere, by musely být stávající silnice zlaté s obrubníky posázenými drahokamy 🙁

        15. Já taky říkám no a co.
         Já taky říkám no a co. Ale chce si to umět přiznat. A netvrdit ostatním, že jsou „zlí petrolheadi“, když tento argument vznesou.

         Dokud je EV málo, tak současný systém financování to unese. Pokud ale EV nebudou už desetiny procenta či jednotky, ale desítky procent, tak systém se zhroutí a pak jsem zvědav, na jaký model financování se přejde.

        16. Někteří lidé, myslící
         Někteří lidé, myslící po staru, říkají že mýtný, dle počtu ujetých kilometrů. My informovaní optimisté tvrdíme, že rozhodují slovo bude mít z hlediska Evropy Komunistická strana Číny a pokud ne ona, tak velbloudi silnice nepotřebují a ženy stejně nesmí z domu, natožpak řídit :-(.

        17. Jenže prachy se
         Jenže prachy se rozkrádají. Podívejte kolik budižkničemů se zašívá na ŘSD v kanclech, každý má +/- 40 měsíčně a služební superby a Yeti a kolik dalších parazitů a lemplů v čr je, třeba centrum dopravního výzkumu apd. – co tam asi tak vyzkoumají….

        18. a taky byla nafta za 42,-kč
         a taky byla nafta za 42,-kč !!

        19. Kolikrát jste měnil
         Kolikrát jste měnil výfuk?Já jsem měnil kdysi výfuk jen u š120 a to stál asi 400kč,jinak mám 13 let staré auto a u něj je stále původní,jen vlnovec se začíná třepit a je samostatně prodávaný se šroubovacími třmeny a předtím 15 let starý pickup,který dožil svoje kilometry s lehce orezlým výfukem z fabriky na něm je jakási stříbrná asi kataforéza?Klimatizace ve elektromobilu je celoživotní?Poloosy elektromobil nemá?S elektromobilem se nejezdí na garančky,nebo jsou zdarma?Vím o jednom,ten jel na garančku s leafem až do Linzu.

        20. Mám to všechno na
         Mám to všechno na spritmonitor.de, ale nemám teď čas procházet ty stránky, je to totiž v poznámkách a ty nejsou vidět, musí se jednotlivě rozklikávat. Výfuk u Berlinga myslím 2x.
         Klima mi v elektromobilu po 1. a 2.roce jen kontrolovali při garančkách. Poloosy také. Žena byla minulý týden se 4 letým Ionem na STK a jsou OK. Garančky stojí směšné peníze, pokud si nenecháte měnit originál pylový filtr, tak za 1 tisíc, jinak za 2.
         Pokud má borec z Linzu auto, asi tam jezdí na garančky, netuším, jak to mají mezi sebou rakouský a Nissan ČR dohodnuto. To se musíte zeptat borce sám.

        21. Nechápu,proč si kupujete
         Nechápu,proč si kupujete auto,u kterého je potřeba měnit výfuk stejně často jako olej,o klimatizaci a pylových filtrech nemůžete hovořit se souvislosti mezi spalovacím a elektrickým autem,rovněž o poloosách,dávejte sem relevantní porovnání a ne s prominutím takovéto bláboly,kdy výfuk má být dražší než zbytek auta a nebo neplačte nad tím,že jste si koupil francouzský šunt za tolik peněz.

        22. Zajděte se odreagovat a
         Zajděte se odreagovat a vyřešit si své osobní problémy pane Honzo, jste zjevně trochu mimo a vyhledáváte konflikt. Vše co píšete si odvozujete sám a sám si na to reagujete. Nemám potřebu to s Vámi řešit. Možná Vám dlouhá komunikace níže s Pavlem F nebo Leodendulou přinese větší potěšení :-).

        23. Spíš to vidím na to,že
         Spíš to vidím na to,že Vám došly argumenty a nedokážete uznat,že to co sem píšete se týká jak spalováků,tak elektromobilů,přečtěte si laskavě svoje nelogické plky,nejste schopen uznat,že jste si koupil předražený křáp a na důkaz toho se podívejte na ceny náhradních dílů například na auto kelly,kde jsou originální a i neoriginální náhradní díly,výběrem těch nejdražších na můj focus 2003 jsem se dostal na pětinové ceny Vámi udávaných dílů a vše ostatní od podvozku a klimatizace počítat nemůžete.Kromě toho můj výfuk vypadá obstojně i po 13 letech,kdežto vy jste ho již dvakrát musel měnit.Takové auto nemůžete oplakávat ani v nejvyšší výbavě,když je to ve skutečnosti takový šrot a kasička,jak sám píšete.Moje auto bylo také servisované do 100.000 km,dokonce ve značkovém servisu Ford na Černokostelecké v Praze,dodnes je v autě vyšisovaná serviska.

        24. Plky, plky, plky 🙂
         Plky, plky, plky 🙂 Nelogické. Předražený křáp / šrot / kasičku oplakávající majitel Vám přeje dobrou noc a sladké sny.

        25. Člověk,který není
         Člověk,který není ochotný uznat v diskusi své pomýlené argumenty o ložiscích poloosách klimatizacích a pylových filtrech,člověk,který si koupí předražené auto které nic nevydrží a neuzná to je idiot.neberte to až tak jako sprosté slovo,protože jinak,něžněji to ohodnotit nelze.

        26. Já jen držím, protože
         Já jen držím, protože jsem doma na nemocenské s dcerkou… 🙂

        27. Také jsem měl Berlingo, 10
         Také jsem měl Berlingo, 10 let dobře sloužilo než ho servismani odrovnali. Zloději z Citenu -hrozné pálky za ND, fingované závady. Horáci jsou čur-ci, zákazník chce vyměnit řemenici a oni ne, že je dobrá. Výsledek zadřená řemenice, přetržený řemen co rozšvihal půl motoru i chladič. No prostě náklady jsem měl uplně stejné. Po nákupu Ev při spinkání za rohem Berlingu zarezli brzdy, že už nešli odtrhnout, tak šel miláček za 10 na vrakál. :((

        28. Jo, jo, běžná závada u
         Jo, jo, běžná závada u zabrzděného auta déle stojícího. Jakmile ho odstavuji na déle, tak na rovinku a jen se zařazenou rychlostí a klínem pod kolem.

        29. To ste ma nepotešili.
         To ste ma nepotešili. Presne toto som dnes zistil o svojom odstavenom Mégane. Pol roka nejazdil a zostala prilepená brzda na oboch kolesách :/

        30. This article gives clear idea for the new visitors of
         This article gives clear idea for the new visitors of blogging, that genuinely how
         to do running a blog.

         Feel free to visit my blog recommended you read (Petra)

        31. A ehm,to se u elektromobilu
         A ehm,to se u elektromobilu neprovádí?Čepy,ložiska v kolech,tlumiče,stabilizátory,dokonce speciální pneumatiky?Na felicii pickup stojí jedna pneu pod 600 kč.

        32. Rozvodový řemen opravdu
         Rozvodový řemen opravdu nikoli. To byla ta největší položka.

        33. Máte rozvodový řemen ze
         Máte rozvodový řemen ze zlata,nebo ho měníte s každou výměnou oleje?

        34. Ne, zlato není vhodný
         Ne, zlato není vhodný materiál na výrobu řemene. Ale ten servis stál hodně přes 10 tisíc.

        35. Nechápu,že když si někdo
         Nechápu,že když si někdo koupí nějaký drahý vůz,má na něj peníze a pak si ho dává ještě opravovat do nejdražšího servisu,jaký lze najít,že si pak na tato fakta stěžuje a přičítá je jako negativa spalováků.Byla to Vaše volba a vy jste si takto nákladný vůz koupil.Já mám obyčejný focus a řemen s kladkou stojí od 1.400 do 3.100kč,to se dá cca 4x za životnost zbytku auta obětovat,za tři hodiny práce si v servisu řeknou cca 1500,-.

        36. Bohužel, Ožana ma pravdu,
         Bohužel, Ožana ma pravdu, výměny rozvodových řemenů se spojuje s i s výměnou kladek, kdysy jsem měl starou Fiat Cromu r.v. 1989, menil mi to kámoš mechanik a vzal za to 8.000,-, musel mi předložit nakupní doklady, abych mu věřil (samozřejmě s humorem), že si tu častku nevymyslel :D, tak asi tak.
         Mám ješte Fabii 1.4Mpi a jsem rád, že je tam ještě „řetěz“.

        37. NEJDRAŽŠÍ rozvodová sada
         NEJDRAŽŠÍ rozvodová sada na 2l Cromu stojí 4000,- ,když na to máte…

        38. Nezapomeňte, že to bylo
         Nezapomeňte, že to bylo před 12-ti lety a tam byly ceny zřejmě jiné 😉

        39. Měl jsem Fiat Regata
         Měl jsem Fiat Regata Weekwnd,docela exot,postupně s motorizacemi 1,7D,potom 1,9 td a 1,9,nebo 2,0 d? nevím už přesně a ani do jednoho nestál rozvod tolik co tu píší,nástupcem byla právě Croma,že by to bylo levné,pak to zdražili a nakonec v současnosti zlevnili?Asi ano…kvůli elektromobilům?

        40. Je tam spojka „a“, tedy za
         Je tam spojka „a“, tedy za palivo „a“ servis. Servis pravidelný značkový, po záruce u ATU, potřeboval jsem auto denně funkční. Totéž pravidelné výměny a zimní a letní pneu.

        41. A u EV výměny zimních a
         A u EV výměny zimních a letních pneu neprovádíte?

         Jinak aut už jsem vystřídal dost a za ty léta mě nechal ve štychu jen Passat a to jen jednou.

         Když se podívám do skupin majitelů EV na facebooku, tak problémů s EV je také dost. Ostatně elektroniky k pokažení je i u EV hromadu.

        42. Neprovádím, páč mám
         Neprovádím, páč mám ještě málo najeto. Ale přijdou. Aktuálně jsou po 40 tisících (a to ještě 6 se najelo na zimních) na odpis přední pneu. Tedy mně se líbí, jsou hezky hladké s jemnou kresbou bývalého vzorku a při ostřejším nájezdu do zatáčky pískají, čímž varují chodce před tichým elektromobilem, ale příslušníci by asi byli jiného názoru 🙂

        43. No já jen, že to v
         No já jen, že to v předchozím příspěvku přidáváte k servisu a PHM, jako kdyby tyto náklady u EV nebyly…

        44. Jestli se domníváte, že
         Jestli se domníváte, že řemeslníci si to umí dobře spočítat, tak v tom případě to je s EV zatím hodně špatné. 🙂

         Za 1-9/2016 Nissan prodal 4 eNV 200, tak buď to jsou nadšenci anebo ti, co si to neumí spočítat. 🙂

        45. Tipl bych si, že více
         Tipl bych si, že více dodávek tady bude z ciziny. Tak jako uvažuji o Leafu za něco pod 500,rozhodně ne za 700 a více. Třeba první Ion nový mám za 439, ne 700 neb 550, jak se v cenících objevoval. Druhý ojetý za méně než 300.

        46. v Anglii koupím leafa 2013
         v Anglii koupím leafa 2013 za 200 tis Kč, bohužel volant naopak 🙂 a v čr ho člověk přihlásí jen pokud je napsaný v UK techničáku a auto nejde dále přeregistrovat při prodeji.

        47. No to je možná právě ten
         No to je možná právě ten důvod, proč je tak levný. 🙂

         Když je něco nepoužitelného nebo špatného, tak s cenou se musí hodně dolů…

        48. No dobře, tak jich nebude 4
         No dobře, tak jich nebude 4 za 1-9/2016, ale třeba 10. 🙂 To už jsou čisté spekulace. A hlavně oproti celkovým číslům to jsou stále naprosto směšná čísla. A i ty 4 nové vozy budou spíše registrace na dealery, aspoň tedy tady v Plzni to tak je s tím jedním vozem.

         To už spíše můžeme popsat své osobní zkušenosti. Jezdím po Plzni denně a zatím potkávám z EV nejvíce Leafů a i3. Semtam Teslu, jednou eGolfa. Zatím žádného Iona/Zoe/další prckové a eNV200 zatím vídávám u dealera Nissanu, kterýho nikdo nechce.

        49. To je dobře, další
         To je dobře, další dodávka, která bude během několik měsíců na webu za pár kaček :-).
         Automobilky dealery na prodej elektrik nijak neškolí a brutálně zde platí – starého psa novým kouskům nenaučíš. I dokonce mladá paní z marketingu mi řekne, že by to nejraději nikam nevozili na akce, že si to stejně za ty prachy nikdo nekoupí, ale rádi by se toho ze salonu co nejdříve zbavili. Nešlo o Nissan, ale přístup je podobný všude.
         Povědomí o použitelnosti, nabíjení atp. žádné. Přitom mají informace ze servisu o svých zákaznících s dodávkami s plynem, naftou i benzínem, takže lehce dokážu odvodit pro koho eNV200 použitelné je a pro koho nikoli. A tomu to dokážu předvést a prodat. Třeba na modelu, kdy vyšší splátka vyrovná hravě náklady na naftu, oleje a filtry atp.
         Ale oni to neumí, oni ani neví, kolika kW to auto nabíjí, z čeho to jde nabíjet atp. Třeba BMW – a to chlapi o tom věděli na české poměry hodně – mi hned hrdě ukázalo krásný wallbox v servise. Jen jim tam ta elektrika dlouho překáží při nabíjení. Na dotaz, proč to nenabíjí ze všech červených 5kolíků, co mají po dílně i venku nebo běžných zásuvek, koukali jak zjara. U běžné zásuvky nikdy nebyli, tam jim jen řekli na školení, že se to nabíjí několik dní, tak to ani nezkusili. A teď si představte, že Vám má někdo takový prodat elektromobil. Bez šance. To je prodejní znalost na stejné úrovni, jako brigádník na doplňování zboží v Kauflandu 🙂

        50. A kolik těch řemeslníků
         A kolik těch řemeslníků je z těch tisíců? Když se kouknu do statistik, tak Nissan prodal za 1-9/2016 4 (čtyři) eNV 200 na celou republiku. To asi žádný hromadný trend nebude, že…

         K tomu dalšímu… Místo regulace dopravy a různých zákazů by stačilo dodržovat stávající zákony. Tj. hlídat STK a jejich podvody a zaměřit se na pojízdné popelnice, které už od pohledu nemohly projít technickou. Pokud by byla vůle, tak pak by vě městě bylo dýchatelno úplně stejně (tj. v pohodě) jako třeba v Mnichově, kde i na hlavní třídě můžete mít otevřené okno do ulice, aniž byste se udusil smogem.

      2. a co treba jen centrum
       a co treba jen centrum Jihlavy? ty zakazy vjezdu spalovaku nemaj bejt o zakazu do celejch mest, ale zpocatku jen zakazy do center

       kuprikladu Praha je obydlena jen asi ze 30%, do katastru prahy patri i lesy, chranena uzemi, prirodni parky nebo pole a mokrady a vesve podstate hranice mesta Prahy jsou kilometry za psolednim barakem, samotne centrum mesta je ale relativne male a tam by ten zakaz mel opodstatneni, tam patrej pesi a MHD pripadne zasobovani nebo nutna obsluha, a kdys to zvladnou treba i v Emiratech kde si ropu tezej, proc by to nezvladli Prazaci?

       1. Položte si otázku, komu
        Položte si otázku, komu tím prospějete?
        Pokud chcete zakázat dopravu v centru města kvůli ovzduší, tak si prakticky nepomůžete. Osobní doprava toho nedělá tolik a víc bordelu nadělá průmysl v okolí a další. Už i v Německu zjistili, že zavedením nízkoemisních zón si prakticky nepomohli. Viz http://j.mp/2ePrSCO

        Jediné co přijde, po zavedení zákazu vjezdu, bude umrtvení dané části města, protože tam skoro nikdo nebude chtít bydlet ani podnikat. A ovzduší tam bude stejné jako kdekoliv jinde v okolí.

        1. Mně německé Karlsruhe v
         Mně německé Karlsruhe v roce 1995 nepřipadalo nijak mrtvé. A to jsme tam byli mimo hlavní lázeňskou sezónu. Zákaz vjezdu do centra všeho, zásobovači měli okno 2 hodiny ráno a 2 večer. Pod ulicemi podjezdy s podzemními parkovišti a i 4proudovka svedena do tunelu. Všude plno pěších a cyklistů -ti jen v pruzích, pěší všude – středem širokého hlavního bulváru se pomalu šinula tramvaj a stavěla co kousek. Klid, obslužnost v pohodě, dole obchody a restaurace, nahoře byty, sem tam kancly. Kde to jen trochu šlo, keř nebo strom nebo parčík nebo hřiště s lavičkami a pítkem. Šlo o užší centrum pár ulic na každou stranu od toho bulváru. Ale ani do širšího centra nesměl každý a celodenně. Jen místní, co měli parkování v domech a na svých pozemcích (tam jsem viděl i soukromé podzemní výtahové stání v průjezdu, kam naskládali nad sebe 3 auta), případně služby (řemeslníci, ale na telefonické ohlášení, jinak tam byl hned měšťák s pokutou a když auto nezmizelo do hodiny, nekompromisní odtah). Až třetí zóna byla volná. Prý to zaváděli postupně zhruba 10 let. Takže my jsme 26 let od listopadu 89´ promrhali a pokud bychom se nyní rozhodli, tak podle německého vzoru to máme v podobně velkém a urbanizovaném městě nejdříve ve 2027 :-(.

        2. Tak lázeňské městečko
         Tak lázeňské městečko je trochu specifický případ, to snad třeba na Ostravu asi půjde těžko aplikovat, že…

        3. Divil by jste se,
         Divil by jste se, pokoušíme se. Pěší zóna už v centru nějaký pátek je, pravda, honí se tam spalováky jak a kdy chtějí. Tady je to otázka chtění a kontroly dodržování, parkovišť je po okolí dost, jen jsou nechutně drahá na každodenní delší stání. Po centru jezdí elektrobus. Autobusů (zvláště pak naftových) jezdí kolem zóny jen minimum. Páteřní dopravou jsou tramvaje. Jak po centru, tak na hlavní nádraží směr Přívoz i do dalších 2 směrů Jih a Poruba. Z nich jdou další propojovací větvě nebo místní odbočky. Centrum s přesahem na Slezskou Ostravu, Mariánské hory a Fifejdy je řešeno trolejbusy.
         Plán je – nepočítám-li podivnou odbočku se 105 plynobusy CNG z 10/2015 – dostavět další tramvajové trati a trolejbusové prodloužit pomocí hybridního bateriového pohonu i do míst, kde se nevyplatí nebo je obtížné stavět troleje. Pro vnitřní části velkých čtvrtí pak i plynobusy a naftové nahradit elektrobusy. Končily by na konečných tramvají, kde by i průběžně díky infrastruktuře dobíjely. Nehledě na jednoduchost přestupů z páteřních linek.
         Další do plánu je dokončení sítě cyklostezek, respektive jejich přerod z převážně turistických na denně použitelné pro dojíždění do práce. Ostrava zvažuje i bikesharing v režii města, protože zatím se žádná parta na provozování Rekolo.cz u nás nenašla.
         No a dopravu projíždějící a obchvaty máme docela dobře řešenu (až na pár hodně slabých míst, kde to chce dodělat jako nájezdové rampy místo křižovatek nebo zdvojení typu Severní spoj). Jednak dálnicemi D1, Místecká (obě částečně bez poplatků) a pak systémem čtyřproudovek Rudná, Plzeňská, Mariánskohorská, Frýdecká, Opavská a další.
         Shrnuto u nás už po centru by se dalo i jako v Karlsruhe. Jen to chce domakat a pořešit MHD. Aby se moje děti ráno nemusely vozit 15-20 minut do školy 11 km členitým terénem elektromobilem, ale mohly jet kousek elektrobusem a zbytek tramvají. Jenže návaznosti jsou tak tragické, že jim to od dveří ke dveřím zabere neskutečných 70 minut. A cyklo také není díky chybějícímu propojení řešení. Takže individuální automobilová doprava.

        4. Když se podíváte zpátky
         Když se podíváte zpátky na vrchol této diskuze, tak diskuze začala o zákazu vjezdu spalovacích aut do celé vesnice někde ve Švýcarsku. Nebavíme se o centru či pěší zóně někde ve městě, ale o celkovém zákazu. Tj. zkuste zakázat vjezd aut za ceduli OSTRAVA a pak se bavme o tom, co to udělá s městem.

    1. Po revolúcii, v lete 1990
     Po revolúcii, v lete 1990 pri návšteve Zermattu v Švajčiarsku som sa veľmi divil, že do hôr nemôžu ísť žiadne spalováky. Pod horou bolo obrovské záchytné parkovisko na ktorom všetky ostali zaparkované (vrátane autobusov) a z ktorého rozvážali turistov elektrobusmi. Pre mňa socialistického človeka bol tento zážitok ako z ríše rozprávok.

        1. Holoto rozezrana, Hitlera na
         Holoto rozezrana, Hitlera na tebe!

        2. Nevím jaký mají Gothaj v
         Nevím jaký mají Gothaj v Bille, ale zkuste vyměnit řezníka a Gothaj Vám bude chutnat.
         Tahle cedulka je z jednoho nejmenovaného řeznictví. Cedulku už tam nenajdete. Řezník jí musel sundat na nátlak veterináře. Gothaj má stále nejlepší.

        3. Pak je nutno separátně
         Pak je nutno separátně rozšlehat veterináře 🙂

        4. V marketech na váhu už asi
         V marketech na váhu už asi tak 10 let nic nekupuju.

    1. Nevím jak Tesla, ale nová
     Nevím jak Tesla, ale nová silnější i3 má jen 11 kW. Ale na druhou stranu, mít tam 22 kW je stejně drahé na výstavbu jako 11 kW, takže proč nebýt připraven do budoucna. Stávající stav slabých palubních nabíječek není věčný. Například BMW už ke svým i3 dodává nové 3x32A wallboxy, ač i3 zvládne nyní jen 3x16A. Až přijde i3 s 22 kW, tak nebude třeba měnit wallbox.

 1. Že tam není klasický
  Že tam není klasický stavební pětikolík mi tolik nevadí. Buď máte evropské auto a kabel Typ2-Typ2 máte v kufru nebo máte japonce a kabel Typ2->Typ1 už stejně máte, abyste mohl nabíjet i na ostatních stojanech.
  Spíš mi vadí, že je tam pouze jedna zásuvka. Vzhledem k tomu, že nakupovat se jezdí nejvíce v nákupní špičce, tak se tam nabijou tak 2 auta denně.
  Když už chtěli EV pomoci, tak měli postavit stojan se 4 zásuvkami doprostřed parkovacích stáních a mohli se nabíjet aspoň 4 auta naráz.

  1. Osobně se mi použití
   Osobně se mi použití wallboxů velmi líbí. Mennekes zásuvka je velmi bezpečná. Když tam třeba děcka nastrkaj hřebíky, nic se neděje. Další věc je, že obyčejný kabel na propojení wallboxu a auta pořídíte za daleko lepší cenu. Kabel kterým lze nabíjet z pětikolíku stojí cca trojnásobek. K dostání jsou i levnější varianty za cca dvounásobek, ty ale hned v několika bodech neodpovídají normě o nabíjení EV a dívím se, že si někdo riskne to oficiálně prodávat. Ano, i já mám v autě malý přenosný wallbox, se vstupem z pěikolíku, pevně ale věřím, že taková výbava bude i u nás čím dál méně potřebná.

   1. To s tou bezpečností mě
    To s tou bezpečností mě to dosud nesecvaklo, že proto je wallbox výrazně bezpečnější než klasický pětikolík, který je trvale pod proudem…
    Teď si zrovna stavím vlastní wallbox, tak si ty peníze v tom mohu lépe zdůvodnit, než hodit na zeď jen stavební pětikolík… 🙂

     1. Bohužel Darwinův výběr
      Bohužel Darwinův výběr se složitě aplikuje na nedospělé jedince. Tam blbnou blbí i chytří. 🙂

      Ale obecně budu radši za wallbox než za pětikolík. Přece jen u standardního wallboxu budu vědět, že to má vlastní jištění, proudovou ochranu, atd. než u pětikolíku, kde netušíte, jak to vlastně mají zblastlený. Když by se něco při nabíjení pokazilo…

  2. Mám evropské a dokonce
   Mám evropské a dokonce české auto a nějaký mennekes je mi uplně k ničemu,prostě se nezapne a když někdo strčí hřebík do správně zapojené pětikolíkové 63A/400V,měla by zareagovat ochrana.Existuje spousta dalších starších evropských aut,kterým nějaký mennekes nic neříká.

   1. „…správně zapojené…“
    „…správně zapojené…“ – a vo tom to je. Když přijdu k nějakému pětikolíku, tak ani nevím, jak to tam má zapojené – nemusí tam být (není povinná) proudová ochrana. Takže když strčím hřebík do zásovky nebo se něco na autě rozbije a proud půjde přes mne do země, tak pokud tam bude Cečkový jistič 32 A, tak Vás to klidně zabije. U Mennekesu (resp. wallboxu) máte povinně proudový chránič nejen proti „zbloudilému“ střídajícímu proudu (jako je obvyklé u klasických instalací), ale je tam i typ A, který chrání proti pulzujícímu stejnosměrnému proudu.
    Jednoduše řečeno, wallbox je více bezpečnější než CEE pětikolík.
    A s tím starším autem bych to klidně přirovnal k IT. Mám tu tiskárnu starou 25 let a má paralelní Centronics port. Do kterého notebooku nebo počítače ji dneska zapojím? Mám si jen stěžovat u výrobců nebo si spíše dokoupit redukci, případně koupit novou tiskárnu?

    1. Pětikolík je proto,aby na
     Pětikolík je proto,aby na něm byla pracovní a ochranná a jestliže je to tak provedené,musí to být tak i schválené,nemůže to prezentovat na svých stránkách nějaká firma jako billa,jestliže to montoval a zapojoval nějaký údržbář přes kapající kohoutky.

     1. Asi máte na mysli nulák a
      Asi máte na mysli nulák a zem. Nicméně to může být společné a stále to neznamená, že tam je proudový chránič.
      A Billa žádný pětikolík nereprezentuje, tam mají klasický wallbox s Typ 2 konektorem.
      Pokud máte auto s pětikolíkem či něčím podobným, tak Vás sice polituju, ale to je tak všechno. Zatím vznikají a budou vznikat prakticky jen wallboxy s Typ1&2 bez CEE zásuvek.
      Takže z praktického pohledu buď bych vyměnil auto nebo koupil kabel, s kterým se připojíte na wallbox. Nevidím důvod, když je tu v Evropě schválen standard pro nabíjení (tím je Typ 2), proč by se místo tohoto měl instalovat typ CEE 32.

       1. Právěže nutný není.
        Právěže nutný není. Pokud proudový chránič nemám, mám společný nulák se zemí.
        Proto píšu, že tam být nemusí. Takže v poslední větě nemáte pravdu, protože počítáte s tím, že tam chránič je. Ale já právě píšu o případu, kdy tam proudový chránič není a je to celé postavené pouze za jističem.

        1. Jestliže to tak máte
         Jestliže to tak máte zapojené,tak se tím nechlubte a už vůbec to nezveřejňujte a pochybuji,že když to tak děláte Vy,že to tak udělá i ten,kdo namontuje veřejnou dobíjecí,byť jen zásuvku.V případě novodobých elektroinstalací,jako je například tato v Bille v Říčanech je to samozřejmě zapojeno správně,jinak by tam ani onen wallbox nemohl být zapojený tak,jak být zapojený má.Chránič není u zásuvky ani u wallboxu,chránič je minimálně jeden někde u přívodu v hlavním rozvaděči.V místě kde je chránič už další v cestě být nemůže a jestliže například takhle propojenou vidlici použijete do správně a legálně jediným možným způsobem zapojené zásuvky,okamžitě vypne chránič.Pětižilový rozvod je pouze za chráničem,čtyřžilový rozvod za chráničem není konstrukčně proveditelný.

        2. Nevím proč mi podsouváte,
         Nevím proč mi podsouváte, že to tak mám doma zapojené.
         Proudové chrániče jsou relativně nová věc a nemají je jednoduše všude. Jak to asi dělali před tím? Jak asi v odběrném místě vyrobíte chráněnou zem, když z elektráren vám vedou jen 4 dráty? Nebo Vy tam snad někde vidíte 5. drát PEN?
         Tahle debata je o ničem, máte pocit, že proudové chrániče jsou tady s námi 100 let a že musí být všude. Budiž Vám přáno. Je mi to fuk.
         Každopádně můj názor na původní věc to nezmění. Vzhledem k tomu, že Mennekes Typ 2 je EU standard pro nabíjení EV, tak jsem rád, že se budují wallboxy s tímto typem než „násilně“ roubovat CEE zásuvky na něco, k čemu nebyly původně určené.

        3. Jestliže někde existuje
         Jestliže někde existuje pětikolíková zásuvka,je k ní odjakživa přiveden pětižilový kabel,který vede z chrániče,tak je konstruovaná a tak je jediné možné provedení,jestliže to nechápete,nekibicujte do toho.Tato zásuvka je mi známá už víc než 25 let a s ní i použití pětižilového přívodu,který se získá právě tím chráničem,do nějž vede onen čtyřžilový.Ještě jednou opakuji,že pětižilový rozvod si vyrobíte CHRÁNIČEM,ne propojením pracovní a ochranné nuly!!!!Vaše podivné výklady norem mi bohužel nemůžou být fuk,přestože vím,že boj s lidskou blbostí je zdánlivě marný.Mennekes je zbytečnost a je to jen něco módního,zdánlivě nutného a rádoby dobře vypadajícího na místě,kde se nabíjejí elektromobily.Ten můj elektromobil se dá klidně nabíjet ze zásuvky nainstalované u stojanu na kola.nevím proč by 63A/400V zásuvka bylo něco násilného.je to výklad hodný totálního elektroanalfabeta,který je schopen propojovat dráty,o kterých ani netuší,k čemu jsou určené.

        4. Teorie je krásná věc.
         Teorie je krásná věc. Naposledy jsem viděl pětikolíkovou zástrčku bez chrániče minulý týden. V garáži baráku, kde pracuji a kde si chci postavit wallbox. PEN propojen s N přímo v zásuvce. Barák z roku 91. Takže Vaše teorie je krásná, nicméně naprd. Nehledě na to, že nevíte, zda je tam použit chránič 30 mA a ne třeba 0,3A. A pokud tam bude, tak si buďte jist, že proudový chránič nebude typu A, protože s tím nikdo jednoduše nepočítá u stavební CEE zásuvky! Najděte mi kdekoliv v těch místech kteroukoliv CEE zásuvku, která bude chráněna proudovým chráničem typem A. Vsadím své boty, že žádnou nenajdete. Takže nabíjení kteréhokoliv EV s normálním proudovým jističem je totéž, jako kdyby tam žádný nebyl. Nevím jak tady u nás (nevím, jestli je to na národní nebo evropské úrovni), ale v Německu nebo Holandsku nepostavíte (neprojde revizí) žádný wallbox bez proud. chrániče typu A.
         Samozřejmě vím, že chráněnou zem si vyrobím za chráničem. Nicméně když se šetří, tak zem se vyrobí propojením s N nebo se nikam vůbec nepropojí. To je prostě (bohužel) realita.
         Nevím, z čeho usuzujete, že si normy blbě vykládám, já pouze povídám o tom, s čím se setkávám.
         Tímto bych uzavřel debatu o pětikolíku. Nadále si trvám na tom, že nabíjení pětikolíkem nemá budoucnost, není bezpečné a neumožňuje komunikovat s vozidlem. například v případě, kdy na jednom jističi (např. 32A) mám 4 wallboxy, 4 připojená auta po 16 A a nechci vyhazovat jističe.
         Wallboxy (kde už je Mennekes Typ 2) bezpečnost řeší a proto jim také fandím. Když něco dělat, tak dělat pořádně.

        5. Vždyť ani nevíte,nebo do
         Vždyť ani nevíte,nebo do dnešního dne jste nevěděl,jak se dělá ze čtyřžilového přívodu pětižilový a tvrdíte,že v elektrárně dělají rovnou čtyřžilový přívod do baráku do zásuvek.V tom případě nic na pětikolíku není bezpečné a nějaké pětikolíky někde na cirkulárkách,nebo nedej bože na vodárnách,jsou dnešním Vaším rozhodnutím minulostí.Ochranného vodiče se stačí dotknout obyčejnou vadaskou ZN2 a chránič vypne.Zrovna tak do toho wallboxu jde pětižilový přívod a tentýž pouze s proudovým omezením zase vychází z wallboxu do nabíječky v autě,wallbox není jako takový přímo nabíječka.Nabíječku máte v autě,nebo máte baterky na 3×380-400V st?Pro spuštění walboxu není třeba mít nějaké zařízení v autě,stačí malý implantát přímo ve vidlici,který spustí,který je však jen další zdroj možných poruch jako v mém případě,někde funguje,někde ne.

        6. Proboha, jak můžete
         Proboha, jak můžete tvrdit, že jsem dosud nevěděl, jak se ze čtyřkolíkového přívodu dělá pětikolíkového.
         Oproti Vám si umím wallbox postavit sám. A to tak, aby splňoval veškeré bezpečnostní parametry. Já jsem Vám psal, jak to chodí v realitě. Proto nevěřím cizím CEE zásuvkám.
         Jelikož si wallbox umím postavit, tak vím, co v něm je a není. Wallbox je defacto jen bezpečný spínač. Což já vidím jako plus.
         Pro spuštění wallboxu musíte umět komunikovat s autem, resp. wallbox si musí myslet, že komunikuje s autem přes CP pin. Já to neberu jako zbytečné zařízení. Wallbox si přes PP dokáže zjistit maximální proud, který snese kabel, aby neshořel a přes CP dovoluje autu si vzít tolik ampér, kolik je zrovna k dispozici. Což nic z toho váš pětikolík nedokáže.
         Že u Vás to nefunguje, to je holt daň za Váš bastl. Pokud budete mít auto s Typ 2 konektorem, tak budete moc nabíjet ze standardních wallboxů bez problémů.

        7. Vaše slova o tom,že
         Vaše slova o tom,že nevíte,na co je chránič.“Jak asi v odběrném místě vyrobíte chráněnou zem, když z elektráren vám vedou jen 4 dráty? Nebo Vy tam snad někde vidíte 5. drát PEN?“
         To jsou Vaše slova.Chráněná zem neexistuje,existuje ochranná a pracovní“zem“.Ochranná není vypínaná,ani nesmí být vypínaná.Stále je zapojená a stále vyrovnává případný rozdíl a jako taková takto funguje a existuje i ve wallboxu.Regulaci nabíjení mám zajištěnou nabíječkou v autě.Jestliže budu chtít nabít teslu za hodinu do plna,nebudu jí strkat v koupelně do 3A 50let staré zásuvky na holící strojky.

        8. Pardon, že jsem v rychlosti
         Pardon, že jsem v rychlosti vyměnil slovo ochrannou za chráněnou. Předpokládám, že víte o čem mluvím.
         Tohle je wallbox, který jsem si postavil minulý týden.
         https://www.dropbox.com/s/bzhcqptdupzv04a/IMG_0402-2.JPG?dl=0
         Jen pro upřesnění, chybí tak přívodní kabel a proudový chránič je obyčejný, protože Elfetexu trvá dlouho, než dodá typ A, který tam přijde hned, jak bude k dispozici.
         Vidíte snad někde, že bych někde vypínal ochrannou zem?
         K té regulaci. Nabíječka v autě neví, jak máte silný kabel a kolik si může vzít. A jak to dále regulujete dynamicky v čase?
         Např. ten můj wallbox, pokud máte měření proudu na hlavním jističi svedené do wallboxu, tak dává autu jen tolik ampér, aby se neshodil hlavní jistič. Pokud mám wallbox na 16 A, hlavní jistič má 25 A a barák mi bere 20 A, tak do auta jde jen 5 A.
         Jak toto dokážete s pětikolíkovým nabíjením?

        9. Moje nabíječka v autě je
         Moje nabíječka v autě je naprosto samostatná a inteligentní a nepotřebuje jinou regulaci,má dokonce dvě polohy nabíjení.Nepotřebuje k tomu vědět,jak je silný kabel,předpoklad výrobce je ten,že k tomu použiji dodaný kabel,který zastrčím do schválené zásuvky.Doma si také nebudete zapojovat rychlovarnou konvici k ploché baterii a nebo naopak zvonkovým drátkem a párátky s ní laborovat ve standartní zásuvce.Jestliže chcete nabíjet 5A,svezete se denně možná na elektrokole,víc nenabijete,můj elektromobil se nabíjí z 16A až 8 hodin a jestliže chcete elektromobil,zažádejte si o silnější přípojku,pak si postavte pořádnou nabíječku,která bude na 63A,když máte takové úžasné schopnosti a vědomosti.Jestliže použijete 16A nabíjení,budete muset mít kabel 5×2,5 i v případě,že chcete nabíjet jen 5A,jestliže pojedete jinam,budete chtít nabíjet rychleji,budete muset mít silnější a pravděpodobně i delší kabel,navrch pořád sebou budete vozit všelijaké redukce,nejméně 6 ks,mám v kufru koncovky 16/32/63 pětikolík,čtyřkolík,navrch předražený mennekes2,který funguje jak chce,plochý pětikolík a ještě tříkolíkového samce od takzvané přívodky,takže tento nádherný opěvovaný bazmek je jen další krám do kufru.

        10. vas predrazeny Mennekes neni
         vas predrazeny Mennekes neni jen kabel s 2 ks. konektoru. Tam mate jeste nejakou zabudovanou logiku, ktera komunikuje s EV. Je to dan z toho, ze s EV muze jezdit kazdy i kdyz o elektrice nama ani paru. Zastrci a ono se to samo dohodne. To, ze mate nejakou predstavu o siti, neznamena, ze to bude standard pro vsechny. Kdyby jste akceptoval jen 5-ti koliky, tak by asi zadna nabijecka nefungovala. Kazdy chytrak by si zbastlil nejaky svuj extrakabel a vsechny nabijecky by vypadly. Wallbox funguje tak, ze nabijeci napeti se sepne az kdyz EV vysle svuj pozadavek na odber a Wallbox overi bezchybnou funkci EV.
         Nevim co mate za EV, ale zrejme to bude najake ceske EV z minuleho stoleti s olovenym akumulatorem bez BMS atd. Takovy standard nemuzete po ostatnich vyzadovat.
         (Nesledoval jsem vasi prestrelku uplne celou)

        11. Samozřejmě že i tato
         Samozřejmě že i tato komunikační logika jde obejít a zbastlit a dokonce se na to prodávají malé spoje implantovatelné přímo do vidlice,takže kdo chce,udělá stejně cokoliv,co se mu zamane a v horším případě takzvaně dojebe,co se dá.Samozřejmě že mám velmi starý elektromobil,který byl původně plný olova a samozřejmě to po nikom nevyžaduji,aby v něčem takovém jezdil a nebo něco takového opěvoval,ale všechny dnešní i budoucí elektromobily je a bude možné nabíjet s dodaným kabelem i do nejsilnější možné zásuvky 63A,která stojí,i když to přeženu,400Kč?Wallbox stejně neposkytne víc než 32A.To poskytne jen nabíječka typu CCS,ale to už je jiný level a v tom vidím relevantní budoucnost v rychlonabíjení ve stylu dnešních benzínek.

        12. Wallbox vari z te same vody
         Wallbox vari z te same vody jako CEE 5-ti kolik. Stejne napeti a stejny vykon. Ale v tom Wallboxu je ten „vratny“ ktery posoudi zda dostane vas EV energii nebo ne.
         Samovyrobou adapteru a vyhazovani jisticu mam na mysly ty, kteri ani presne nevedi co delaji a nekde se doslechli, ze nekdo to tak ci onak nebo podobne udelal a ze to ma fungovat.
         Kdyz nekdo chce zlikvidovat nabijecku, tak mu v tom asi nikdo nezabrani.
         Wallbox si muze kazdy schopny kutil vyrobit sam. Potrebuje kabel plus Mennekes nebo Yazaki J1772 zastrcku a tento kit:
         https://www.ev-power.eu/Electric-Cars/EVSE-Kit-V1-1-for-EV-charging-station-cable-Wallbox-kit-only.html?cur=2

        13. Mě fascinujete představou,
         Mě fascinujete představou, jak díky staré kraksně lpíte na tehdejších standardech i pro všechny ostatní. Fandím Vám ve smyslu historickém, ale vnucovat ostatním tehdejší nabíjení, kdy žádné standardy nebyly, to fakt nechápu. Kamarád, jako milovník veteránů, vlastní Wartburga a nevšiml jsem si, že by ostatním vnucoval, že máme jezdit dvoutaktem či tankovat Special-Mix.
         Elektrických aut se již v Evropě prodalo stovky tisíc. Kolik lidí má auto jako Vy? Proč bysme se museli vracet do „elektrického pravěku“?
         Jinak se mýlíte, že wallbox nemůže poskytnout víc než 32 A. Můj wallbox může poskytnout až 63A, ale není auto, které by to dnes využilo. Mít dostatečnou přípojku, dráty ve wallboxu rozvedeny v průřezu 16 mm2 a kabel 5×16 mm2 (to už je pěkně těžký macek), tak 3x 63A není problém. Co kdybyste si o tom něco nejprve zjistil?

        14. Tyto standarty pro starou
         Tyto standarty pro starou kraksnu jsou stále platné a stále používané a nevím o tom,že by byl rozdíl v průřezu drátů na 16A zásuvku,nebo 16A wallbox,32A zásuvku a nebo 32A wallbox,63A zásuvku a nebo 63A wallbox,je vidět,že o tom fakt hodně víte,když si myslíte,že wallboxem ušetříte za dráty a ulejete se z pracnosti při jejich instalaci.Najděte mi jedinou větu o tom,kde jsem psal,že máte jezdit starými elektromobily,nebo dvoutakty,nevím co to máte za halucinace a co si to vůbec dovolujete mne z toho osočovat,já píši a stále dokola opakuji,že nějaký wallbox za desetitisíce hravě nahradí jakákoliv pětikolíková 32A,nebo ještě lépe dimenzovaná 63A zásuvka za zlomeček ceny onoho wallboxu a že by pro elektromobilitu ony supermarkety udělaly rozhodně víc,kdyby po parkovištích ty 63A zásuvky rozmístily vícekrát než jen jeden jediný wallbox a ještě kolem toho dělat takový humbuk.Dokonce mi ani nevadí,kdyby ta zásuvka byla třeba 10 metrů od parkovacího místa.jestliže chcete tedy používat wallbox a nabíjet 63A,musíte podle vašich vlastních slov použít i nabíjecí kabel 5x16mm2,stejně jako v případě 63A pětikolíku.Na drátech neušetříte tak jako tak.

        15. Melete kraviny. Kde prosím
         Melete kraviny. Kde prosím tvrdím, že jsou jiné průřezy vodičů pro 16 A zásuvku, pro 16 A wallbox? Já jen tvrdím, že pokud byste chtěl auto nabíjet proudem 63 A (ale takové auto dneska není a nebude, protože to už se bude řešit přes DC), tak každý vodič v přívodním kabelu musí mít průřez 16 mm2. Co na tom nechápete?
         Kde prosím tvrdím, že si myslím, že wallboxem ušetřím za dráty? To Vy chcete šetřit, když chcete pětikolík a ne wallbox.
         Dobře, když nejezdíte nějakým starým EV, jakým EV jezdíte, že výrobce nepoužije standardní konektor Mennekes Type 2, ale stavební pětikolík? Já takový neznám. Poučte mě.
         K tomu zbytku, to je jednoduše homo-domo řešení, pokud se něco dělá, tak ať je to pořádně. Za chvíli by přišel někdo, že místo těch pětikolíků by na parkovišti marketu stačilo mít obnažené dráty a každý si to nasvorkuje k vozidlu.

        16. Pekne. Jen ze zvedavosti, ty
         Pekne. Jen ze zvedavosti, ty ruzne svorkovnice (vpravo dole) maji nejaky duvod (nejsem elektrikar) nebo to bylo „co dilna dala“? Dik

        17. Ty bílé (fáze)
         Ty bílé (fáze) svorkovnice jsou „co dílna dala“. Bohužel jsem spletli objednávku, objednali pouze přesný počet svorek a zjistili jsme, že u dvou bílých je stržený závit. A než míchat 3 původní a 2 nové jiné, tak jsme dali dohromady 5 stejných ze svých zásob. Sice menších, ale stále dimenzovaných na průřez 6 mm2.

        18. Nepotřebuju si kupovat
         Nepotřebuju si kupovat nějaké předražené auto,abych s ním mohl nabíjet z nějakého jiného předraženého zařízení u předraženého supermarketu a to kolik chci nabíjet nepotřebuju navolit na něčem pověšeném na zdi.Jestliže budu chtít nabít 63 ampér třífáz,půjdu reálně k příslušné zásuvce s přiměřeně silným kabelem,takovým,který je opatřený příslušnou koncovkou a je patřičného průřezu.Silnější se jinde veřejně neobjeví.Já to potřebuji proto,že nic jiného krom walboxu nikdo nikde nehodlá namontovat a každý,včetně Vás se z toho může víceméně podělat slastí.Víc než 63A to dávat nebude a tímto je pro mne jednodušší opatřit místo několika 63A pětikolíky správně zapojenými s příslušnou ochranou,platnou revizí a pravidelnou údržbou.Nic jiného spolehlivějšího neexistuje.

        19. Máte ten problém, že si
         Máte ten problém, že si myslíte, že kvůli Vám se mají všichni mají posadit na zadek a vše zařídit, aby to vyhovalo Vám a ne všem.
         Tak si s tím žijte. Hezký den.

        20. Váš problém je pro změnu
         Váš problém je pro změnu ten,že si myslíte,že jste zbaštil uplně všechno moudro ve vesmíru a že přitom Vaše dnes opěvované super wallboxy za pár let nebudou existovat a že bude zase jiný standart,který kdosi prohlásí za nutnost,jste přitom jako dnešní děti,které si myslí,že mléko a maso se vyrábí v hypermarketu a nechápete,že dnešní obyčejné zásuvky jsou a budou pořád to nejjednodušší a nejspolehlivější řešení,které bude vyhovovat naprosto všem.Váš závěrečný hezký den je jen spolehlivým často používaným indikátorem vaší další nevědomosti a neschopnosti čelit jakémkoliv problému v tomto tématu.Spojte se s člověkem,který se samolibě nazývá náčelníkem a s ním můžete probírat nutnost tohoto přiblblého a zbytečně složitého zařízení.Já si budu nadále tunit svůj přestárlý jednoduchý a přesto pro každého zajímavý elektromobil s převodovkou,tyristorovou regulací,komutátorovým motorem a pulsní nabíječkou,přestože tomu vůbec nerozumím.Ještě hezčí den a večer přeji

        21. Ano, časem může přijít
         Ano, časem může přijít něco lepšího. Na pumpě už také nenatankujete olovnatý benzín či Special-Mix. A demostrace se kvůli tomu nesvolávají.
         Říká se tomu evoluce.
         Ostatně stávkujete proti proudovým chráničům, které jsou dnes v nových instalacích povinné a před 30 lety o nich nikdo nevěděl?

        22. Jestli jste si nevšiml,já
         Jestli jste si nevšiml,já opěvuji chrániče a z toho vyplývající pětikolíkové zásuvky.63A zásuvka je dokonce 2x výkonnější než nejvýkonnější wallbox a za setinovu cenu.

        23. Výkon není vše.
         Nicméně

         Výkon není vše.
         Nicméně Mennekes Typ 2 je dimenzován na 70 kW. To je skoro 2x tolik než těch vašich 43 kW u pětikolíku.

        24. To že je na něco
         To že je na něco dimenzován neznamená,že to poskytne,63A pětikolík poskytuje dokonce 75Kw,což je dvakrát tolik,kolik poskytuje wallbox a stojí pár kaček,nabijete z něj elektrokolobrndu i teslu.

        25. Ale to u toho pětikolíku
         Ale to u toho pětikolíku máte to samé. Můžete sice mít přípojku 3x63A, ale když palubní usměrňovač má výkon 3x16A, tak je vám těch zbylých 3x47A k ničemu.
         Nevím na čem teď ty vaše argumenty stavíte.
         Mimochodem, 63A pětikolík Vám sice může poskytnout 75 kW, ale pak se taky může stát, že vyhoříte. Honit 108A zásuvkou dimenzovanou na 63A, to může jen sebevrah nebo šílenec.

        26. Zase nerozumím tomu,proč
         Zase nerozumím tomu,proč píšete o 108A a co to znamená zbylých,asi myslíte mařených 3x47A,ale v případě napájení 63A zásuvkou,tedy 75KW je zásuvka na tento výkon konstruovaná,s rezervou dimenzovaná a to,že někde zůstane 47A je naprostý blábol.Zásuvka 3x400V/63A může poskytnout dvakrát větší výkon než nejsilnější wallbox a nikde žádný výkon nemaří,neztrácí a není přetížená a ani nevyužitá,nemusí ho ani nijak regulovat,to zařídí nabíječka,tato její vlastnost je naopak využitelná pro ještě rychlejší nabíjení,než je nejrychlejší nabíjení z wallboxu.Je opravdu vidět,že jste se dnes evidentně hodně naučil.Nechte si to rozležet v hlavě.

        27. Tak si dáme trochu
         Tak si dáme trochu základů a tím končím:
         1) Uváděl jste příkon 75 kW. To na klasické 3 fázové zásuvce znamená 75000/3/230= 108A. Taktéž, když někdo uvádí, že wallbox má maximální jištění 3x16A, tak 3x16x230=11kW, to samé pro 3x32A, atd.
         2) Zásuvka, která je dimensována na 63 A, tak je domenzována na max. 63 A. Tj. 63*3*230=43kW. Pokud ji přetížíte, tak může selhat = např. shořet.
         3) Nezůstane tam 47 A, ale zůstane nevyužitých. Jestliže v autě máte palubní nabíječku (=měnič) např. 3x 16A (11 kW), tak vyšší příkon prostě nevyužijete. Něco jiného je DC nabíjení, kde ale měnič je mimo auto v nabíjecím stojanu a opět vyšším výkonem nenabijete, než je výkon toho externího měniče.
         4) Běžně tady máme zásuvky, kde napětí mezi fázemi a N je 230V. Těch 400V je mezi fázemi, ne mezi N a L.
         5) Mimochodem, vysvětlete mi úplně nahoře, proč máte palubní nabíječku v autě na napětí 100 V a ne 230 V jako všichni tady v Evropě.
         6) Jestli se domníváte, že palubní nabíječka využije veškerý možný příkon zásuvky, než je výkon samotného měniče, tak jste vyhrál Nobelovu cenu. Domnívat se, že když připojím např. 3x63A, že budu tímto i nabíjet, když nabíječku mám jen 3x16A, to je opravdu geniální.

        28. O.K.škoda,že v té
         O.K.škoda,že v té zásuvce není jen 230V,ale 240V,dokonce je tam také mezi fázemi 400V.To stačí k tomu,abych si konečně uvědomil,s kým mám tu čest.Už Vás nebudu dál zdarma vyučovat0obtěžovat fyzikálními zákony.

        29. Píšu si s debilem nebo
         Píšu si s debilem nebo kým? Já píšu, že 400V je mezi fázemi, ne mezi fází a nulou a Vy mi odepíšete „dokonce je tam také mezi fázemi 400V“.
         Nechť to rozsoudí ostatní.

        30. V 63A zásuvce se nic
         V 63A zásuvce se nic nemaří,to je stejný blábol,jako že si nabíjíte doma mobil pod 16A jističem,využíváte 0,000 nic a zbytek maříte,proboha už dost,je tohle možné?Jestliže si já budu nabíjet svoje auto,které vyžaduje jen 3.000W,v zásuvce 3x63A/400V,nic nemařím a vše plně využiji.

        31. Jinak z Mennekesu
         Jinak z Mennekesu elektrokolobrndu i Teslu nabijete taky. Proč by to měl být výhoda 5 kolíku oproti Mennekesu?

        32. To je fakt jak u blbejch s
         To je fakt jak u blbejch s prominutím na dvorečku a pořád dokola!Proč wallbox,když stačí zásuvka?Nabíječku si musíte přivézt tak jako tak a garantuju Vám,že tu obyčejnou zásuvku sebou budete vozit taky a využijete jí víckrát.

        33. Ještě jednou a snad
         Ještě jednou a snad naposledy. Zásuvka neřeší bezpečnost, blbuvzdornost a komunikaci.

        34. Samozřejmě že nevíte a
         Samozřejmě že nevíte a navrch jsem si teď povšiml,že si pravděpodobně pletete proudový jistič a chránič.U zásuvek 16/32/64A/400V pětikolík není ani třeba žádné spolupráce,protože každá má samostatný jistič a společný chránič,který však neřeší jejich zatížení,nebo dokonce přetížení,není to třeba.

        35. Nepletu si jistič a
         Nepletu si jistič a chránič. Jen Vy jaksi netušíte, že když máte zásuvku CEE32, tak to vůbec neznamená, že za a) má svůj vlastní jistič (ve vašem domě má každá vaše zásuvka své jištění?) a za b) nemusí mít vůbec jištění na 32 A, ale třeba jen na 25 nebo 16. Těch 32 A je možné maximum. Ne povinné jištění.

        36. a hlavne c/ nadrazeny jistic
         a hlavne c/ nadrazeny jistic nemusi by (a typicky nebude) pocet zasuvek krat max proud zasuvky…

        37. jen pro info. U me doma
         jen pro info. U me doma pouzivam vsechny chranice s DC slozkou. Pouzivam ciste nemecke Schuko zasuvky. Ty ceske nesnasim. Kdyz koupim chranic v DE, tak je asi vzdy s DC ochranou.
         Nejradeji mam ceske elektrikare, kteri se vyucili za bolsevika maji nejakou zkousku § 50 a kritizujou nemeckou normu na barevne znaceni kabelu, ze jsou zivotu nebezpecne. jenomze Nemci oproti ceskym smudlum tomu rozumi.
         EV nabijecka je oproti nejakemu 5-ti koliku blbovzdorna. Tam zastrcite kabel a auto se se zasuvkou domluvi. Hloupy 5-ti kolik nikoliv. proste neni na to delany. Samozrejme ze existuji prenosne wallboxy, ktere se pripoji k 5-ti koliku. Ale k EV se opet pripoji Mennekes.

        38. Tak i v Čechách koupíte
         Tak i v Čechách koupíte chrániče s DC ochranou (typ A). Ale štve mi, že moc elektrikářů je nepoužívá, protože jsou dražší a každá koruna ušetřená na zákazníkovi je dobrá. Takže i takový Elfetex má skladem hromadu AC chráničů, ale když potřebuji typ A, tak se objednává a čekám na něj víc jak týden, když už všechny ostatní věci mám u sebe.
         Jak si přečtete moji diskuzi, pro některé je pětikolík modla. Já chápu, že v nouzi je dobré se na to spolehnout, ale používat pětikolík na denní bázi, ať už u sebe doma nebo na veřejné nabíječce je blbost.
         Těch výhod je wallboxů je hodně, od blbuvzdornosti až po komunikaci se zbytkem světa. Někteří jedinci, co si myslí, že toto nepotřebují, tak mají pocit, že to nepotřebují ani ostatní.
         Já se budu snažit ten svůj wallbox zpřístupnit přes evmapu, ale rozhodně bych tam nedal pětikolík.

        39. Na jare umistim take
         Na jare umistim take poloverejnou pripojku na parkovisti, ale pouze Schuko 10A. Cely dum ma jisteni 3x25A a mame tepelne cerpadlo. Tak nemuzu riskovat vyhazovani jistice. I kdyby to pomohlo nekomu dojet domu aby nezustal tady bez stavy.
         Jak to budete resit s hrazenim? nebo budete davat gratis?
         Ja tam dam krabicku a kazdy da dle uvazeni. Uvidime jake mame spoluobcany 🙂

        40. Doma bych to řešil
         Doma bych to řešil napojením wallboxu na měření proudu hned za hlavním jističem. Ten můj controller to podporuje, používám http://www.smartevse.nl, který umí snižovat nabíjení při větším odběru v domě, aby nedošlo k vyhození hlavního jističe.
         V práci máme na celý barák 3x160A, takže tam to řešit nebudu. Postavil jsem wallbox 22 kWh (3x32A), ač sám mám auto s nabíječkou 3x16A.
         Placení zatím řešit nebudu, chci vědět, jak se to bude využívat. Pokud to přesáhne nějakou mez (zatím ji nemám stanovenou), tak zkusím wallbox zapojit buď do evmapy nebo polyfazeru. Nebo ji vypnu, pokud tam budou jezdit prudit jedinci, co se svým vozem „postav-si-sám“, si mi budou stěžovat, že tam nemám pětikolík místo Mennekese.

        41. For the most part, attempt
         For the most part, attempt to purchase your motor vehicle towards the end
         from the month. While many dealers are usually determined to promote that you simply car, they will be notably willing to provide you with an arrangement towards the end in the four weeks, if they have to reach their quota.

         Feel free to visit my web-site; oil change frequency (http://Mkblawoffices.com/)

        42. Ještě mě napadl jeden
         Ještě mě napadl jeden pokus, abych Vám ukázal, že nabíjení 5 kolíkem není bezpečné. Jak jsem psal v jiném příspěvku, chrániče na CEE zásuvkách nejsou typu A, jsou tam pouze chrániče proti reziduálními AC proudu. Tzn. nevypnou v případě, pokud přes chráněnou zem „utíká“ SS proud. Zkuste nasimulovat na svém EV poruchu a připojte na chráněnou zem baterii vašeho vozu. Co udělá proudový chránič, které jsou na CEE zásuvkách? Nic, naprosto nic, takže Vás to může uškvařit. Co udělá wallbox s chráničem typu A? Vypne…
         Takže nabíjení na cizím pětikolíku beru jako totální nouzi, ne jako řešení pro každý den.

        43. Není nutné,aby se přes
         Není nutné,aby se přes chráněnou zem nějaký potenciál z mého auta někam dostával a něco vypínal,když se v případě nějakého utíkajícího potenciálu tímto auto dostane na stejný potenciál,jako jeho okolí,ve kterém se i nachází kdokoliv kdo se auta jen dotkne.Nebo jinými slovy na ochranný kolík se dostane celý svět,celá zeměkoule,takže i ten,kdo se dotýká připojeného auta má stejný potenciál,jako auto,čili nulový a proti autu tedy jaksi žádný.Jestliže připojím třeba +milion voltů stejnosměrných na ochranný kolík a stejný – třeba na nějakou zakopanou hromosvodovou desku,zdroj okamžitě klesne na nulu,tedy se vyrovná.Nemůže tedy vzniknout nic mezi připojeným a uzeměným autem přes obyčejnou zásuvku a asfaltem pod ním ani v případě mennekes2,ani v případě pětikolíku.Na to chránič není.

        44. Tak jestli to berete takto,
         Tak jestli to berete takto, tak pak nemusíte zapojovat ani proudový chránič, protože zbloudilý proud přece u správně zapojeného zařízení nemůže nikdy vzniknout, že…
         Asi jsou jinde vystrašení blbci, když vyžadují u DC zařízení, jako je EV proudový chránič typu A. No jo, my češi, na ty kluky západní prostě vyzrajeme…

        45. Nechápu …máte velmi
         Nechápu …máte velmi podivné mozkové pochody,ochranný vodič/obvod/kolík/zdířka se nemůže nikdy vypnout jakýmkoliv chráničem,ani takovým,který reaguje na sebemenší stejnosměrný mikropotenciál a nemůže nic od zásuvky odpojit,ani auto,kterému by se dostalo trakční napětí na karoserii.

        46. Já ale netvrdím, že se
         Já ale netvrdím, že se odpojuje chráněný vodič. Já to vzdávám. Jestli Vám nic neříká proudový chránič typu A, tak tady máte link. Pokud to z toho pochopíte, dobře pro Vás, pokud ne, Vaše smůla. Dál už to fakt neřeším.
         http://j.mp/2fvBNkY

        47. Navrch by bylo
         Navrch by bylo nebezpečné,kdyby se z karoserie auta dostal na ochranný obvod nějaký potenciál a ochrana jako taková se tímto vypnula.Jestli toto dokáže walbox,potom je sám velmi nebezpečný.

        48. Tak to běžte nahlásit,
         Tak to běžte nahlásit, že jste přišel na to, že všechny wallboxy jsou nebezpečné. Oni na Vás jistě čekají, že jim to s tím pětikolíkem vysvětlíte… 🙂

        49. Je vrchol tuposti myslet
         Je vrchol tuposti myslet si,když se na karoserii dostane napětí z auta a přes ochranný vodič se dostane i do wallboxu a tím i pod nohy obsluhy,že se má tímto odpojit,tím by totiž nastalo to,že by na karoserii proti povrchu na zemi vzniklo v určitém případě tak velké napětí,jaké je na bateriích,tedy v mém případě by se muselo +nebo – dostat na kastli a na zem obráceně – nebo + a tím by mezi chodidly a rukou například na dveřích bylo 100V,ve chvíli,kdy by se to opravdu stalo,musel by být ochranný stále připojený,aby tam těch 100V právě jaksi….nebylo,že?

        50. Máte to trochu smíchané
         Máte to trochu smíchané dohromady. Ano, v současné době se používají zapojení, kde už není jedna společná zem PEN ale dělí se na ochrannou a pracovní PE a N. Takže místo dvoužilových máme třížilové a u trojfáze místo 4 vodičů máme 5. To ale neznamená, že každý pětikolík a každá zásuvka, kde jsou 3 kabely je za proudovým chráničem. Wallbox kromě toho, že má chránič před únikovými proudy má i další funkce. Především říká autu, jakým proudem může maximálně nabíjet. Nevěřil by jste, kolik těch slavných pětikolíků už jsem schodil, protože prostě 32A odběr neumožnovali. Navíc toto omezení lze dynamicky měnit např. v závislosti na momentálním odběru v oběktu. Příklad: Mám v domě přívodní jistič 3x25A a mám na něm wallbox. Nejen, že když tam připojím teslu s 32A palubní nabíječkou, tak wallbox umožní nabíjení jen 25A, ale v momentu, kdy zapnu rychlovarku s odběrem 8A, omezí se nabíjení na 17A a za dvě minuty, až se voda dovaří to zase pokračuje 25A. Samozřejmě tuto funkci mít wallbox nemusí. Platí ale to, že tak jako jsou minulostí čtyřkolíky, tak je minulostí nabíjení z obyčejné zásuvky.

        51. Já nic smíchané
         Já nic smíchané nemám,doma si dejte wallbox,když potřebujete regulovat odběr,to je o.k.ale v místě,kde je jedno ubohé místo a na něm onen wallbox,s omezením výkonu,jeden jediný,proboha v místě,kde by bez omezení mohlo být tolik zásuvek na sloupcích v travnatém pásu mezi parkovacími místy,to je mrhání a totální zhovadilost.Neříkejte,že nemají na víc ampér přípojku.Navrch když si koupíte Teslu,neříkejte,že nemáte na to posílit si domovní přípojku na vyšší výkon,než jen na dobíjení elektrického skůtru,připadá mi to stejné,jako dnešní dvoutunová auta a v nich tříválcové devítistovky.

        52. Aha, nastupuje známý
         Aha, nastupuje známý argument, že majitelé elektrických aut nevědí co s prachama. Takže už nediskutujeme o technice a o elektrické bezpečnosti? Tak dobře. My třeba na firmě máme jištění 3x32A se sazbou C45d. Kdybych chtěl pro auto posílit přípojku o dalších 3x32A, tak jednorázově zaplatím 16.000 a měsíčně mě to stojí s DPH o 1.444 kč víc, ano každý rok přes 17.000 jen na paušále za vyšší jistič. Je to stejné, jako bych já tvdil, že ty pětižilové rozvody jsou zbytečnost a už vůbec nějaké chrániče. Takže chápu, že ten kdo nedomýšlí souvislosti, nemůže nechat dopustit na obyčejnou levnou zásuvku. Ale zcela chápu, že obchodní řetězec chce mít všechno tak, jak by to mělo být a nechce umístit na veřejná místa něco co by mohlo být jen v půl promile případech trochu nebezpečné.

         PS: a pokud někdo tvrdí že pětikolík = proudový chránič, tak to opravdu smíchané má.

        53. Tohle píše někdo,kdo si
         Tohle píše někdo,kdo si dokáže do nabídky předražených nabíjecích kabelů mennekes 2 napsat kabel „male-male“,tedy samec-samec,podle vašeho příměru v promilích nebezpečnosti a podle tvrzení pětikolík=proudový chránič,to Vy máte pomíchané na víc než 100%

        54. Tak mi zkuste vysvětlit co
         Tak mi zkuste vysvětlit co je tak zvláštního na kabelu male-male…
         PS: na víc než 100% můžete plnit plán, ale né si něco pomíchat.

        55. Mimochodem, kteremu konci se
         Mimochodem, kteremu konci se u tohohle konektoru rika male – kovove koliky v plastovych dirkach nebo kovove dirky v plastovych kolikach?

        56. Spravna otázka.
         Spravna otázka. Každopádně to chce označovat konektory tak jak výrobce aby v tom nebyl zmatek, tak jak třeba u VF konektorů reverzních.

        57. Mas nejakou praktickou
         Mas nejakou praktickou zkusenost, jak spolehlive to omezovani podle aktualniho odberu funguje? Co jsem cetl popis od SmartEVSE, tak proud meri jednou za 2 sekundy. A tak dlouho jistic nejspis nadproud nevydrzi. Nebo jo, kdyz to prekroceni neni o moc? Nebo se to musi nastavit s nejakou bezpecnou rezervou? Dik.

        58. S wallboxem s touto funkci
         S wallboxem s touto funkci zkušenost nemam. Mam, ale zkusenosti co se tyce pretezovani jisticu. Kvalitnejsi jistic (ja pouzivam eaton)zvlada trvale pretizeni 10%. 3-5 minut zdvladne pretizeni 25% Po dobu cca 30sec. zvladne i 60%. Dve vteriny by mělo byt v pohode, pokud to není fakt pecka…

        59. Your tips is quite unique.
         pop over to this site – mouse click

         Your tips is quite unique.

         pop over to this sitemouse click the following web sitevisit web site
         visit the up coming siteOngoing
         super fast replythisvisit the websitehow you can helpi thought about thismouse click the following web sitehop over to these guysjust click the following documentmouse click the up coming postclick through the up coming postsuch a good pointDiscover MoreGoing to http://www.lesconstructionsbenoitlarrivee.com
         on front page
         Read A great deal morein the knowDiscover Moregreat site
         find more informationLearn More HereMore inspiring ideastry what he saysRead the Full DocumentMore Material
         web
         why not find out more
         talks about itjust click the next websiteFull Statementsee moreresource for this articlevisit the up coming internet siteClick Linkotherclick the following websitejust click the following internet pageRelated Web Pagetry these out
         click for more infosneak a peek hereFull Postingagree with thissimply click the next documentSuggested Online site
         no title

         http://jonesyip2.xg2.s-hgd.com/comment/html/index.php?page=1&id=307272http://www.xivra.com/forums/index.php?topic=2094571.0http://www.pijnpolinederland.nl/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=12207http://georginaherrera.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=41482http://hamounpumpalborz.com/UserProfile/tabid/58/userId/178280/Default.aspxhttp://properties.mondexpro.com/user/profile/45780http://z3uz.eu/en/component/k2/itemlist/user/12433http://xn--wiki-4k4csa6fvb8bxe3a3vnodb.jp/index.php/%E5%88%A9%E7%94%A8%E8%80%85:StevieGih313394http://www.classificadostribuna.com.br/user/profile/3155http://www.ithebes.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=185038http://traitdunion-93.org/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=11628http://dautruongonline.net/UserProfile/tabid/61/userId/492811/Default.aspxhttp://shopindream.co.uk/user/profile/14064http://pharm.ui.edu.ng/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=646817http://198ec.com/comment/html/index.php?page=1&id=3196
         http://druck-center-mg.de/index.php/component/k2/itemlist/user/9216.htmlhttp://www.deksideline.com/index.php?topic=8498.0
         http://www.asp500.com/comment/html/index.php?page=1&id=293597http://www.sbirme.org/modules/profile/userinfo.php?uid=441037
         http://forum.irealestate.co.nz/member.php?action=profile&uid=16085http://blacklistbroker.com/index.php?/topic/367906-hypnose-lyon/http://lemiel.com.tw/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2548http://kamaliat.net/vb/member.php?u=2434http://buyblackhouston.com/author/sonalberts/
         http://kibidoska.ru/user/profile/2578http://www.metaloffcut.com/author/janniecamar/http://forum.czasnamarsz.pl/viewtopic.php?id=5251http://forum.go-srx.tk/index.php?/topic/38101-hypnose-arret-tabac-lyon/http://emme2errebiciclette.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=5932http://www.hnxza.com/comment/html/index.php?page=1&id=132091
         http://uz580.com/comment/html/index.php?page=1&id=42898http://www.cassandrawang.net/comment/html/index.php?page=1&id=27671http://www.puricele.ro/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=11756http://www.chemistmag.com/forum/User-carin61m34–109404http://demo.shiva.vps-private.net/blog/hypnose-lyon-0http://www.assignmenthelpreviews.com/member.php?action=profile&uid=291909http://gamingrp.com/forums/viewtopic.php?f=17&t=4205&view=printhttp://moyamebel.by/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=149114http://transformapaz.org/index.php/component/k2/itemlist/user/38004http://jwtd-bj.com/comment/html/index.php?page=1&id=89616http://clience.es/index.php/component/k2/itemlist/user/304429http://arabshring.com/showthread.php?p=177862
         http://yektamehrsalamat.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1194359http://www.bjkclh.com/comment/html/index.php?page=1&id=33467https://www.dronerules.io/wiki/User:LinneaMcgrath29http://amthucdulich365.com/entries/26-hypnose-arret-tabac-lyon.htmlhttp://disclosuremedia.net/forum/member.php?action=viewpro&member=ThomasNagehttp://www.khu.edu.mn/index.php/component/k2/itemlist/user/41833http://www.365xf.net/comment/html/index.php?page=1&id=34266http://www.tlc-bynum.com/forum/index.php?topic=727476.0

         Look at my web site; hypnotherapie lyon

        60. Něco podobného testujeme s
         Něco podobného testujeme s golemem, pomocí SDS micro. Algoritmus funguje tak, že pokud dojde ke zvýšení spotřeby, kdy už by došlo k vybavení jističe, prudce snížime impulzy(duty cycle) na PC svorce v Mennekes a snižíme tak odběr palubní nabíječky EV na cca 1,5kW, pak je v programu smyčka, která kontroluje aktuální přikon a ta inkrementuje hodnotu impulzu PC, čimž se postupně zvysuje přikon palubní nabíječky. To jen tak ve zkratce.

     1. Normy znám. Sám píšete,
      Normy znám. Sám píšete, že to platí pro nové instalace. U těch stávajících to může být všelijak. A znám elektrikáře, kteří na normy kašlou.
      Takže já osobně nevěřím žádnému pětikolíku, který jsem si nezapojoval sám. A chovám se k ke každé zásovce, jakože nemá žádnou ochranu.
      To se mi za ty léta osvědčilo.

   1. supr +1 . Když se nad tím
    supr +1 . Když se nad tím člověk selským rozumem zamyslí tak mu o obchodáků vyjde :
    1) plocha jako kráva
    2) fluktuace aut jako sviňa
    3) odstavenýho nabíjecího času jako sraček

    = je jen otázka času kdy tam snadno nějaký expert konečně zavede blbý prodlužky ke klacku s menekesem šellnasersi ;))))) TODÁROZUM

  1. no jakosto clovek co do
   no jakosto clovek co do obchodu vetsinou chodi pesky (Lidl, Albert a Billu mam 5 minut pesky) spise hledim na kvalitu a cenu nabizeneho sortimentu, a v tom je Billa teda dost …no rekneme na povazenou, dle me draha az predrazena za uplne ten samej sortiment, ja jsem kuprikladu cokoladovej, takze si obcas kupuju kulicky od Lindt, a nevidim jedinej duvod platit za ne o treba 30% vic nez v Lidlu 😀 proste me prijde zbozi v Bille casto predrazene, a presto v testech ruznych periodik vetsinou nedopadnou nejak lip, spise hur

    1. NĚMECKÉ ministerstvo pro
     NĚMECKÉ ministerstvo pro svůj německý lid ZAKÁZALO používat sračku E476 kamuflovanou jako Polyglycerolpolyricinoleát u všeho MADE IN GERMANY
     ČOKO ZÁSADNĚ MADE IN GERMANY !!

     ČESKÝ sračkočokovýrobci AŤKLIDNĚCÍPNOU

     zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E476
     jak-zit-zdrave.cz/neni-cokolada-jako-cokolada-e476/
     dtest.cz/

  1. To vysvětlujeme neustále a
   To vysvětlujeme neustále a všude, ale strašně blbě se u toho jak politikům tak manažerům firem fotí. Vypadáte jako blb, když se fotíte u něčeho, co visí skoro na každé rampě vzadu za obchodem. Takže se vyhodí prachy za Kebo a většina prodaných aut v ČR bude nabíjet na nabíječce Schuko pro elektorkola, pokud si nekoupí kablík s koncovkou Mennekes, aby mohli sosat stejných 3,6 kW jako z domácí zásuvky 🙂

   1. Taktiež by to chcelo nejak
    Taktiež by to chcelo nejak motivovať zamestnávateľov, ktorí umožnia zamestnancom pomalé nabíjanie.
    Počas pracovnej doby by bez problémov stihli zamestnanci dobiť svoje autá na cestu domov. Odstránila by sa bariéra s dojazdom – reálny dojazd by stačil polovičný vďaka možnosti nabiť v polovici denného nájazdu.
    Rezervovaná kapacita ističa by vďaka pomalému nabíjaniu nebola nutne väčšia.
    Viem o jednom konkrétnom človeku, ktorý nad elektromobilom uvažuje, ale odrádza ho nemožnosť pomalého dobíjania u zamestnávateľa – zhodou okolností Billa SR. Z toho dôvodu by teraz potreboval výrazne väčšiu kapacitu batérie a to už nevychádza finančne.

    1. Zaměstnavatel by se měl
     Zaměstnavatel by se měl umět o své zaměstnance postarat. Pokud ne, je to špatný zaměstnavatel a je házením hrachu na zeď ho nějak z veřejných peněz motivovat. Ostatně proč dobří zaměstnavatelé stavějí kolárny, parkoviště pro zaměstnance, dokonce zařizují hromadné svozy autobusy? Protože to dělají pro spokojenost svých lidí a svůj zisk.
     Onen konkrétní člověk by měl prostě dojít a říci – podívej, dej zásuvku a dohodněme se na platbě. Nebo ji dej všem a veď to jako benefit pro dojíždějící majitele elektroskútrů a elektroaut. A ještě se tím udělat veřejně známým. Proč některý zaměstnavatele má hnusné otřískané sprchy, kde si musíte donést své mýdlo a ručník a jiný má luxus včetně mýdla, ručníků, fénů, zrcadel, fasovaných osušek atd.? Jinak by se toho mohly chytit i odbory v Bille, beztak tam houby dělají, když člověk čte ty kauzy buzerace pokladních a prodavaček.

     1. Můj zaměstnavatel mi
      Můj zaměstnavatel mi poskytuje zdarma možnost nabíjení a je také jediný,u kterého mohu nabíjet,není pro mne reálné platit u nepotřebných stojanů v nákupních centrech,kam nechodím,platit několika poskytovatelům karty na dobíjení a nebo chodit kontrolovat do Limuzské ulice v Praze už několik let nefunkční stojan,nemám šanci zaparkovat u domu a tahat přes ulici do druhého patra prodlužovák.Také jsem se setkal s velmi neobvyklou věcí a to s tím,že výrobce akumulátorů mi je nechce prodat a musím si je koupit z USA,přitom výrobce je 200 km od Prahy.Velmi ekologické,když akumulátory procestují na naftu víc km než ujedou za celý svůj život na elektřinu.

    1. Ano, jen není politická
     Ano, jen není politická vůle je přejmenovat na nabíječky pro kola, skůtry a elektromobily. Náklady prakticky nulové (opravdu ona cedulka) a elektřina rovněž, hlavně při ceně, za níž ji centra nakupují. Příklady – Avion Shopping Park Ostrava před obchodem několik kusů a totéž různě po obrovském parkovišti – to je jen pro stánky trhovců a občas nějaké naše atrakce. Zásuvky 230V 16A na každém čtvrtém sloupu v podzemí – to je pro případnou údržbu, ochranka má nařízeno elektrovozidla vypojovat a majitele vozu vyvolávat rozhlasem. Globus Olomouc září 2015 paní ředitelka nadšená a pro, pak to předala vedení do Prahy a to už 13.měsíc věc koncepčně řeší. Tesco Ostrava podzemní garáže 10 rozvaděčů, pokud chcete nabijte si, ale nic veřejně dávat nebudeme. Dokonce u některých z nich pak zbudovali místa na nákupní vozíky, čímž je zazdili. Interspary v Ostravě (dnes Alberty) – zásuvky v podzemním parkovišti zásadně zamčené za plechovými dveřmi a nic nebude. Albert v politice pokračuje. A tak bychom mohli pokračovat, koncepčně to řeší a kašlou na to všichni, přesně tak dopadla snaha APELu na podzim 2015. když vidíte, že Billa a podzim 2016 spouští pilotní projekt na 2 marketech s KEBO Mennekes, tak nevíte zda se hystericky smát nebo hystericky brečet.

     1. Urcite je fajn byt se vsim
      Urcite je fajn byt se vsim rychle hotovy, ze „neni politicka vule“. Ale co kdyz jsou nejake objektivni (at uz pravni nebo technicke) prekazky typu zodpovednost za pozar doma zbastleneho kabelu, nutnost extra jisteni, extra uctovani…? Ani jeden z nas neni projektant ani elektrikar, takze vime prd…

      A uprimne receno, chapu, proc obchody nejsou zrovna vstricne k pozadavkum par kverulantu. Napred neni dobre, ze tam zasuvka neni. Kdyz tam zasuvka je, neni dobre, ze neni cervena. Kdyz je cervena, neni dobre, ze je jen jedna (viz komentare za poslednich par hodin v Billa vlakne)…

      1. Tak bývalo dobrým zvykem
       Tak bývalo dobrým zvykem se zeptat zákazníků, co by rádi a co je pro ně nejlepší, když už utrácím peníze. Ale to u těchto molochů těžko žádat, když najatí manažeři utrácejí cizí peníze převážně podle rozmarů PR oddělení nebo marketingu. Aby byli zelení :-(.

        1. Za pár let to může být
         Za pár let to může být nezanedbatelná skupina zákazníků a hlavně konkurenční výhoda.

        2. No tak za tech par let ty
         No tak za tech par let ty zasuvky zpristupni, kdyz je to otazka temer nuloveho usili, jak se tady pise, tak jim zjevne nic neutece…

        3. Kdo bude první, může to
         Kdo bude první, může to využít marketingově jak moc pomáhá chránit přírodu a životní prostředí.

         Čekat zalezlý v koutě, až s nějakou novinkou začne konkurence, to umí každý moula.

        4. No tak asi si na marketingu
         No tak asi si na marketingu mysli, ze to uplne nebude fungovat ne? Mimochodem podivejte se nekdy na diskuze mimo hybrid ohledne EV, tam prijde ze vetsina lidi si spise mysli, ze elektroauta jsou horsi nez spalovaky, to se marketingove blbe pordava…

        5. Podíval jsem se v součtu
         Podíval jsem se v součtu na účty za potraviny v roce 2015 jen platby kartou a nemyslím si, že bych byl zanedbatelná skupina pro místní Albert a Globus. A je nás tady více. A skupinka pomalu, ale jistě, roste. Holt někdo předvídá, někdo ne. Taky bych se mohl jako nepejskař divit, proč má Ikea před vchodem boudičku, rohožku, uvazovací oka a misku, vedle níž je kohoutek s vodou.

        6. No zjevne tam nekupujete i
         No zjevne tam nekupujete i pres to, ze nic neposkytuji. Srovnani s pejskari je naprosto mimo misu, pejskaru v CR je skoro o 3 RADY vice nez elektromobilistu

        7. Ano, nakupuji tam,
         Ano, nakupuji tam, přestože nic takového pneposkytují, páč to mám napůl cesty mezi domem a firmou, mými oblíbenými nabíjecími místy :-).
         Však my ty pejskaře doženeme…..

        8. No casem to urcite bude pro
         No casem to urcite bude pro ty markety zajimave, ale kdyz tam dneska prijdes s tim, ze v okoli obcohdu je 20 elektromobilistu, z cehoz tam 5 jezdi tak jako tak, 10 tam neprijede nikdy, a ze zbyly peti ta mozna jeden zacne obcas jezdit kvuli zasuvce (kde jim odebere elektriku za nemalo penez, coz jim snizi marzi), tak se proste nemuzeme divit, ze to hodi na dno supliku s vecmi „odlozeno na neurcito“….
         Jedina sance je narazit na cloveka co ma taky nadseni pro vec, a primo ve firme pro to neco udela a vymysli si nejakou omacku pro vedeni, proc nejake drobne schvalit a ze to bude fajn…

       1. Vsude mi prijde pomerne
        Vsude mi prijde pomerne odvazne tvrzeni (minimalne z cestopisu tady, ale i z vlastnich vzpominek z cest, je pravda, zejsem to cilene nehledal). Spis bych rekl sem tam.

        A znovu zopakuju, co jsem napsal nahore, nevim, jaka jsou pravidla, ktera musi firmy respektovat v tom kterem state (tipnu si, ze pro ne to neni: „povesim zasuvku na plot a svet bude slunickovejsi“). A asi i pravidla pro samotne elektroinstalace muzou byt ruzna (v pripade zajmu muzu najit par peknych fotek ze Spanelska nebo Francie, ze kterych i neelektrikari budou vstavat hruzou vlasy na hlave).

        EDIT: nebudu radsi komentovat cloveka, co se bez dovoleni pripoji na nejakou zasuvku a pak se rozciluje, ze ho odpojuji…

        1. Nikomu není příjemné
         Nikomu není příjemné nadrzo se zapojit bez svolení do cizí zásuvky, ale jsou chvíle kdy se někde prostě připojit musíš pokud nechceš skončit na odtahovce a například region Blansko, Boskovicko a okolí Macochy nikde není v okruhu 80km žádná, žádná zásuvka. Ano můžeš mi oponovat tím, že když máš hlad a nemáš peníze tak taky v Globusu neukradneš rohlík s játrovkou.
         Každý slušný elektromobilista by raděj hodil do mincovníku u zásuvky padesátku a měl klid a čistý svědomí.
         Jinak já se už na cestách několikrát musel ptátl na benzinkách, v supermarketech atd. jestli bych se mohl na hodinu zapojit do venkovní zásuvky… většinou jsem litoval, že jsem se ptal…
         Jinak děkuji všem co mi to kdy umožnili i ochotným četníkům na Vysočině, kterým jsem vyhodil pojistky pro celou policejní stanici a chudáci si celý víkend nemohli uvařit kafe ani v pauze podívat na hokej a počítače museli přes prodlužovačky zapojit na generátor.

        2. A to je presne duvod proc
         A to je presne duvod proc jsem se rozhodl rok pockat a nekoupit letos auto s dojezdem, ktery nevyhovuje tomu, co potrebuju…

        3. Situace se pomalu mění k
         Situace se pomalu mění k lepšímu. Osobně jsem potěšen za to co dělá pro elektromobilitu ČEZ. Potřeba dělat aspoň něco nežli nic.
         Jinak dojezd současných vozů s 24 kWh baterií je celkem dostačující. Moje el. dodávka jezdí denně po Brně, rozveze mne a spoustu nářadí a materiálu a zásoba energie většinou stačí na celý den, pokud ne 20 minut na nabíječce a než vyřídím pár telefonů a odskočím si na wc mám nabito a jedu dál.

         Jinak mimo vlákno.
         Rád bych rád poděkoval p. Karlu Sychrovi z Boskovic, přestože není elektromobilistou, instaloval na svůj plot zásuvkovou skříň a dal svoji elektřinu bezplatně elektromobilistům k dispozici.
         Pane Sychra děkuji, mne Vaše zásuvka a těch pár kW včera pomohlo dojet domů po svých. Ladislav Kalous

        4. Nic proti, ale to ze sis
         Nic proti, ale to ze sis koupil auto, ktere neodpovida tvym pozadavkum na auto, te ale orpavdu nijak neospravednlnuj neopravenen uzivat cizi majetek a krast elektrinu.
         Sam jsem nakup EV zvazoval, ale teda ze bych s tim pak jel nekam, kde vim ze se neda dobijet, a pak to nekam pokoutne pripojoval to by me fakt nenapadlo…

      1. Globus Brno, na obou
       Globus Brno, na obou venkovních parkovistích, u vchodu do restaurace. Jsou to šedé plastové skříňky s 2x220v a červený pětikolík, některé jsou na sloupech, je to trosku nad hlavou,je to nepohodlný, ale když musíš tak musíš. Odpojovat to chodí blbečci v civilu, v globusu je ochranka inkognito bez uniforem. Jsou to troubové, než člověk sní předraženej oběd tak do auta s nabíječkou 3,6 kW stejně nicmoc nenateče. Kdyby si za to raději namarkovali třeba 20kč a nechali to legálně, s vděkem bych si jich vážil.

        1. Zkusím jim napsat dotaz
         Zkusím jim napsat dotaz jestli by to nešlo oficiálně. Nabídnu jim práce s tím spojené -vyznačení stání, elektroinstalaci a instalaci, dodávku zásuvkové skříně, ůdržbu a revize zařízení. Defakto jim nevzniknou žádné náklady a jistě se pár elektromobilistů najde, kteří v sobotu pomůžou s malováním čar. Rád bych takto oslovil více obchodníků a takových míst vybudoval více. Jsou tací co už různé obchody a instituce oslovují.

Napsat komentář