Město Vídeň dotovalo 7800 jednostopých elektrovozidel

Město ve spolupráci s energetickým podnikem Wien Energie dokončilo koncem roku 2011 projekt finanční podpory jednostopých elektrovozidel. Úspěšný projekt podpořil celkem 7800 , elektroskútrů, elektromopedů a . Město převzalo 30 procent z pořizovací ceny, maximálně 300 euro (přes 7600 Kč).

Vídeň patří ve středoevropském regionu k premiantům co se týká šetrného přístupu k osobní i hromadné dopravě
foto: Citybike

V roce 2010 bylo dotováno 2400 a v roce 2011 dokonce 5400 těchto šetrných dopravních prostředků. Od roku 2011 bylo též možné a podporované dovybavování jízdních kol elektromotorem.

Městská radní Ulli Simová uvádí: „Velmi mne těší velký zájem o tuto akci. Cyklisté přispívají aktivně velkým dílem k ochraně životního prostředí a klimatu našeho města.“

Elektromobilita je důležitým faktorem při ochraně klimatu a vylepšování kvality ovzduší. Polovina všech cest do práce je kratší než pět kilometrů. A právě v tomto případě je elektrokolo v městské dopravě perfektní alternativou k osobnímu automobilu.

Elektromotor snižuje hluk a pomáhá snížit množství škodlivých emisí. Parkování a dopravní zácpy pro ně nejsou tématem. Vedle toho podporuje tento způsob dopravy zdravý životní styl. Do jaké míry pracuje elektromotor a do jaké míry jezdec sám, se dá jednoduše ovlivnit a regulovat.

Elektromotory jsou šetrnější také k peněžence, výhodná je totiž také jejich provozní cena. Plné nabití baterky elektromotoru průměrně 7 centů.

Energie potřebná k ujetí 100 kilometrů tak přijde na 14 centů, přitom na ujetí 100 kilometrů na běžném mopedu s přibližnou spotřebou 3,5 litru benzínu už jsou zapotřebí 4 eura.

Město Vídeň ve spolupráci s podnikem „Wien Energie“ rozvoj odpovídající infrastruktury. Zřízeny mají být další stanice, kde bude možné kola dobíjet.

tisková zpráva

Napsat komentář