Češi staví v Chile nové solární elektrárny, měniče dodá ABB

Česká společnost buduje v Chile dvě nové solární elektrárny s celkovým výkonem 6 MW. Decentrální solární měniče dodá ABB.

Současný rozvoj investic do fotovoltaických elektráren v Chile přináší nové příležitosti i do České republiky.
foto: ABB

Sluneční elektrárny, z nichž každá má výkon přibližně 2x 3,5 MWp, budou vybaveny třífázovými decentrálními měniči TRIO-50.0-TL-OUTD. Dodávka technologie by měla být dokončena v říjnu 2017.

„Pevně věříme, že solární technologie by měla být hlavním ekologickým zdrojem energie v oblasti distribuované výroby elektrické energie a pro použití v budovách a že ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách podpoří růst,“ uvedla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika, a dodala:

„Proto do tohoto odvětví průběžně investujeme a v rámci ABB Ability využíváme silné digitální kapacity celé naší skupiny pro vývoj špičkových fotovoltaických řešení a produktových platforem.“

Pilotní projekt Solek Group – elektrárna Cuz Cuz poblíž města Ilapel s celkovou instalovanou kapacitou 3,07 MW – začala dodávat elektrickou energii do chilské sítě koncem loňského roku.

„Sledujeme v našem oboru všechny nové technologie a snažíme se pro naše projekty získat vždy to nejlepší. Decentrální měniče od společnosti ABB se ukázaly pro naše současné projekty v Chile jako ideální. Navíc je ABB pro nás solidním partnerem, a proto budou naše další dva projekty Amparo del Sol a Santa Laura (dříve označována jako La Fortuna) využívat právě tyto produkty,“ uvedl Zdeněk Sobotka, generální manažer Solek Group.

Slunce je v Chile díky vysoké průměrné intenzitě slunečního záření velmi atraktivním zdrojem obnovitelné energie. V poslední době se fotovoltaické elektrárny staly jednou z hlavních oblastí investic do energetiky v této zemi.

Tento trend bude nadále pokračovat i v příštích letech v souvislosti s chilským vládním programem ENERGIA 2050, který si klade za cíl do roku 2035 zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie až na 60 %.

Jak na projektu Amaparo del Sol, tak na projektu Santa Laura budou instalovány jednoosé natáčecí konstrukce pro dosažení vyššího výkonu. Obchodní model obou projektů je založený na tržních cenách elektrické energie, nikoli na feed-in sazbách.

Díky optimálním přírodním podmínkám, vysoké intenzitě slunečního záření, stabilní ekonomice a neustále rostoucí poptávce po elektrické energii v Chile je projekt v celosvětovém měřítku jednou z nejlepších investic v odvětví fotovoltaiky.

tisková zpráva

Tři komentáře u “Češi staví v Chile nové solární elektrárny, měniče dodá ABB”

 1. Clanek by mohl vyznit tak, ze i na prvni elektrarne v Chile
  Clanek by mohl vyznit tak, ze i na prvni elektrarne v Chile – elektrárna Cuz Cuz, postavene spolecnosti SoleK-Group jsou pouzity menice ABB. Ale jsou pouzity Friem RECon 2.30H1-818-central

  http://www.friem.com/?wpccategories=recon-2-30h

  viz jejich vlastni firmeni material
  https://www.solek-group.cz/projekt/cuz-cuz/

  Zajimave je jestli zustanou u panelu BYD a jestli budou panely otacice (technologie Hiasa-Trackers).

  Zda se, ze obchodni model je postavit a prodat nebo stavet primo pro nekoho, kteryzto ma svoje pozadavky na technologii.

  Jeste drobna narazka k veticce
  …v rámci ABB Ability využíváme silné digitální kapacity celé naší skupiny pro vývoj špičkových fotovoltaických řešení a produktových platforem…
  bude zajimave porovnani digitalni kapacity v oblasti fotovoltaickch menicu mezi
  ABB (tradicni vyrobce elektrotechniky)
  a Huaweie (vyrobce predevsim komunikacnich zarizeni).
  Pro zajemne o odvetvi, viz nize popis reseni Huaweie, ktere mnohem vice akcentuje prave komunikacni schopnosti a pripravenst na budouci integraci nadrazenych rizeni
  http://www.huawei.com/en/all-products/Solar

Napsat komentář