V českém zemědělství pracuje okolo 98 000 lidí. Ještě před pětadvaceti lety však v oboru pracoval téměř dvojnásobek. Moderní kombajny disponují různými vychytávkami a pomáhají k efektivnější sklizni.
Je tu doba žní, vrchol sezóny, kdy zemědělci musí rychle sklidit úrodu. 340 dní se o ni starají a nyní je zde 25 kritických dní, kdy je nutné ji rychle a kvalitně sklidit. Při nedostatku pracovní síly v České republice letošní sklizeň naštěstí zachraňují moderní technologie.
„Mnoho českých zemědělců naštěstí poslední dva roky zainvestovalo do moderní zemědělské techniky a technologií. To jim umožňuje sklízet rychleji a s menším počtem pracovníků, kterých je v českém zemědělství nedostatek. Těžko se shánějí také brigádníci. Moderní technologie tak pomáhají úrodu sklidit sofistikovaněji, s co nejmenšími ztrátami na kvalitě,“ říká Jakub Hurta, obchodní ředitel společnosti Agromex, která dodává českým zemědělcům například moderní stroje značky Fendt.
Moderní sklízecí stroje pomáhají k rychlejší a efektivní sklizni, zemědělce také v reálném čase informují o reálné situaci vývoje sklizně a to, jak co se týče množství, tak i kvality sklízených plodin. Zemědělci pak mohou přizpůsobit práce co nejlépe situaci a dobře plánovat i následné procesy.
„Moderní traktory, kombajny a další sklízecí stroje jsou vybaveny nejen pokročilým hardwarem, ale také inteligentními softwarovými řešeními, která umožňují propojení stroje s pracovištěm obsluhy a kanceláří. Díky těmto řešením zemědělci dokážou například lépe plánovat svou práci, sledovat pohyb stroje, spotřebu paliva a jeho efektivitu. Tím se zvyšuje celková efektivita zemědělské výroby a minimalizují se náklady,“ říká Jakub Hurta ze společnosti Agromex a dodává: „Moderní kombajny disponují různými vychytávkami a pomáhají k efektivnější sklizni. V neposlední řadě ve velkých vedrech tyto klimatizované stroje zpříjemňují pracovní podmínky a mají ve výbavě třeba i ledničku.“
V českém zemědělství pracuje okolo 98 000 lidí. Ještě před pětadvaceti lety však v oboru pracovalo téměř dvojnásobně více lidí. Zemědělské podniky proto vedle moderních technologií musí zachraňovat sezónní pracovníci ze zahraničí.
zdroj: tisková zpráva, foto: Fendt
Tyhle velké stroje, kde se vyplatí robotizace, jsou cestou do pekel. Velké lány způsobují erozi, vysýchání, náchylnost k přemnožení škůdců a z toho plynoucí ničení orné půdy, ztrátu přirozené regenerace humusu a nutnost stále větších zásahů v podobě chemických postřiků pesticidy a syntetických hnojiv. Hodně tomuto neblahému trendu napomáhá i chybná orba a nedodržování osevních postupů.
Potřebujeme zmenšit rozlohu polí, remízky, větrolamy, kombinaci polních cest s ovocnými stromy a návrat mezí tam, kde je vodní eroze příliš silná. Pokud roboty, tak malé a víceúčelové, ale to bude drahé. Návrat pracovních sil do zemědělství by asi nebyl možný, ale spousta lidí dělá bio. Tam se bez manuální práce zatím neobejdou.
No a? Ved aspon mame odkial zobrat material pre ten 10% podiel biopaliv, co nam diktuju zeleni ekoteroristi. Co tam po nejakej pode ci erozii. Zabi bobra, zachranis strom.
Nasadit na naše pole a dovážet jídlo z Ukrajiny.