Štítek: ekologická doprava
Vindship: obří plachetnice pro 21. století
Plachetnice před stovkami let dokázaly urazit bez problému přes oceán tisíce kilometrů. Proč tedy dnes nevyužít principy, jenž fungovaly dobře již ve středověku? Stovky let starý způsob dopravy přes oceán chce nyní oživit norské studio Ladea AS. Výsledkem jejich práce je hybridní loď Vindship (Větrná loď), plachetnice 21. století.
Me-Mover: šlapací koloběžka do města
V poslední době se objevují jako houby po dešti nejrůznější koncepty osobních městských dopravních prostředků. Můžeme zmínit roztodivné koloběžky, samohybné skateboardy nebo prapodivná elektrická vozítka. Do rodiny netypických městských vozidel pak můžeme v klidu zařadit i šlapací koloběžku Me-Mover od stejnojmenné dánské firmy.
Bezdrátové elektrické kolo Shadow eBike
Shadow eBike není ledajaké elektrické kolo. Na rozdíl od běžných elektrokol, má veškerou elektrickou výzbroj netradičně schovanou uvnitř své konstrukce. Přesněji řečeno uvnitř masivních disků, které nahrazují klasická vyplétaná kola. Není to však jediná odlišnost. Kolo se také chlubí nabíjecím USB konektorem či regenerativním brzdným systémem. Pojďme si tedy toto zajímavé kolo, vyráběné kanadskou firmou Daymak, blíže představit.
TNT Express doručí v Paříži více zásilek pomocí elektromobilů
Společnost TNT Express France nasadila v Paříži do provozu dalších 15 vozidel na elektrický pohon. Pařížská flotila firmy se tak rozrostla o 12 tricyklů, dva elektromobily Micro-Vett a dodávku značky Modec. Francouzská TNT nyní provozuje v deseti městech celkem 45 vozů s nulovými emisemi.
Hybrid.cz má milion a hledá posily!
To by bylo, abychom se nepochlubili vlastním úspěchem. S radostí proto všem našim čtenářům oznamujeme, že jsme přesáhli 1 000 000 návštěv za celou existenci serveru.
Sunseeker II – solární letadlo se vydává na turné
Ekologická doprava, to nejsou jen elektromobily a hybridní auta. Snižování emisí musí jít napříč současnými dopravními možnostmi a solární letadla jen čekají na svou příležitost. Už v roce 1990 představil letecký konstruktér Eric Raymond svůj lehký solární letoun Sunseeker I, se kterým na několikrát přeletěl USA. Po téměř 20 letech se vrací se solárním letadlem Sunseeker II.
Už letos na jaře se chystá Sunseeker II na „evropské turné“. Přesná data zatím nejsou známá, nicméně už se ví, že se poletí z Německa na Sicílii a odtamtud do Švýcarska. Dále se objeví v Maďarsku, Slovinsku, Rakousku, Itálii, Francii a Španělsku. Solární letoun je vybaven účinnými solárními články a lithium-iontovými bateriemi. Nad mraky může fungovat díky přímému slunečnímu svitu dokonce i bez baterií, pouze na energii ze slunce.
Maximálních rychlost je 130 km/h a v jednom z rozhovorů se Raymond zmínil, že díky tomu je dokonce možné létat s otevřeným kokpitem a občas se prý dokonce k letadlu přibližují ptáci. Více informací o celém projektu najdete na stránce www.solar-flight.com.