Evonik představil nejlehčí elektrický sporťák Lotus Elise-E

Na nedávno proběhlém automobilovém sympoziu v Bochumi se světu představil lehký elektrický sportovní Elise-E. Malý sporťák v sobě kombinuje nejnovější odlehčené automobilové komponenty essenské společnosti Evonik a sofistikovanou britskou automobilovou technologii automobilky .

Nejlehčí sportovní elektromobil Elise-E neváží ani tunu.
foto: Evonik

Exponát Elise-E má za úkol prokázat, že , které se v dnešní době využívají hlavně coby městská vozítka, mohou nalézt uplatnění i v segmentu sportovních vozů.

Ne že by to už předtím nepotvrdil , elektromobil americké automobilky Tesla Motors shodou okolností postavený taktéž na šasi Lotus Elise.

Už samotná technická specifikace -E vypadá působivě. Vůz disponuje výkonem 150 kW, z nuly na sto zrychlí za 4,4 vteřiny a maximální rychlost je omezena hranicí 200km za hodinu.

čerpá energii z vyrobených unikátní technologií CERIO. Jádrem této baterie je vysoce výkonný, velmi tenký a tepelně odolný keramický separátor SEPARION, který spolehlivě odděluje anodu od katody.

Kromě zvýšení výkonu, stability a bezpečnosti umožňuje tento separátor vytvořit kompaktní konstrukci článků, jejímž výsledkem je získání vysoké energetické hustoty při zachování nízké hmotnosti.

baterie Li-Tecfoto: Li-Tec

Snižování hmotnosti elektromobilu bylo dosaženo i dalšími materiály použitými při výrobě kostry a komponent vozu. Konstrukční pěna ROHACELL a snížily hmotnost konstrukce o 60 až 70 procent ve srovnání s běžným ocelovým řešením.

Ani taková maličkost, jako jsou boční okna, nebyla při honbě za razantním opomenuta.

Elise-E je má vyrobena z akrylátového skla PLEXIGLAS, které je hojně využíváno i pro zasklívání kokpitů letadel. Díky němu došlo k dalšímu úbytku váhy, a to o 40 až 50 % v porovnání s tradičním sklem.

Všechny tyto materiály a ještě řada dalších přinesly tvůrcům kýžené ovoce ve formě finální hmotnosti nedosahující ani jedné tuny. Konkrétně sportovní speciál Elise-E váží pouhých 950 kg a to je v porovnání například s (1220 kg) pěkný skok dolů.

tisková zpráva

4 Comments on “Evonik představil nejlehčí elektrický sporťák Lotus Elise-E”

  1. A preto sa používajú u
    A preto sa používajú u lietadiel, ktoré sa v lete pražia na letisku pri 40 stupňoch a potom vyletia napríklad do 5000m, kde je teplota úplne iná a po zostupe na pristátie, ktoré trvá minúty sa opäť zohrejú a to nehovorím o prevádzke v zime. No skrátka fakt to plexisklo nevydrží a skutočne neviem, prečo ho tak tvrdošíjne používajú, že?

Napsat komentář