Evropa řeší, jak nahradit ruský plyn při výrobě tepla

Evropská energetická krize silně zasáhla i teplárenství. Zemní plyn, jehož dodávky z Ruska jsou téměř zastaveny, představuje až 32 % konečné spotřeby energie domácností v EU. Energetické společnosti a inovativní firmy proto usilovně hledají způsoby, jak zemní plyn při výrobě tepla nahradit.

Podle prognózy renomované poradenské společnosti Wood Mackenzie čeká v sektoru bydlení bouřlivý rozvoj zejména využití tepelných čerpadel, kterých by do roku 2030 mělo být v Evropě instalováno až 45 milionů. Stanou se tak jedním z nejvýznamnějších nových segmentů poptávky po elektřině, která raketově vzroste ze 77 TWh v roce 2022 na 611 TWh do roku 2050. Tržní hodnota rezidenčních tepelných čerpadel se více než zdvojnásobí a do roku 2030 přesáhne 30 miliard EUR. Vývoj však podle analytiků bude záviset především na adekvátní finanční podpoře, strukturálních pobídkách a regulacích energetického sektoru. 

Na špici využívání tepelných čerpadel je v současné době Norsko, které po zkušenostech s ropnou krizí v 70. letech minulého století nejen začalo dotovat jejich zavádění, ale zároveň uvalilo vysoké daně na fosilní paliva a od roku 2020 úplně zakázalo kotle na topné oleje. 

Britská vláda oznámila plán na instalaci 600 tisíc tepelných čerpadel ročně do roku 2028, na který vyčlenila 36 milionů EUR a společnost Octopus Energy Group oznámila strategickou investici do rovněž britského výrobce tepelných čerpadel Renewable Energy Devices s cílem rozšířit výrobní kapacitu na více než 1000 tepelných čerpadel měsíčně. Chtějí vyrábět tichá, vysoce účinná a stylová tepelná čerpadla pro zákazníky ve Spojeném království a posléze v celé Evropě.

Produkty budou k dispozici v řadě různých velikostí se zaměřením na menší varianty vhodné pro nejběžnější domácnosti. Octopus Energy již investovala 12 milionů EUR do výzkumného a vývojového centra pro dekarbonizaci tepla se sídlem v britském Slough. Součástí systému bude technologie smart grid, která umožní maximálně využít volnou kapacitu distribučních sítí a snížit zatížení ve špičkách. V továrně navíc vznikne do roku 2024 až 100 nových pracovních míst v oblasti zeleného inženýrství. 

Finská energetická společnost Helen, stavební firma YIT ze stejné země a španělská stavební společnost Acciona zahájily projekt rekuperace tepla mořské vody ve výši 400 milionů EUR. Vývojová fáze bude trvat dva roky, realizace pak přibližně dalších pět let. Systém bude v tepelných čerpadlech využívat mořskou vodu o teplotě nižší než 2 °C. V zimě bude vyrábět teplo pro dálkového vytápění a v létě bude rekuperační jednotka, umístěná v oblasti elektrárny Salmisaari nedaleko Helsinek, využita naopak k zásobování sítě dálkového chlazení. Teplo z mořské vody je zcela obnovitelné a jako zdroj nevyčerpatelné. Helen plánuje, že jednotka tepelných čerpadel na mořskou vodu bude součástí distribuovaného energetického systému, kde se energie bude vyrábět z několika různých zdrojů. 

Na akumulaci tepla spoléhá i Berlín. Švédská energetická společnost Vattenfall oznámila, že ve svém závodě Reuter West CHP v Berlíně postaví největší německý tepelný akumulátor, který přispěje k energetické bezpečnosti celé země. Kontejner s výškou 45 metrů, průměrem 43 metrů a kapacitou 56 milionů litrů bude akumulovat vodu pro dálkové vytápění o teplotě 98 °C. S uvedením akumulátoru do provozu se počítá začátkem roku 2023, naplnění zásobníku vodou bude trvat dva měsíce. Akumulátor bude umístěn v areálu elektrárny přímo u teplárny, která přeměňuje přebytečnou větrnou nebo solární energii na teplo. S tepelným výkonem 200 MW zařízení dokáže dodávat teplo po dobu 13 hodin i za velmi chladného počasí. K akumulátoru lze podle potřeby připojit i další místní zdroje odpadního tepla, jako jsou odpadní vody a tepelné odpady. Vattenfall Wärme Berlin AG vytápí přibližně jednu třetinu budov v Berlíně.

Velmi ambiciózní model podpory má také Itálie, která majitelům domů umožňuje čerpat dotaci na tepelnou izolaci objektu a instalaci tepelného čerpadla až ve výši 110 % nákladů. 

zdroj: tisková zpráva

37 Comments on “Evropa řeší, jak nahradit ruský plyn při výrobě tepla”

  1. Trh si zdá si poradil. Průmysl, který se mohl přesunout jinam, tak se přesunul. Třeba taková Draslovka, zainvestovala a výrobu náročnou na plyn přesunula do USA, v ČR nechala výrobu, která tak na plyn náročná není. Nebo cukrovar, který má 2 cukrovary, jeden na plyn a druhý na uhlí, takže většina cukru se bude dělat v tom na uhlí. Nebo sklárny, spousta jich zavřelo, podobně pekárny. Některé firmy přešly na LTO, některé na uhlí. Nebo výrobci hnojiv, také přerušili činnost. Skleníky s okurkami budou přes zimu zavřené. Vytápí se méně bazény, šetří se všude a v kombinaci s teplým počasím cena plynu klesá. Průmysl, který potřebuje mnoho plynu se prostě přesunul jinam nebo ukončil činnost a pro ostatní je vyšší cena plynu akceptovatelná. Spotřebu plynu ještě sníží firmy, které mají nyní zafixováno za nízké ceny do konce roku. Část z nich samozřejmě bude muset skončit pokud nebudou dávat vyšší ceny plynu, protože cena plynu bude vysoká i do budoucna a té, která byla v minulosti nebo která je v USA se nemají šanci přiblížit.
    Cena plynu nyní TTF na listopad 100 EUR/MWh, což mimo jiné i odpovídá vládnímu stropu.
    Cena plynu před rokem a půl byla pod 20 EUR/MWh.
    V USA je současná cena Natural Gas Nov 2022 5.536 USD/MMBtu neboli zhruba 19 EUR/MWh.
    Dá se čekat, že cena plynu z důvodu teplého počasí bude ještě bude klesat, ale pokles bude brzdit nižší ochota přeprodávat LNG z Asie (číňan má dlouhodobý kontrakt řekněme za 30, tak ho pošle za 100 do Evropy a vydělá), dále některé firmy, které přešly na LTO nebo uhlí se budou vracet k plynu. Navíc jsou plné zásobníky i za ceny 350EUR/MWh a tyto ceny zákazníci také budou muset zaplatit. Z Ruska se nyní bere už jen asi 10% plynu potřeby EU plynovody, pokud tedy nepočítáme, že 20% LNG je oficiálně z Ruska a další procenta neoficiálně.

        1. Haha prý usadí argumenty – Leodendula si vybral jiné časové období, o kterém jsem vůbec nepsal, neboli období, kdy Německo nechtělo schválit NS2, takže cena plynu už byla vysoko. Navíc cenu plynu bere ze zdroje, který je pro výslednou cenu plynu téměř irelevantní – naprostá většina plynu se zobchoduje dopředu a ne až poslední den.

      1. Zaprvé píšu „Cena plynu před rokem a půl byla pod 20 EUR/MWh.“ Vy mi píšete cenu plynu před rokem. Půl roku je dost podstatný rozdíl. Zadruhé já porovnávám ceny Henry Hub Nov v USA a TTF Nov pomocí nichž se většina plynu obchoduje. Vy asi berete OTE, kde se zobchoduje pouze pár procent plynu v aktuální den. Což je stejné jako říkat, že cena elektřiny je nízká, protože aktuálně právě svítí a fouká.

          1. Vrchol demagogie je, když Vám napíšu cenu, která byla před rokem a půl, tj. před zvýšením cen a Vy mi napíšete, že nemám pravdu a jako argument použijete cenu před rokem, tj. v době kdy byla cena vysoká.
            Co se týče toho grafu, tak to jsou denní data, u kterých se zoobchoduje malé množství. Něco jako u elektřiny když hodně fouká, tak je cena elektřiny aktuálně nízká. Důležité jsou ale grafy když si chcete plyn více než jeden den odjednat dopředu, tam se plyn obchoduje. Například ceny tady
            https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*1

              1. Kdyz vam to vyhovuje, vytahujete spotove ceny a kdyz to je pro vas vyhodnejsi berete dlouhodobe kontrakty. Stejne tak vybirate obdobi, ktere se jednoduse nedaji porovnavat. Mimochodem kontrakty do dubna jsou daleko od vasich drive prognostikovanych cen. Nejak vam ty katastroficke scenare pohorely. Doufam ze si uz date pokoj se sirenim poplasnych zprav.

                1. Spotové ceny tady vytahujete jen Vy.
                  „Stejne tak vybirate obdobi, ktere se jednoduse nedaji porovnavat.“ Asi narážíte na to, že já jsem uvedl cenu před rokem a půl. Nicméně před 2 roky byla cena podobná jako před rokem a půl. Uvádím cenu před zdražením, která byla podobná po několik let.
                  Kontrakt od dubna je za 136 EUR/MWh jak to jako myslíte „daleko od vasich drive prognostikovanych cen“?
                  Katastrofické scénáře prý pohořely – nyní má Evropa štěstí, že je o 7 stupňů tepleji než je běžný normál, ale i tak spoustu průmyslu skončilo nebo přesunulo výrobu do USA a jinam. Cena plynu je nyní více než 5x vyšší než v USA a bude vysoká po mnoho následujích let. Z důvodu vysokých cen energií máme inflaci asi 20% a přitom růst mezd jen 4,4%. Z výplaty si každý člověk může koupit o zhruba 15% méně. Takové schudnudí tady ještě nebylo a katasfrofické scénáře pohořely.

                2. ruzzka priprava valky uz v prubehu 2021 zpusobila dramaticky rust ceny plynu a energii. Bohuzel diky ruzzkym kolaborantum a pitomcum jako jste vy a vam podobni jsme strcili krk do ruzzke smycky. Ted se nam podarilo ze smycky vyklouznout ale neco to pouceni stoji. Za chyby se plati. Nastesti ruzzko ztratilo veskerou reputaci a uz nikdo neslysi na stekani ruzzkych patolizalu. Vase blaboly o ruzzku uz nikoho nezajimaji a ted se musime soustredit na zajisteni vhodnych zdroju.

                3. V průběhu 2021 byl nárůst cen způsoben tím, že Německo nechtělo schválit NS2. Rusko tak dodávalo jen plyn, na který mělo smlouvy.

                4. ruzzko odmitalo dodavat na spotovy trh, kam dodavalo cela desetileti. To jsme tu uz probirali. A ruzzky kolaboranti to obhajuji a vy take. Neni co dodat, ruzzaci planovali valku a dodavali jen minimum. Tecka. Uz neplacejte ty ruzzke zvasty.

                5. A proč by mělo Rusko prodávat nějaký extra plyn nad rámec smluv? K tomu nemělo důvod a navíc slíbilo, že extra plyn bude prodávat jen přes NS2. Navíc Rusko tehdy chtělo, aby mělo dlouhodobé smlouvy na větší množství, ale Evropa řekla, že to nechce.

                6. Bez spot trhu to nefunguje. Jak muze obchodnik mesice dopredu predpovidat spotrebu? akorat v cccp to umi. Vyrovnavaci trh funguje odjakziva a vsude a ruzzak s tim desetileti souhlasil. Uz me nebavi handrkovat se s ruzzkym kolaborantem ktery se snazi vecpat vsude ruzzky zajmy. Odpoved uz necekam.

                7. Rusku, přesněji Gazpromu, bylo přeci EU kvótami zakázáno dodávat více, aby se „vytvořilo konkurenční prostředí“.
                  Evropští neobolševici ale trpí selektivní amnézií, pokud se jedná o to přiznat důsledky vlastní politiky.

  2. Osobně fandím více lokálním a autonomnějším projektům… Každý nejen spotřebitelem ale i výrobcem…Nečekat, až nám přiteče elektřina dráty a teplo trubkama … Systém, kde bude mnoho výrobců nabízející své přebytky, má potenciál být ještě stabilnější, než současný jednosměrný/centralizovaný. A samozřejmě 100% OZE 🙂

          1. Protože kdo nehailuje s vámi, hailuje proti vám?
            Nesnáším pokrytectví, lži, dogmata, cenzuru, ostrakismus a další výdobytky západního socialismu posledních dvaceti let a pokud to pro tebe znamená rovnítko „ruský či proruský“, jen potvrzuješ své lapení do vězení myslí.

            1. Podle mého mínění není runner42 alias David Kolben internetový bot, ale prostě idiot. Bere to někdo v úvahu? Navíc má poruchu zvanou Pseudologia phantastica, česky jde o bájnou lhavost.
              Jeho hlavní motiv je získání takové pozornosti a respektu, jaké by podle jeho názoru nikdy nepoznal, kdyby se spolehl na své „obyčejné a nezajímavé“ já. Trpí nedostatkem sebevědomí a vymýšlení historek, v nichž hraje hlavní roli, se pro něj stává drogou, bez níž se neobejde. Proto se vypisuje na internetech.
              V podstatě je to chudák…

    1. Co se nespálí v lokálním topeništi, může se spálit v kogenerační elektrárně. Ve výsledku z toho může být díky topnému faktoru TČ, ze stejného množství paliva 2x více energie. Samozřejmě, že TČ může být napájeno z lokálního OZE, takže se dále snižuje spotřeba paliva.

      Perspektivnější tedy je hledání řešení, která využívají lokální zdroje pomocí technologií, než řešit politiku a třepat se kdo, jestli a za jakou cenu nám dodá nosiče energií ze zahraničí…:

      https://www.hybrid.cz/elektromobil-toyota-bz4x-v-evrope-dojezd-516-km-cena-od-12-mil-kc/comment-page-1/#comment-293776

      https://www.hybrid.cz/plynove-kotle-konec-v-roce-2023-usetri-1-3-ruskeho-plynu/#comment-296825

      https://www.hybrid.cz/o-bezemisni-energetice-nerozhodnou-technologie-ale-lide/comment-page-1/#comment-291357

      https://www.hybrid.cz/nejvetsi-evropska-baterie-vyroste-ve-skotsku/#comment-290822

      https://www.hybrid.cz/nemecko-kazde-pate-nove-prodane-auto-v-prosinci-byl-elektromobil/#comment-289765

Napsat komentář