Nizozemsko vybuduje největší síť rychlodobíječek na světě

Jan Horčík - 09 Červenec 2013

Rychlodobíjení je v módě. Tesla Motors staví svou dobíjecí síť Superchargerů. Zatím v , ale chce expandovat i do Evropy. Estonsko už síť rychlodobíjecích stanic má. Nissan vybuduje rychlodobíječky v ČR, už staví v Británii a přes 100 jich chce pro USA. Nizozemsko aktuálně ohlásilo plán na síť 200 stanic pod názvem Fastned.auto síť rychlodobíjecích stanic pro elektromobily Nizozemsko Fastned ABB

Poněkud idealizovaná kreslířova představa o stanovištích rychlodobíjecích stanic Fastned v Nizozemsku
foto: ABB

V Nizozemsku se 16,7 miliony obyvatel bude mít do roku 2015 přístup k rychlodobíjecí stanici každý do max. vzdálenosti 50 km. Celkem v zemi vznikne přes 200 rychlodobíjecích stanovišť. Každé stanoviště bude vybaveno několika rychlodobíjecími stanicemi.

Půjde primárně o stroje Terra 52 a Terra 53 společnosti ABB o výkonu 50 kW, podporující několik standardů včetně dnes nejrozšířenějšího CHAdeMO. Stanice budou schopné dobít elektromobil během 15-30 minut. První stanoviště sítě Fastned by měla vzniknout už během září 2013.

Stanoviště Fastned s rychlodobíjecími stanicemi budou rozprostřena primárně kolem nizozemských dálnic. Všechna stanoviště budou vybavena střechou pokrytou solárními panely. Síť má být dokončena v roce 2015.

Díky tomu, že stanice ABB podporují většinu dnes použitelných dobíjecích standardů (CCS, CHAdeMO), bude u nich možné dobít prakticky jakýkoliv elektromobil vyráběný v USA, Evropě či Asii. Firma pochopitelně poskytne také systém pro jednoduché zpracování plateb a management předplatitelů.

Každá rychlodobíječka ABB bude také připojena k internetu, také bude možné ji snadno spravovat, kontrolovat její stav, případně updatovat software. Celostátní síť rychlodobíječek podle Barta Lubberse, jednoho ze zakladatelů start-upu společnosti Fastned, konečně zavdává skutečný základ pro rozvoj elektromobility v Nizozemsku.

Předpokládám, že v automobilovém průmyslu nastane závod směrem k rychlejšímu dobíjení a větším bateriím,” dodává Lubbers.

Svůj plán firma Fastned odstartovala v roce 2011, když získala od nizozemského ministerstva dopravy povolení k výstavbě sítě dobíječek podél dálnic. V prosinci 2011 tamní vláda vyhlásila veřejný tendr na vybudování 245 stanic. Fastned získala koncesi na 201 lokací.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

http://www.fastned.nl/en/2781/Partners.html
celková investice 1 mld. Kč

no bude zajímavé jestli se jim podaří to dotáhnout, protože v Nizozemí se rodí dobíječky prakticky každý den.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol