Google kupuje výrobce solárních letadel Titan Aerospace

Facebook před pár týdny projevil zájem o výrobce stratosférických solárních letadel Titan Aerospace. Nyní je vše jinak. Titan Aerospace totiž nakonec přechází pod křídla společnosti Google.

Solární letoun Solara 60
foto: Titan Aersopace

Ve vyspělém světě má přístup k internetu drtivá většina populace. Pořád ale existuje více než pět miliard lidí, kteří nemají žádné nebo alespoň kvalitní připojení k internetu. Většina z nich navíc žije v zemích s nedostatečnou telekomunikační infrastrukturou.

Facebook chtěl sířit internetový signál do „zaostalých“ zemí pomocí solárních výškových letadel od firmy Titan Aerospace. Facebook však nakonec koupil za 20 milionů dolarů konkurenční britskou firmu Ascenta. Důvod takového obratu není znám.

Malou firmu Titan Aerospace o 20 zaměstnancích nakonec získá technologický gigant Google. „S nadšením oznamujeme, že Titan Aerospace patří pod křídla Google,“ dočteme se na oficiální stránce Titan Aerospace.

Nákup výrobce výškových solárních letounů je ze strany Google logický. Google již několik let rozvijí projekt Loon – šíření signálů pomocí výškových balónů.

Project Loon
video: YouTube

V rámci projekt Loon plánuje Google do stratosféry (výška cca 20 km) vyslat obří balóny. V gondole poputují také solární panely a wi-fi přijímače/vysílače. Pomocí výškových balonů chce Google vytvořit rychlou (na úrovní mobilní 3G) internetovou síť.

Fungování balónu je geniálně jednoduché. Ke svému pohybu využívají stabilních atmosferických proudů, resp. vrstev proudění v atmosféře.

Tato proudění se navíc pohybují stabilně jedním směrem, a to také v navzájem opačném směru. Balóny tak změnou výšky mohou přeskakovat z vrstvy do vrstvy a pohybovat se nad relativně malém (případně velkém) území.

Samozřejmostí je komunikace internetových balonů nejen se zemí, ale také mezi sebou navzájem. Balony jsou velmi levné, nevyžadují složité pozemní zázemí a lze je vypouštět odkudkoliv.

Problémem je však omezená schopnost řídit jejich směr a také nosnost. Google proto plánuje „balonovou síť“ doplnit výškovými solárním drony. Letouny operující ve velké výšce mohou měnit svou polohu podle potřeby a vyplňovat tak hluchá místa na zemi.

Nosnost letounu, jako je Solara 60 od Titan Aerospace, je navíc násobně větší než u zmiňovaných balónů. Firma Google tak může na letouny umístit dodatečné přístroje, například kamery pro aplikaci Google Maps nebo meteorologické senzory.

Titan Aerospace

One Comment on “Google kupuje výrobce solárních letadel Titan Aerospace”

Napsat komentář