Vzrůstající obliba elektrických a hybridních automobilů nastartovala patřičnou odezvu u výrobců aut. Výsledkem je rostoucí počet vyrobených vozů využívajících ke svému pohonu elektrickou energii uloženou v lithium-iontových bateriích. Objevily se proto brzy spekulace zda bude v budoucnu dostatek lithia pro výrobu lithium-iontových akumulátorů. Vědci říkají, že nemusíme mít obavy.foto: zentrader.ca
Vědci ze společnosti Ford a Michiganské univerzity tvrdí, že obavy z nedostatku lithia jsou pro příštích devadesát let zbytečné. Ve své studii oborníci vyhodnotili současnou globální dostupnost lithia a porovnali ji s potenciálně vzrůstající poptávkou společností, využívajících tento velmi lehký kov pro svou různorodou finální produkci.
Nissan zahájil výstavbu nového závodu na výrobu baterií
Odborníci shromáždili údaje o 103 ložiscích lithia s důrazem kladeným na 32 z nich, které obsahují více než 100 000 metrických tun tohoto kovu. Shromážděná data obsahují informace o lokaci ložiska, jeho geologickém typu, velikosti a také údaje o současném stavu produkce z konkrétních nalezišť.
S ohledem na v současnosti již probíhající produkci nebo budoucí potenciálně ekonomicky výhodnou těžbu lithia z daných nalezišť vědci odhadují velikost zásob na přibližně 39 miliónů tun.
Druhá část výzkumu se týká předpokládané rostoucí poptávky po lithiu v období let 2010 až 2100. Oblast poptávky nezahrnuje pouze automobilový průmysl, ale bere v potaz i široké využití lithia v nejrůznějších průmyslových oblastech jakými jsou např. výroba plastických maziv, skla nebo klimatizací.
Celkové potřeby lithia pro dalších devadesát let tak odborníci odhadují na 12 až 20 miliónů tun. Vědci v odhadu zohlednili i předpokládaný hospodářský růst a recyklaci.
„I přes rychlé a rozsáhlé přijetí elektromobilů využívajících k ukládání energie lithium-iontových byterií lze odhadovat, že zdroje lithia jsou dostatečné pro uspokojení poptávky nejméně do konce tohoto století,“ řekl člen kolektivu vědců Paul Gruber.
Jaromír Vegr – EKOLO
Jaromír Vegr – EKOLO elektromobily
U nás máme tolik lithia, že bychom mohli zásobovat celou Evropu
http://www.elektromobily-os.cz
Hodně lithia potřebují
Hodně lithia potřebují některé typy jaderných reaktorů. Naštěstí se od slepé cesty jaderné energetiky upouští. Takže lithia bude dost.
Slepí jsou jen a pouze ti
Slepí jsou jen a pouze ti kteří jádro opouštějí.
Recyklace
Baterie se pak
Recyklace
Baterie se pak nevyhazují do popelnice, ale recyklují.Nevím jestli se dá lithium pak znovu k výrobě baterií použít. Snad jo.
Při recyklaci li-ion
Při recyklaci li-ion baterií vzniká uhličitan lithný ,který je vhodný pro elektrolytické získávání lithia. Ten se následně může využít třeba ve sklářství.