Ford konečně nabízí pickup s pohonem na CNG

Jan Horčík - 01 Srpen 2013

Mohutné pickupy jsou v USA oblíbeným osobním dopravním prostředkem. Kromě toho ale slouží i v řadě firem jako užitkové vozy. Především pro ně je určena nová nabídka automobilky Ford. Nabízí konverzi pickupu Ford F-150 na CNG či LPG.auto Ford F-150 pickup truck auto na plyn CNG LPG

Půltunový pickup Ford F-150 bude brzy umět jezdit na CNG i LPG
foto: Ford

Ford F-150 je nejprodávanějším nákladním vozem v . Řada F se vyrábí už od roku 1948! Teprve v modelovém roce 2014 je ale k dispozici také možnost upravit standardní šestiválec na pohon či .

Základní příplatek $315 za odolnější komponenty motoru nezní nijak špatně. Jenže u těch pár stovek dolarů to bohužel nekončí. Jakmile vám Ford takto upravené auto dodá, musíte navíc vyhledat autorizovaného specialistu na konverze aut na plyn a tam si vlastně nechat konverzi udělat.

To pro naše americké spolusvětoobčany znamená výdaje od $7500 až do $9500. Vzato kolem a kolem, dá se dnes ve Spojených státech pickup Ford F-150 s pohonem na CNG pořídit za nějakých $32 000 (v přepočtu asi 650 000 Kč). Základní cena začíná na $24 070.

I tak jde o slušnou nabídku, protože konkurenční Ram a Chevrolet nabízejí podobné CNG náklaďáky s příplatkem kolem $11 000. Cena zemního plynu se dnes pohybuje kolem $2/galon, zatímco cena benzínu je kolem $4/galon. V některých státech, např. Oklahomě, lze ale CNG pořídit už za $1/galon!

Návratnost investice do pohonu na CNG tak může být dva až tři roky. Pro firmy představuje taková nabídka bezpochyby “no-brainer”. Ford očekává, že letos prodá na 15 000 takto upravených trucků. Prozatím je o pohon na plyn zájem právě především mezi americkými firmami.

Přestavba znamená především přidání nádrží na plyn na zadní přepravní plochu, která se tím o málo zmenší. Na druhou stranu, dojezd auta tím na kombinaci benzínu a CNG vzroste na úctyhodných 750 mil (1200 km). Na půltunový pickup hodně slušné.

Zemní plyn zažívá aktuálně v USA obrovský boom. Prozatím ale pouze v oblasti energetiky, kde nahrazuje uhlí, ropu i . V oblasti dopravy se mu také daří, ale změna není tak drastická.

Výroba pickupu Ford F-150 vybaveného úpravou pro pohon na plyn začne letos v listopadu. Objednávky ale bude automobilka přijímat už od tohoto měsíce. To kdybyste se náhodou ocitli v USA a potřebovali výkonný truck.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

...Na půltunový pickup hodně slušné...
podle ford.com/trucks/f150/specifications/ je pro F-150 minimální váha 4925 liber, tedy 2233.94 kg.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Myšleno max. přepravní hmotnost.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol