Vídeň podporuje elektrokola a cyklistiku

Stále více vídeňanů využívá městská Citybike. V prvním pololetí 2010 vzrostl počet jízd s těmito koly o 13 procent. Jen za červen bylo s koly Citybike uskutečněno přes 60 000 jízd. Už 1650 Vídeňanů využilo nabídku města Vídně na podporu koupě .

Půjčovny kol Citybike a sleva na nákup elektrokol jsou jen některá opatření, která Vídeň pro své občany zavádí směrem k ulehčení dopravní situace.
foto: Citybike

si je možno vypůjčit na kterémkoliv ze 62 výpujčních míst, která jsou rozmístěna po celé , a opět je na kterémkoliv z míst vrátit. Během příštích let má být síť výpůjčních míst rozšířena.

Budují se nové stanice

Momentálně ve Vídni existuje 62 výpujčních stanic. Podle města Vídeň by ještě letos mělo být dokončeno 25 až 30 nových stanic s koly. Výstavba však závisí na jednáních s jednotlivými městskými obvody, které financují čtvrtinu z celkových 70.000 eur za výstavbu jedné stanice Citybike.

Tento rok jsou plánovány zejména stanice na severu a západě Vídně. Tak jsou předpokládány nové stanice u zastávky městského vlaku Hernals, na náměstí Yppenplatz ve čtvrti Ottakring nebo na vnější Mariahilfer Straße.

Nové stanice budou budovány především u dopravních uzlů, aby vídeňanům přestup na Citybike zjednodušily. Do roku 2015 má existovat přes sto takovýchto stanic. Za nárůst počtů lidí, co Citybike využívají, se dá vděčit také krásnému počasí. Tak bylo v červnu uskutečněno o 36 procent více jízd, v půlročním srovnání to bylo o 13 procent víc.

Také počet uživatelů kol Citybike stále stoupá. Od února 2010 se u Citybike registrovalo 13 000 nových uživatelů.

Víděňané mají elektrokola se slevou

V rámci snižování emisí a hluku v osobní dopravě také podporuje město Vídeň ve spolupráci s vídeňským energetickým podnikem Wien Energie své obyvatele při pořizování elektrokola, a to 30 procenty nákupní hodnoty, maximálně však 300 Eury, tj. 7.500 Kč. Takto Rakouská metropole aktivní podporuje ochranu ovzduší na svém území.

„Zájem o ekologický způsob dopravy je velký, což nás těší,“ uvedla důvod pro prodloužení těchto dotací vídeňská radní pro dopravu Ulli Sima. „Dosavadní zájem potvrzuje, že jsme s naší dotační nabídkou trefili to, o co mají Vídeňané zájem,“ dodala Sima.

Další příznivý aspekt Vídeňských je provozní cena. Podle Wien Energie stojí plné nabití baterky elektromotoru průměrně 7 centů a 14 centů za 100 ujetých kilometrů. Na ujetí 100 kilometrů s běžným mopedem s přibližnou spotřebou 3,5 litru už jsou zapotřebí minimálně 4 eura.

Vídeň podporuje i cyklostezky

Vídeňské nejsou rozsáhle používány pouze samotnými Vídeňany, ale čím dál tím častěji také turisty. Právě proto se vídeňská radnice rozhodla instalovat po městě speciální infopanely pro cyklisty.

Především na oblíbených trasách podél Dunajského kanálu a Dunaje počet cestovních skupin, které po Vídni cestují na kole, stále stoupá.

„Výstavbou nových, přehledných infotabulí chceme cykloturistky a cykloturisty přivítat ve Vídni a zprostřekovat jim rychlý přehled o síti vídeňských cyklostezek, tras metra a samozřejmě i o nutných nouzových telefonních číslech“, řekl vídeňský radní pro dopravu Rudi Schicker.

Kromě toho jsou na dvojjazyčných tabulích zakresleny veškerá stanoviště Citybike kol, stejně tak pravidla pro přepravu kol ve vídeňských veřejných dopravních prostředcích.

tisková zpráva

Napsat komentář