Me-Mover: šlapací koloběžka do města

V poslední době se objevují jako houby po dešti nejrůznější koncepty osobních městských dopravních prostředků. Můžeme zmínit roztodivné koloběžky, samohybné skateboardy nebo prapodivná elektrická vozítka. Do rodiny netypických městských vozidel pak můžeme v klidu zařadit i šlapací koloběžku Me-Mover od stejnojmenné dánské firmy.

Me-Mover je údajně pro každého
foto: Me-Mover

V současné době 50 % lidí na celém světě žije ve městech. Ve vyspělých zemích to je pak mnohem více. V České republice žije 75 % obyvatel ve městě a ve Velké Británii dokonce 90 %.

Proces urbanizace, tedy koncentrování lidí do měst, je navíc neustále intenzivnější. Celosvětově se počet lidí ve městech zvyšuje přibližně o 2 % ročně.

S odchodem lidí z vesnice do koncentrovaných měst však vznikají problémy se zvětšující se hustotou zalidnění. Kromě bezpečnostních a ekologických hrozeb jsou to především problémy s přesunem lidí v rámci města – tedy s městskou dopravou.

Me-Mover v pohybu
video: YouTube

Koncept „jeden člověk-jedno auto“ je v hustě zalidněném městě neudržitelný. Designéři a konstruktéři po celém světě proto hledají nejrůznější koncepty dopravy, vhodné do zalidněných měst. Cílem je najít ekologický, skladný, levný a velmi kompaktní dopravní prostředek.

Jednou z možných cest, jak toho snad lze dosáhnout, nám ukazuje dánský „samochod“ Me-Mover. V podstatě se jedná o jednoduchou trojkolku, jenž se pohybuje díky přešlapování jezdce na místě – podobně jako na stepperu v posilovně.

elektrokolo

Me-Mover pohled shora
foto: Me-Mover

Podle tvůrců se lze s vozítkem Me-Mover bezpečně pohybovat v pěších zónách kolem chodců. V případě potřeby ho lze snadno složit a cestovat s ním ve vlaku, autobuse nebo dokonce autě.

Me-Mover má hmotnost 20 kilogramů, tedy zhruba dvakrát více než běžné kolo. Na výšku měří 95 cm, na délku 115 cm a na šířku 43 cm. Pohon má na starosti originální převodový systém, který si nechali dánští konstruktéři patentovat.

Vozítko Me-Mover je také rafinované sportovní náčiní, ideální k procvičování stehenních a hýžďových svalů. Podle informací z oficiálních stránek, jízda na Me-Moveru je až o 40 % fyzicky intenzivnější než jízda na kole a více cílená na klíčové partie těla.

Pokud máte zájem, vozítko si můžete zanedlouho prohlédnout a vyzkoušet na výstavě Eurobike v německém Friedrichshafenu. Tříkolka Me-Mover bude na trhu dostupná v roce 2014 za cenu 1200 euro, tedy zhruba za 31 000 Kč. Dlužno podoktnout, že za stejnou cenu si ale pořídíte kvalitní horské kolo.

Me-Mover

One Comment on “Me-Mover: šlapací koloběžka do města”

  1. 40% intenzivnější? Já
    40% intenzivnější? Já myslel, že se dopravní prostředky hnané nejen lidskou silou snaží dělat co nejúčinnější.
    A dvacet kilo? Za polovinu ceny koupim polovinu hmotné kolo, které dokáže překonávat obrubníky a kostky mnohem lépe. Když budu chtít malé rozměry, koupím si skládačku.

Napsat komentář