Nissan rozšíří dostupnost elektromobilu Leaf v Evropě

Do konce roku 2012 chce Nissan rozšířit síť dealerů, kteří nabízejí elektromobil Nissan Leaf až 10x na 1000 obchodů. Do roku 2013 bude Nissan prodávat Leaf na 24 evropských trzích. Dočká se i Česká republika?

Nissan Leaf je dnes bez debat nejpokročilejší elektrické auto na trhu. Bohužel, zatím ne na tom českém. Ale to se nejpozději začátkem roku 2013 změní.
foto: Hybrid.cz

Elektromobil Nissan Leaf se dnes prodává ve 14 evropských zemích. Největší trh, Německo, se dočká teprve v dubnu. Do konce dubna má být auto k dispozici u 700 dealerů.

Nissan hodlá prodeje elektrického vozu podpořit také instalací dobíjecích stanic u všech dealerů, kteří Leaf prodávají. Navíc rozdá 400 rychlodobíjecích stanic různým komunitám v celé Evropě.

Rychlonabíječky v ceně asi 10 000 euro dokážou Leaf nabít na 80 % kapacity během půl hodiny. Nissan chce zároveň s rozšířením dostupnosti Leafu znovu spustit výrobu baterií v továrně Sunderland v Británii.

To bude významný krok kupředu při výrobě Leafu v Evropě. Kromě toho ale automobilka masivně investuje také do své americké továrny poblíž města Smyrna. Ta bude do začátku roku 2013 zaměstnávat už 6000 lidí.

V současné době tam pracuje asi polovina tohoto počtu. Nissan bude v továrně Smyrna vyrábět dvě SUV (Inifniti JX a nový Nissan Pathfinder), následně také baterie a posléze i celé vozy Nissan Leaf.

Výroba elektromobilu Nissan Leaf se má ve státě Tennessee rozjet koncem letošního roku. Celkem bude moct továrna vyrábět až 150 000 vozů Nissan Leaf ročně. To znamená, že Nissan bude mít svým elektromobilem pokrytý doslova celý svět – USA, Evropu i Asii.

Spolu s tím jak roste prodej – Leafu už se prodalo hodně přes 25 000 kusů celosvětově – začíná se Nissan starat také o to co se stane s bateriemi až doslouží (což se ale může běžně stát za 8 až 10 let, případně ještě později).

V tomto ohledu spolupracuje Nissan s partnerskou automobilkou Renault. Aliance Renault-Nissan očekává, že po dosloužilých bateriích z elektrických aut bude velká poptávka v oblasti energetiky, resp. .

Baterie totiž bude možné používat ve větším počtu ke stabilizaci a vyrovnávání . , která dokáže uložit energii 24 kWh. Pokud bude mít taková baterie po 10 letech kapacitu 80 %, bude to 19,2 kWh.

Vezměte těchto baterií sto, a máte 1920 kWh, tedy téměř 2 MWh záložní zdroj. To už je slušná kapacita pro kdejakou velkou , případně menší větrnou farmu. “Vyjeté” baterie tedy budou pro automobilky nejspíš ještě velmi dobrý byznys.

hybridcars, tisková zpráva

4 Comments on “Nissan rozšíří dostupnost elektromobilu Leaf v Evropě”

    1. O stárnutí a časové
      O stárnutí a časové životnosti se toho zatím moc neví. Jde jen o odhady a předpoklady. A taky si to vzhledem k mládí těchto baterií nemohl nikdo ověřit.

      Pokud ty něco víš víc o časové životnosti baterií Leafu nebo podobných tak se poděl. Rád se něco dozvím a nechám se poučit!

Napsat komentář