Nissan využije použité baterie z Leafu ke skladování elektřiny

Ivo Hradil - 20 Leden 2012

S rostoucím počtem na silnicích vyvstává otázka, co dělat s použitými lithium-iontovými bateriemi. Jednou z reálných možností, jak dále využívat pro elektromobil už nevyhovující baterie, je vytvořit z nich stacionární zásobárny elektrické energie. Přesně touto cestou se chce vydat i japonská automobilka .lithium-iontová baterie Nissan

Kromě recyklace lze použité elektromobilové baterie využít ke skladování elektřiny. V době největšího odběru jí pak lze vracet do rozvodné sítě.
foto: greencarcongress.com

Severoamerická divize Nissanu se pro úspěšné splnění tohoto úkolu spojila s firmou Sumitomo Corporation a také se světovým lídrem v oblasti automatizace a energetiky společností ABB. Společně si daly za cíl z použitých baterií vyvinout a otestovat domácí i komerční systémy skladování elektrické energie.

, používané v Nissanu Leaf a jiných elektromobilech, mají mít i po deseti letech provozu až 70% své původní kapacity. Tato dlouhověkost je předurčuje k dalšímu použití, i když už nejsou pro potřeby elektromobility vhodné.

Vyrobené akumulátorové stanice by měly mít minimální kapacitu 50 kWh. Takové množství by v případě potřeby, tedy například při výpadku elektrického proudu, mohlo hodinu zásobovat elektřinou více než 70 průměrných českých domácností.

„Naše partnerství nám umožní vyvinout efektivní způsob opětovného využití lithium-iontových baterií, a také nám poskytne informace k vyhodnocení komerční životaschopnosti řešení skladování . Těšíme se na spolupráci s našimi partnery a doufáme, že technologii skladování elektřiny posuneme o nějaký krok dále“ řekl Bruno Melles ze společnosti ABB.

Inovativní řešení skladování elektrické energie by se v budoucnu mělo stát klíčovou součástí tzv. , tedy chytrých sítí. Navíc by také mělo podpořit další rozvoj a integraci obnovitelných zdrojů energie jakými jsou větrné, vodní nebo solární elektrárny.

Zpět na HybridPřidat komentář

Uvidíme. Za těch deset let možná bude takový nápad podobně legrační, jako kdyby chtěl dneska budovat datové úložiště z několik let starých vyřazených disků a flashek. A packy, co se objeví v mezičase například z bouraných strojů asi obratem ukořistí DIY komunita, která si už na ně brousí zuby.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Plánovaná životnost? Pokud to vydrží ještě dalších 10 let a bute to pak mát kapacitu 50%, tak je to dobrý nápad. Také závisí na tom, jak se to musí udržovat a jaké to snáší teploty.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil