Ford EV+ – chytrá navigace pro elektrická auta

Automobilka Ford představila novinku pro své hybridy, plug-in hybridy a elektromobily. Jde o chytré algoritmy sdružené pod pojem EV+. Ty využívají spolupráce řídící jednotky vozu a GPS k tomu, aby určily optimální využití elektrického pohonu na trase vozu.

Ford aktuálně slušně míchá s prodeji alternativ v USA. Jeho hybridy Ford C-Max Hybrid a C-Max Energi, které se v posledních měsících začaly prodávat, mají úspěch. Nezanedbatelných je i zhruba 100 elektromobilů Ford Focus, které prodá měsíčně.

Nově patentovaný systém EV+ (Ford miluje patenty) je postaven na tom, že si zapamatuje nejčastější destinace a upraví podle toho výkon automobilů na jednotlivých úsecích trasy. A to pochopitelně tak, aby výsledná spotřeba byla co nejnižší.

Vědci a inženýři z Fordu tedy vlastně sestrojili prediktivní algoritmus, který automaticky upravuje výkon vozu v závislosti na jeho lokaci. Jeho primárním účelem je co nejčastěji využívat pohon na elektřinu.

Systém EV+ je součástí systému SmartGauge a je standardem pro všechny plug-in hybridy Ford, tedy C-MAX Energi a Fusion Energi, plus také v hybridních verzích. Tedy vozech Ford Fusion Hybrid a Ford C-Max Hybrid.

“Z našich interních výzkumů plyne, že řidiči hybridních aut chtějí jezdit na elektřinu co nejčastěji to jde, především poblíž svého bydliště nebo na často navštěvovaných lokacích,” vysvětluje Kevin Layden, ředitel elektrifikace a inženýrství ve Fordu.

Za vývojem EV+ stojí primárně dva lidé z automobilky Ford: Ken Frederick – inženýr kalibrace hybridních pohonů, a Matt Smith, inženýr produktového designu. Oni jsou také autory patentového návrhu.

Mimochodem, v posledních 20 letech už Ford nasbíral 500 patentů týkajících se hybridních aut. Systém EV+ je specificky navržen tak, aby v okolí 200 metrů od místa, o kterém se systém naučil, že je oblíbené, mohl prioritně nastavit čistě elektrický mód chodu vozu.

tisková zpráva

Napsat komentář