GM bude brát baterie od domácí A123

General Motors minulý týden uzavřela nový kontrakt se společností A123 na výrobu bateriových systémů, které se budou používat v budoucí generaci či obecněji elektrických aut vyrobených tímto automobilovým gigantem.foto: Reuters

nabízí širokou škálu elektrifikovaných vozidel a každý model vyžaduje baterie různých specifikací. Spolupracujeme s celou řadou vývojářů , ale pokročilá nanofosfátová lithium-iontová technologie od společnosti A123 disponuje ideálními vlastnostmi pro jejich budoucí využití v ,“ řekl Micky Bly, výkonný ředitel GM.

Společnost vyvíjí a vyrábí vyspělé nanofosfátové . Tyto baterie byly testovány týmem inženýrů automobilky GM v globálních laboratořích bateriových systémů ve Warrenu v (USA). Odborníci v testech ověřovali chemické vlastnosti nanofosfátových baterií a posuzovali jejich celkovou vhodnost pro použití v elektromobilech.

V současné době týmy expertů složených z obou společností společně pracují na přípravě spuštění produkce bateriových systémů.

„Uzavření kontraktu je dalším významným milníkem ve spolupráci mezi General Motors a A123. Dohoda je důkazem pokračující orientace koncernu GM směrem k přijetí . Věříme, že výběr , která si nás zvolila jako svého dodavatele bateriových systémů, prokáže naší vysokou odbornost a schopnost poskytovat kvalitní baterie pro elektrická vozidla,“ řekl Jason Forcier, viceprezident divize pro automobilová řešení u společnosti A123.

Uzavření kontraktu mělo za následek významný pohyb cen akcií. Zatímco akcie GM vzrostly o 2%, akcie A123 vyskočily o 43 %. Baterie pro General Motors se budou vyrábět v závodě v Livonia (Michigan, ).

Doposud dodávala baterie pro plug-in hybrid Chevrolet Volt korejská společnost . Tento vztah zůstává podle mluvčího GM stále pevný, protože GM neplánuje užití nových baterií od A123 ve Voltu. První auta s bateriemi od A123 se mají objevit po roce 2012.

Napsat komentář