Nissan využije použité baterie z Leafu ke skladování elektřiny

S rostoucím počtem na silnicích vyvstává otázka, co dělat s použitými lithium-iontovými bateriemi. Jednou z reálných možností, jak dále využívat pro elektromobil už nevyhovující baterie, je vytvořit z nich stacionární zásobárny elektrické energie. Přesně touto cestou se chce vydat i japonská automobilka .

Kromě recyklace lze použité elektromobilové baterie využít ke skladování elektřiny. V době největšího odběru jí pak lze vracet do rozvodné sítě.
foto: greencarcongress.com

Severoamerická divize Nissanu se pro úspěšné splnění tohoto úkolu spojila s firmou Sumitomo Corporation a také se světovým lídrem v oblasti automatizace a energetiky společností ABB. Společně si daly za cíl z použitých baterií vyvinout a otestovat domácí i komerční systémy skladování elektrické energie.

, používané v Nissanu Leaf a jiných elektromobilech, mají mít i po deseti letech provozu až 70% své původní kapacity. Tato dlouhověkost je předurčuje k dalšímu použití, i když už nejsou pro potřeby elektromobility vhodné.

Vyrobené akumulátorové stanice by měly mít minimální kapacitu 50 kWh. Takové množství by v případě potřeby, tedy například při výpadku elektrického proudu, mohlo hodinu zásobovat elektřinou více než 70 průměrných českých domácností.

„Naše partnerství nám umožní vyvinout efektivní způsob opětovného využití lithium-iontových baterií, a také nám poskytne informace k vyhodnocení komerční životaschopnosti řešení skladování . Těšíme se na spolupráci s našimi partnery a doufáme, že technologii skladování elektřiny posuneme o nějaký krok dále“ řekl Bruno Melles ze společnosti ABB.

Inovativní řešení skladování elektrické energie by se v budoucnu mělo stát klíčovou součástí tzv. , tedy chytrých sítí. Navíc by také mělo podpořit další rozvoj a integraci obnovitelných zdrojů energie jakými jsou větrné, vodní nebo solární elektrárny.

2 Comments on “Nissan využije použité baterie z Leafu ke skladování elektřiny”

  1. Uvidíme. Za těch deset let
    Uvidíme. Za těch deset let možná bude takový nápad podobně legrační, jako kdyby chtěl dneska budovat datové úložiště z několik let starých vyřazených disků a flashek. A packy, co se objeví v mezičase například z bouraných strojů asi obratem ukořistí DIY komunita, která si už na ně brousí zuby.

Napsat komentář