Facebook chce šířit internet pomocí solárních letadel

Solární letoun Solara od firmy Titan Aerospace dokáže létat ve výšce 20 kilometrů až 5 let bez přerušení. O Titan Aerospace se nyní zajímá firma Faceboook, která by ráda pomocí letounu dostala facebook internet do nejzapadlejších koutů světa.

Solara 60
foto: Titan Aerospace

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg odstartoval minulý rok program Internet.org. Cílem programu je dostat levný internet zbývajícím 5 miliardám lidí na planetě bez kvalitního internetového připojení.

„Musíme vyřešit mnohem větší problém: velká většina lidí stále nemá přístup k internetu. Zaměřil jsem se na to, protože si myslím, že je to největší výzva naší generace,“ napsal Zuckerberg.

Největším problémem šíření internetu je neexistující infrastruktura v rozvojových zemích. Ano, existuje možnost připojení přes satelit, ale to je extrémně drahé, technicky náročné a satelity mají svou omezenou přenosovou kapacitu.

Pro šíření internetu jsou zapotřebí levnější „datové majáky“, které ve velkém počtu rozšíří internetový signál do nejzapadlejších koutů světa. Firma Google například uvažuje o flotile balonů s extrémně dlouhou výdrží ve vzduchu.

Podle firmy Facebook mohou být datovými majáky letadla s extrémní výdrží, jako je právě solární letoun Solara od firmy Titan Aerospace. Facebook nyní jedná o převzetí Titan Aerospace pod svá křídla. Cena kontraktu se odhaduje na 60 milionů dolarů.

Facebook plánuje investovat další prostředky do dokončení vývoje letadla a v budoucnu vyrobit neuvěřitelných 11 000 solárních dronů Solara. Konkrétně má jít o typ Solara 60.

Solara 60 je spíše než letadlo atmosférický satelit. Rozpětí křídel je 60 metrů, podobně jako má Boeing 787.

Narozdíl od obřího Boeing 787 však Solara 60 unese náklad o hmotnosti pouze 100 kilogramů. Na druhou stranu vydrží ve velkých výškách létat až 5 let.

Celkem 3000 solárních článků dokáže během dne vyrobit 7 kWh elektrické energie a zároveň napájet elektrické motory. Během noci pak elektrické motory získávají energii z li-ion baterií.

Největším omezením délky letu je tak postupná degradace nabíjecí kapacity baterií.

Letoun Solara může zajištovat mnoho funkcí. Kromě přenosu dat a rádia jej lze využít ke sledování zemědělské půdy, lodní dopravy, ostrahy hranic, monitoring a další. Facebook má však v plánu letadla Solara využívat pouze pro program Internet.org.

Facebook

4 Comments on “Facebook chce šířit internet pomocí solárních letadel”

    1. Podívejte se na technickou
      Podívejte se na technickou specifikaci kvalitních li-on baterek. Je to někde mezi -40 až +85. Ve velké výšce je řidší atmosféra, a to dosti podstatně, a malá vlhkost. To ovlivňuje příznivě tepelně izolační vlastnosti vzduchu. Řekl bych, že udržení teploty v provozním režimu je docela dobře řešitelné. Baterky se samovolně zahřívají při nabíjení i vybíjení (nemají účinnost 100%), a pokud se týče vysokých teplot slunečním osvitem, mohlo by zafungovat nějaké průtokové chlazení. 🙂

Napsat komentář