Lotus Ethos – malý luxusní hybrid do města

Lotus Ethos je název konceptu, který automobilka Lotus představila na v roce 2010. Malé do města, původně přezdívané City Car, doplnilo tehdy bohatou přehlídku modelů začínajících na E.

Na malém elektrickém autě Lotus Ethos se právě teď pilně pracuje v Malajsii. Je o něco větší než např. Smart ForTwo – zhruba o velikosti Toyota Aygo.
foto: Lotus

Ethos se tak objevil po boku modelů jako Elite, Espirit, Elise, Eterne Hybrid a Elan. Narozdíl od všech těchto jmenovaných byl ale Ethos velmi odlišný. Má jít o malé ekonomické do města poháněné 1,2l tříválcem o výkonu 35 kW.

Tento motor ale bude sloužit pouze jako rozšiřovač dojezdu (range extender) – tj. bude vyrábět elektřinu pro baterie a elektromotor. Lotus upřímně říká, že čistě na elektřinu bude mít auto dojezd pouhých 60 km.

Při jakékoliv delší cestě se uvede v činnost právě malý motor, který nabídne dojezd dalších minimálně 264 km. Celkový max. dojezd auta však Lotus udává poněkud zvláštně 500 km – zřejmě jde o kombinaci.

Lotus tak slibuje průměrné emise pod 60 g/km, což je vynikající hodnota. Max. rychlost auta je 170 km/h a zmíněný tříválec navíc dokáže spalovat různá paliva, tedy např. E85 (bioethanol) nebo methanol.

Celková hmotnost auta je méně než 1400 kg. Mrňous nabídne točivý moment 240 Nm a z 0 na 100 km/h zrychlí během 9 vteřin. Maximální rychlost auta při dobíjení je 120 km/h. Max. výkon elektrického generátoru/elektromotoru je 162 kW, kontinuální 54 kW. Baterie má kapacitu 14,8 kWh.

Lotus Ethos by se měl v obchodech objevit v roce 2013. Pod stejným názvem se pravděpodobně začne prodávat také ve Spojených státech, které se pomalu, ale jistě otevírají malým autům do města.

7 Comments on “Lotus Ethos – malý luxusní hybrid do města”

      1. pri plug-in hybride mi
        pri plug-in hybride mi stačí dojazd 30km. no kapacita baterky nezodpovedá dojazdu. asi to budú mať tak vyriešené ako volt/ampera. 16kWh baterka no používa sa kvôli životnosti len polovica. teda automobilka svojim baterkám neverí. mali by sa poobzerať po kvalitnejších.

Napsat komentář