Největší evropská baterie vyroste ve Skotsku

Skotsko je pořádně větrná země a teď toho konečně začíná využívat ke svému prospěchu.

Kanadská společnost Amp Energy chce ve Skotsku postavit dvě největší evropské stacionární baterie pod hlavičkou projektu Scottish Green Battery Complex. Půjde o dvě 400MW baterie, každá s kapacitou 800 MWh.

Mají vyrůst v oblastech Hunterston a Kincardine a posloužit jako úložiště energie v době, kdy tamní větrné elektrárny vyrábějí příliš mnoho elektřiny. Postarají se pak o spolehlivé dodávky elektřiny pro centrální Skotsko, včetně měst Glasgow a Edinburgh. Do sítě mají být připojeny v roce 2024.

Aktuálně jsme informovali, že právě Skotsko si nedávno odsouhlasilo stavbu více než 25 GW nových větrných elektráren. Země chce do roku 2045 dosáhnout klimatické neutrality.

zdroj: Electrek.co

23 Comments on “Největší evropská baterie vyroste ve Skotsku”

  1. Marku máš tam logický rozpor: první cca polovinu bych klidně podepsal… Rozpor začíná,,…jak nás záchrání od NESMYSLŮ….“.Končíš, že to stačilo udělat jinak (,,nekmotrovsky“)- to by bylo jistě hezké, ale nic by to nezměnilo na MATEMATICE…Tvé povídání je nekonzistentní… ale aspoň přemýšlíš 👍

    1. Skoti, resp. Scottish Crown Estate teď v lednu prodal právo vyrábět elektřinu na 7000 km2 moře okolo Skotska. 25 GW, tj. ~120 TWh/rok z větrných elektráren. To je více než třetina britské spotřeby elektřiny, více než veškerá energie, která se ve Skotsku potřebuje. A cena? -700 milionů liber. Scottish Crown Estate na tom solidně vydělala.

      1. A ceny energii letia hore a nema ich velmi co zastavit. Veternicky a predrazene panely nemaju sancu rychlo nahradit fosil. Naviac k nim treba buffery vo forme tychto baterii co znovu vsetko predrazi. Zelenaci si povedali, ze toto je spravna cesta, tak ako pri biopalivach a vykrocili po nej. Len bohuzial matematika nepusti. Otazne je ci vedia situaciu zachranit tie prestarnute JE, ktore tu mame a kedze sme si nabalili technologicky dlh tak z tejto situacie sa nemame ako dostat.

        Zelenaci by nam ostatnym mali zaplatit teraz tie vysoke ceny energii, ktore nemame ako ovplyvnit. Jedine zeby sa nad nami zlutoval Putin. Zatial mozme byt radi, ze zima nie je az taka tuha (mozno vdaka klimatickym zmenam ;)). Hrosie na tom bude priemysel. Som zvedavy ako to chcu vyriesit. Pochybujem, ze si budu chciet Rusi zasiat demokraciu od USA. A prenasat LNG plyn, ktory sme museli energeticky narocne schladit a prevazat ho v tych ultraekologickych lodiach cez pol sveta asi nie je to prave orechove, ze? Ale co hlavne si vypneme tie zle JE. Ako sa vzdy zelenaci smiali ake su JE drahe, len aby sa teraz nesplatili rychlejsie nez tie veternicky a panelky.

        Myslim, ze sa to riadne pokaslalo. Vzdy som bol zastanca EV ale nasadenie EV do dopravy nestaci ked nemame zdroj energie. Iba sme vymenili sviecku za ziarovku, akurat nemame kde vyrobit lacnu elektrinu.

        1. Máte to celé blbě. Žádné OZE za tržní nerovnováho na globálním trhu s fosilními palivy nemohou. naopak, kdyby nebyly, bylo by všechno JEŠTĚ MNOHEM HORŠÍ.
          Existující jaderné elektrárny nic nezachraňují, ty jedou pořád podle vlastního harmonogramu a všechno, včetně zákazníků, je jim fuk. A nedělejte si nějaké naděje s novými JE, než ty budou stát a vyrábět, celý současný problém s cenami energií bude dávno nějak vyřešený i bez nich.
          Kdyby lidi poslouchali „zelenáče“, měli by všichni pořádně zateplené domy a cena plynu by je netrápila, alespoň ne zdaleka tolik. To je ta věc, co se dá udělat hned a, jste-li šikovný, i svépomocí, tj. levně.
          Na závěr: Kdo vám nakukal také „somariny“.

          1. No neviem ci neviete citat alebo nechapete pisanemu textu, tak sa to pokusim vysvetlit. Ja nehovorim, ze za problemy mozu OZE. Za problemy moze politika. Taktiez hovorim, ze OZE nemaju sancu nahradit fosil a jadro ale zelenaci nemaju problem ignorovat tento fakt a skor si vymyslaju svoje pseudofakty. Vysledky uz zaciname pocitovat a to sa este hromadne nepresadzuje EV. Vy si myslite ze tie stare JE nam nejak v buducnosti pomozu? Tie sa budu uz iba vypinat. Cim ich naradime? Plynom, povedali si sudruhovia vo velkej Germanii. Odkial mame plyn? Hups od rusov. Plyn ma tu nevyhodu, ze sa da proste vypnut a dovazat ho po mori je totalna blbnost. Takze co mame dalej? Aha. Nic. Mozme sa ale tvarit ze staviame vela OZE a pouzivame vzacne baterie na vystavbu statickych ulozisk energii a ludia nam to zozeru. Otazka ci to zozerie aj priemysel a ekonomika.

            Na zaver: Najskor sa naucte citat a potom aj rozmyslat a mozno vidiet dalej nez na spicku nosu. Kvoli ludom s vasimi nazormi, bude cim dalej tazsie zit v tejto spolocnosti ale to vam zda sa neprekaza.

        2. Škodu by měli zaplatit politici, kteří nás stabilně vedou do pr…..
          Před deseti lety jsme měli slušně nastartováno. Teda do doby, než z toho politici udělali (zase) tunel pro sebe a své kamarádíčky.
          A teď jsou tu zase. Jako „úplně nová strana“.

          Mohli jsme dneska být mnohem dále a nějaké výkyvy energií by nás netrápily. Samozřejmě, když se deset let stojí, tak pak se to dohání jenom těžko. Jak se to říká? Odpor stoupá s druhou mocninou rychlosti?

            1. Možná chtěl říct to, že „díky“ před 10 (nebo kolika) lety nastartovanému mnohomiliardovému tunelu s FVE, na kterém zbohatlo několik šikovných jedinců, je dnes FVE hodně zdiskreditované a politicky prosadit opět její podporu je hodně těžké. A asi i proto mají spíš mezi voliči úspěch takové ty řeči populistů o tom, jak nás ochrání od nesmyslů elektromobility a od nestabilních obnovitelných zdrojů. Přitom stačilo to před těmi 10 lety udělat jinak a ne tak typicky česky, kmotrovsky.

        3. Připomínám, že se nebavíme jen o elektřině, to je jen 1/4 problému, je potřeba vyřešit také průmysl, teplárenství, dopravu!
          Při prohlášeních typu nemá šanci a nikdy, je potřeba uvažovat s pravděpodobností.
          Takže jaká je pravděpodobnost že v ČR:

          – najdou se neomezené zdroje plynu a ropy;

          – nevyschnou nikdy trubky ze zahraničí;

          – postaví se 30 – 40 Dukovanských reaktorů a do nich bude nekonečná zásoba jaderného paliva;

          – podaří se v dohledné době udržet jaderná fůze a technologie bude rychle, masově realizovatelná;

          – podaří se využít 0,38% energie slunce, která na ČR dopadá.

          Záleží na optimismu a fantazii každého soudruha, ale mi přijde nejpravděpodobnější ta poslední varianta, přechodně nějaká kombinace.

          Plocha ČR je 78 871 km2, průměrně zde ročně dopadne 1000kWh/m2, celkem tedy 78 871 TWh. Veškerá roční energetická spotřeba je zhruba 500 TWh, 200 TWh jsou ztráty, především při pálení uhlí a ropy. Slunce nám tu tedy posílá 262x více energie, než spotřebujeme.

          To tu máme průmysl a husté osídlení. Na zemi dopadá 6300x více energie, než je spotřeba.
          https://www.worldometers.info/cz/

          Takže zatím co tady se řeší nikdy a nejde, tak například v Číně se loni na hlavu nainstalovalo 6,5x více FV výkonu:
          https://www.solarninovinky.cz/51-gw-boom-fotovoltaiky-v-cine-se-presouva-na-strechy/
          Navíc jim to tam za rok vyrobí z plochy trochu více než zde, mají menší rozdíly výroby v létě a v zimě, ještě k tomu průměrný Číňan spotřebuje mnohem méně. Takže odhadem bez počítání, pokrytí spotřeby průměrného Číňana solární energií se loni zvýšilo 20x více než zde…

Napsat komentář