Buďte pány městských ulic s elektrickým vozítkem MUVe

Doprava po městě je zkouška nervů – nekonečné zácpy, málo prostoru, žádné místo k zaparkování. Přitom se často potřebujete dostat jen o pár kilometrů dále. Řešením může být rozrůstající se segment malých osobních městských elektrických vozítek, které jsou vysoce agilní, malé a skladné. Jedním z takových je i „elektrický skateboard“ MUVe, jenž je dílem izraelských designérů Amira Zajdy a Benny Shimona.

Městský elektrický skateboard MUVe
foto: MUVe

Hlavní myšlenkou při vývoji městského vozítka MUVe (My Urban Vehicle) bylo vytvoření skladného a přenositelného elektrického městského dopravního prostředku. Cílem je pak usnadnit pohyb lidí ve městě, například pro dojíždění do a z vlakových/autobusových nádraží, sjíždění nebo vyjíždění mnohoúrovňových parkovišť nebo při dopravě do kanceláře.

Skateboard MUVe má dvě elektricky poháněná přední kola a jedno zádní stabilizační. Uživatel stojí na vozítku čelem k jízdě. Směr jízdy ovládá pomocí natáčení řídítek, podobně jako na motorce. Na řídítkách pak uživatel ovládá i rychlost jízdy.

MUVe
V složeném stavu měří MUVe na šířku pouze 35 cm
foto: MUVe

Elektrický motor dokáže MUVe urychlit až na 25 km/h při maximálním dojezdu 30 kilometrů – naprosto dostačující parametry pro městskou dopravu. Pro vozítko jsou k dispozici dvě baterie – 8Ah nebo silnější 11 Ah.

Při jízdě měří stroj na výšku 73 centimetrů. Pro potřeby transportu však můžeme vozítku MUVe kompaktně složit. Po sklopení řídítek a zadního kola podél těla nám vznikne jakýsi kufr na kolečkách, který můžeme pohodlně uložit do kufru auta, případně ho za sebou táhnout nebo přenášet.

Pravda, na přenášení nebo zvedání vozítka MUVe musí mít člověk alespoň základní fyzickou kondici. Podle konstruktérů se bude váha vozítka pohybovat kolem 13 – 18 kilogramů, podle použité baterie.

MUVe
MUVe – v transportní verzi připomíná MUVe kufr na kolečkách
foto: MUVe

Na řídítkách je místo pro připevnění chytrého telefonu. Díky speciální aplikaci může řidič na telefonu sledovat rychlost jízdy, stav baterie nebo navigaci. Hovoří se také o tom, že chytrým telefonem lze také aktivovat automatický skládací mechanismus vozítka.

Oba izraelští designeři nyní hledají investiční partnery, kteří jím pomůžou do konce roku vyrobit omezenou sérií vozítek a od začátku roku 2014 rozjet sériovou výrobu. Jak je to s cenou? U základní verze to bude 2000 dolarů, u prémiové si připlatíte ještě 1000 dolarů navíc.

Oba izraelští designeři nyní hledají investiční partnery, kteří jím pomůžou do konce roku vyrobit omezenou sérií vozítek a od začátku roku 2014 rozjet sériovou výrobu. Jak je to s cenou? U základní verze to bude 2000 dolarů, u prémiové si připlatíte ještě 1000 dolarů navíc.

7 Comments on “Buďte pány městských ulic s elektrickým vozítkem MUVe”

    1. A kolik dopravních
      A kolik dopravních podobných prostředků po českých městských chodnících jezdí, jste šťastným člověkem, že jste na chodníku nebyl omezován skateboardisty, on-line bruslaři na komunikacích čtyřkolkáři bez homologace na provoz po silničních komunikacích. Osobně si tedy myslím,že skateboard Muve i Perut je podobným dopravním prostředkem jako elektrokolo nebo klasická koloběžka.

Napsat komentář