Elon Musk o pracovní morálce, principech a přístupu

Úspěch a jeho společností Tesla Motors, a SolarCity je dnes médii citován při každé příležitosti. Jak tvrdá cesta ale k tomuto úspěchu vedla a jakými zásadami se Musk řídí?

Elon Musk, spoluzakladatel Tesla Motors a SpaceX, prezident SolarCity
foto: YouTube

Nejnovější životopisná kniha o Elonu Muskovi prozrazuje mnohé, včetně jeho přístupu k práci. Úspěch této výjimečné osobnosti je však založen na několika relativně jednoduchých principech, které Musk už několik let pravidelně opakuje v řadě rozhovorů.

Pracovní zásady podle Elona Muska

 • Pracujte extrémně tvrdě
 • Nalákejte ty nejlepší lidi
 • Investujte do skvělého produktu místo reklamy
 • Rozlišujte co je důležité – signál od šumu
 • Neutrácejte peníze za věci, které nezlepšují váš produkt/službu
 • Nesledujte slepě trendy
 • Jděte až k základu věci a zjistěte, jestli to co děláte má smysl nebo jestli děláte jen to co všichni ostatní
 • Hledejte fundamentální pravdy a od nich odvíjejte všechno ostatní

Všechno tohle zvyšuje pravděpodobnost úspěchu, ale nezaručuje ho to. Podnikání není pro každého. „Začít podnikat je jako jíst střepy a zírat do propasti,“ říká mimo jiné také Musk. Většina podnikatelských záměrů neuspěje. I Tesla Motors měli velice blízko ke krachu.

„I když jste ti nejlepší z nelepších, vždycky je šance, že neuspějete. Proto byste měl mít svou práci opravdu rádi,“ říká Musk. Tady je pár dalších citací z výše uvedeného sestřihu, které stojí za to:

„Spousta lidí říká, že baterie pro elektromobily jsou drahé, vždycky byly drahé a vždycky budou. Jenže to je hloupost. Protože kdybyste stejný typ přemýšlení aplikovali na cokoliv nového, nikdy byste se k tomu novému nebyli schopni propracovat.“

Posle Muska je takové přemýšlení podobné jako před sto lety, když „nikdo nechtěl auta, protože přece máme koně a tráva roste všude kolem“. Dnes podobně nikdo nechce elektromobily, protože máme přeci spalovací auta.

Dost možná ten nejdůležitější princip a charakterová vlastnost Elon Muska je ale skvěle vypointován v pouhých pár vteřinách rozhovoru o neúspěšných pokusech o vypuštění rakety SpaceX:

YouTube

37 komentářů u “Elon Musk o pracovní morálce, principech a přístupu”

  1. Rádi vyzdvihneme
   Rádi vyzdvihneme jakéhokoliv podnikatele s podobnými úspěchy. Kromě již zesnulého Steva Jobse najdeme ale dnes na světě jen málo takových osobností, které dokázaly zásadně vyniknout v několika různých odvětvích a od základu je proměnit. Když už ale mluvíme o zajímavých osobnostech, nedávno jsme zpovídali třeba Svena Bauera, šéfa německého výrobce baterií BMZ. S Martinem Štěpánkem jsme si povídali o tom jak vzniká první české elektroletadlo. Otto Fabri, který je dnes ve Faraday Futures, povídal o tom jaké to je být součástí týmu Tesla. Se Stanislavem Milerem o šetrném životě. Více viz. rozhovory

    1. Kecy, vzal technologii,
     Kecy, vzal technologii, která existovala a pod jeho vedením udělali produkt pro lidi ne pro „experty“. Je hezké, že jiné firmy udělai produkt, ale když ho neudělají aby šel ovládat?

     A to samé udělal Musk, vždyť ta etchnologie elektromobilů existovala „100let“, viz. citystromer apod., ale až on stoho udělal produkt pro lidi… To samé v raketách, vždyť jeho technologie „znovuvynalézají“, protože většinu s toho už USA či Rus používá…

     A o tom to je, úspěšný člověk co změní obor není většinou ten kdo něco vymyslí, ale ten kdo to vymyšlené dokáže upravit, tak aby to lidé mohli lehce použít.

      1. nerad ti kazím fakty tvou
       nerad ti kazím fakty tvou neinformovanost a tupou stádovitost, nechme mluvit jen čísla:
       „Study: iPhone owners have ‘blind loyalty’ and will buy anything Apple makes“
       „Overall, consumers purchasing Apple’s iPhone models are the ones doing the least amount of pre-purchase research.“

        1. iOvečky neumí přimout
         iOvečky neumí přimout realitu založenou na reálném průzkumu, to je všeobecně známo 🙂
         i kdyby, ty nemáš nic, já mám důkazy, komu lidé budou věřit, velké nule, či alespoň nějakým číslům? 🙂

        2. Zdroje k těm odkazům by
         Zdroje k těm odkazům by byly? 🙂

        3. malé děti neumí použít
         malé děti neumí použít googlu a kliknout na první odkaz?
         tady se dávají odkazy špatně, ale jeden máš třba zde:

         „Study: iPhone owners have ‘blind loyalty’ and will buy anything Apple makes“
         goo.gl/jvPjfe

        4. „In other words, they’re
         „In other words, they’re happy using a smartphone they’re not really impressed by simply because Apple made it.“

         Ale ted vazne… uz nejakou dobu hledam novy mobil a fakt ten iPhone zacinam zvazovat… Co mam osobni zkusenosti se Samsungy (Galaxy S), tak po case zacinaji blbnout, zniceho nic se restartuji a zpomaluji… S iPhonem zadne osobni zkusenosti nemam, ale neznam uzivatele, ktery by o tom rekl kriveho slova. Par znamych, kteri iPhone vlastni si ho jen pochvaluji. Vzdy to pomlouvaji jen ti co to nemaji (napr. takovy jenja (co se neumi ani registrovat a vkladat odkazy)).

        5. Jako Samsung mi přijde v
         Jako Samsung mi přijde v současné době špatná volba – ze všech stran slyším jen stížnosti…Hlavně např po roce užívání, zpomalení, výdrž baterie, sám se restartuje apod….

        6. jasne zopakuj to jeste
         jasne zopakuj to jeste parkrat a pak se to stane uz urcite pravdou… Ja si ten iPhone snad i koupim jen proto abych te nastval 😀

        7. ty jsi gay či malá
         ty jsi gay či malá holčička? To je totiž cílová skupina Applu 🙂

         „Study: iPhone owners have ‘blind loyalty’ and will buy anything Apple makes“

         goo.gl/jvPjfe

        8. Tak já se asi po nějakém
         Tak já se asi po nějakém iphonu taky musím podívat, že bych si ho koupil taky. On totiž asi opravdu musí být hodně dobrý, asi nejlepší ze všech, možná super vynikající, nejkvalitnější kus hardwaru a softwaru, určitě je tedy nejfunkčnější že všech telefonů, asi je nejskvělejší ho vlastnit, musí být znamenitý, dokonalý, výtečný, perfektní a velkolepý, když mu jenja tak závidí.

         Jenjo už mám dost tvojí eférně excentrické, inkosekventní, inkontinentní, inkozistentní, invariantní, indiferentní, inpotencionální, indeterminační, indevalvační a inkoherentní společnosti bez špetky biligerentnosti odcházím si koupit iPhone.

        9. No vidíte. Tak jsem se
         No vidíte. Tak jsem se snažil najít na internetu vhodná cizí slova, že na jedno takové trefné jsem zapoměl … :-)))))))))

     1. patříš do stádečka,
      patříš do stádečka, takových je ale spoustu, tak za své špatné informace nemůžeš, vše potvrzeno na faktech, že Apple je jen kult s tupým stádem, čísla to potvrzují:
      „Study: iPhone owners have ‘blind loyalty’ and will buy anything Apple makes“
      „Overall, consumers purchasing Apple’s iPhone models are the ones doing the least amount of pre-purchase research.“

      bohužel lidé jsou nezvdělaní blbci, tak tohle nikdy nepřijmou 🙂

    2. Jenjo jsi BLB – Bez Jobse,
     Jenjo jsi BLB – Bez Jobse, Muska, a dalších podobných by nebyl pokrok lidstva v nových přístupech k technologiím. V Československu to částečně mohl být Bata, Škoda, ale nakonec i ing. Čuba a prof. Trnka. Je škoda, že v 21.století v ČR mne nikdo nenapadá, kdo by přicházel v úvahu být srovnatelným.

     1. Musk je super, Jobs byl
      Musk je super, Jobs byl lhář, zloděj, podvodník a bral drogy, naštěstí však vytvořil kult, který ale IT průmyslu jednoznačně ublížil, prodal (ukradl) vše a stádečko vše koupilo, měl prostě štěstí, vše založeno na faktech:
      „Steve Jobs FBI file: Lies, drugs and bomb threats“
      „Study: iPhone owners have ‘blind loyalty’ and will buy anything Apple makes“
      „Overall, consumers purchasing Apple’s iPhone models are the ones doing the least amount of pre-purchase research.“

      1. mysli si o Jobsobi co chces,
       mysli si o Jobsobi co chces, ale at se ti to libi nebo ne, Apple by bez nej nebyl a rozhodne posunul technologii uzivatelskych rozhrani blize ke spotrebiteli. Stejne tak posunul technologii anomovanych filmu. Oboji by tady drive ci pozdeji bylo i bez Jobse, ale on byl prukopnikem a za tu mu jde kredit.

       Stejne tak Musk, elektromobily by se drive ci pozdeji prosadily i bez nej, ale pozdeji. A o tom to je, kredit/uznani jde prukopnikum. A jestli chodili bos, brali drogy ci kradli na tom vubec nesejde (z pohledu vyvoje technologii)

       PS: nemam iPhone ani Mac.

       1. lidé jsou snadno
        lidé jsou snadno ovlivnitelní, když si myslí, že Jobs, který uvedl v té době podřadný výrobek, něco skutečně změnil
        říká se tomu stádovitost 🙂
        dokonce i dnes prodávají podřadné produkty plné chyb, nekvalitních materiálů a nejděravějších systémů
        pak existuje jediné vysvětlení, proč má Apple takový úspěch i přes svou nespornou šmejdovitost: stádovitost lidí, což čísla potvrzují 🙂

        1. Nekvalitní, podřadné,
         Nekvalitní, podřadné, děravý systémy? to asi máte úplně jiný výrobky od Applu, než které znám.

         Proto že jsou iphony nekvalitní, a podřadné, proto se mě asi ten můj samsung 3x do měsíce rastartuje, 2x zasekne, když chci zapnout obyčejnou jednu aplikaci na telefonování a vyhledat kontakt tak to trva půl minuty.
         Na proti tomu iphone, se nerestartuje co je měsíc dlouhej, a otevření telefonní aplikace tam je otázka sekundy.

         A co se týká materiálů, tak asi proto že Apple prodává nekvalitní výrboky, tak proto ten můj samsung je z plastu a iphone z kovu.

         Někdo holt má jiné měřítka kvality. Pro jenju je kvalitní plastová krabice, která praskne jen co na ní spadne peříčko, a když musí každý den restartovat telefon, aby vůbec mohl někomu zatelefonovat.

         A nekvalitní je ta věc, která je vyrobena z tenkého kovu, co se nepoškrábe, co se nerozbije a hlavně funguje když to potřebuje.

         Sice nemám zádný výrobek od Applu, ale mám spousty známých, kteří si je koupili, měli před tím jiné a mají zkušenosti s obojím a výsledek je myslím jasný.

         Ale to jenjovi nebudu prozrazovat, protože podle něj jsou všichni stádo, když chtějí používat věci, které fungují.

        2. ty jsi typická, tupá ovce,
         ty jsi typická, tupá ovce, upřímnou soustrast, místo tvých lží nechme mluvit fakta a výzkumy 🙂

         „The operating system with the highest number of vulnerabilities in 2014 was Apple’s Mac OS X followed in second place by it’s own iOS.“

         „iPhone is most vulnerable, least secure smartphone in the market, security firm finds“

         „Apple iOS Apps Leak More Personal Info Than Android“

         „iOS apps said to crash more than twice as often as Android apps“

         „Quarter of iPhones have a broken screen, poll says“

         jen otázečka, ty jsi malá holčička, nebo gay? 🙂

 1. Má to chlapec v hlavě
  Má to chlapec v hlavě srovnané…..

  Snad nejlepší argument pro odpůrce elektromobilů je dole:

  „Spousta lidí říká, že baterie pro elektromobily jsou drahé, vždycky byly drahé a vždycky budou. Jenže to je hloupost. Protože kdybyste stejný typ přemýšlení aplikovali na cokoliv nového, nikdy byste se k tomu novému nebyli schopni propracovat.“

  Posle Muska je takové přemýšlení podobné jako před sto lety, když „nikdo nechtěl auta, protože přece máme koně a tráva roste všude kolem“. Dnes podobně nikdo nechce elektromobily, protože máme přeci spalovací auta. (a benzínku na každém rohu – doplňuji).

  1. Přesně tohle se snažím
   Přesně tohle se snažím vysvětlit ve vedlejší diskusi nějakému Romanovi. Ten stále tvrdí, že není možné a nikdy prý nebude možné aby auto bylo řízeno autonome i za mlhy a na vedlejších silnicích bez postranních car či v neznámém prostoru kde nejsou jasně vyznačené silnice.
   Je to přesně jak říká Musk a mnoho dalších lidí včetně mě 🙂 (ale moje slovo nemá takovou vahu).
   Když někdo uvažuje tak že to půjde vždy najde nějakou cestu jak to udělat. Naopak když někdo hledá jak to neudělat nikdy úspěchu nedosáhne.

   1. Přesně tak. Jedna
    Přesně tak. Jedna historka, ve které jsem byl kdysi já sám na té negativní, zkostnatělé, zpátečnické straně. Bylo to v době, kdy vrcholem dig.záznamu byly CD s kapacitou záznamu cca 700MB. Přišel kámoš a tvrdil, že jednou budou pevná, nikoli rotační média, která pojmou dat mnohem víc. No a já jsem mu tvrdil, že je to vyloučeno, že už na tom CD je taková hustota dat, že jen těžko to kdy někdo překoná. No a vida, dnes taková miniaturní flashka a pojme třeba 32GB nebo 64GB. Nic není nemožné. Jde jen o to najít cestu. Ale už dopředu tu cestu zavrhnout, tak jsme dodnes štípali pazourek v jeskyni osvětlené loučí.

   2. Před blbými 20 lety nikdo
    Před blbými 20 lety nikdo neměl doma ani v práci internet a nikdo neměl mobilní telefon. Internet byl divná a složitá hračka pro pošuky na univerzitách, mobil byla příšerně drahá věc na machrování pro zbohatlíky ve fialových sakách. Dneska člověk dostane mobil klidně zadarmo na reklamní akci.

   3. samozřejmě, že to možné
    samozřejmě, že to možné je, ale je otázkou, zda je to dobře…přístup k technologiím způsobuje, že lidi jsou línější a línější chápat souvislosti a cokoli dělat…ostatně sám jsem býval technologickým nadšencem do elektromobility, FVE, informačních technologií…a jedou se mi to tak zhnusilo, že v soukromí výpočetní techniku nepoužívám, fotím na kinofilm, jezdím s autem, které jde opravit šroubovákem (míval jsem emobil a ač to bylo hezké, opravdu to bylo v dnešní infrastruktuře omezující), naviguju se podle mapy….a zjišťuji, že mi to dává neuvěřitelnou možnost relaxace po náročné stresujícím povolání…což jsem dříve nemíval..

    1. Proti tomuhle vůbec nic
     Proti tomuhle vůbec nic nemám sám tak občas přemýšlím.
     Vím, že když vypnu televizi, nezapnu ji třeba i celý týden a jdu ven, že je to paráda.
     ale je to trochu jiná otázka. Spousta lidí to dnes bere jako relax, vyjet pod stan a vypnout mobily.

     Člověk je od přírody línej, proto dělá všechno proto, aby si život usnadnil.

     Nicméně nemyslím si že by člověk zdegeneroval kvůli tomu, že má spousty vychytávek, protože to si mysleli lidi před 100 lety také. Člověk se totiž nespokojí s ničím a i když mu všechno bude dělat roboti, nebo se o celou domácnost bude starat nějaký automat tak, že na to člověk nebude muset máknout, tak si vymyslí jinou činnost, kterou je třeba vylepšit, třeba budeme víc sportovat, víc se zabývat koníčkama, nebo jak je dnes vidět je strašně moc nový práce v oblasti počítačů. Ta dřív nebyla. V IT je tolik volných míst, které dříve nebyli, že se nebojím, že by někdo byl bez práce.

     Tahle lenost člověka žene dopředu.

     Zeptám se perete v pračce? Na čem vaříte? Jak jste říkal jezdíte v autě.
     Už jen to jsou věci, které normální člověk ani neví jak fungují, myslíte, že byste se chtěl vrátit do minulosti a žít v přírodě jen tak? Myslím opravdu bez všech vychytávek, bez elektřiny, bez splachovacího záchodu, bez topení, bez plynového sporáku, žádné plynové bomby, ale hezky pěkně oheň a kotlík.

     A ještě jedna otázka, myslíte, že by se tímhle způsobem dalo uživit miliarda lidí nahuštěna na malém prostoru?

     Zkuste se vžít do situace, kdy ještě nebyla kanalizace a lidi vylévali hovna na ulici. Zkuste si to představit jaký to byl smrad a puch, proto vymysleli kanalizaci. Myslíte, že by šlo žít bez techniky celé lidstvo? Možná ano, neříkám, že ne, ale museli by se rozprostřít do plochy a města by musela zaniknout. Ale nevím jestli je dost plochy aby každý měl hodně země na pěstování a chov dobytka, které by ho uživilo, to podle mne na zemi není. Ať chceme nebo ne, zahuštění je nevyhnutelné s tím souvisí i technika, která to umožní.

     Ostatně ani to jednoduché auto jak říkáte, které spravíte šroubovákem vy, nespraví většina ostatních lidi, protože to prostě neumí, ani se to nenaučí, někdo na to prostě nemá vlohy. Ani to vědět nemusí. Umí zase něco jiného.

     1. Tam je presne ta pasca…
      Tam je presne ta pasca… technika nam musi riesit smrad a hovna ked sijema na kope ado dobytok. Ale nikto sa uz nezamysla preco zijeme na kopach ako ten dobytok a co sa s tym da robit. Takemu mysleniu a zivotu chyba hlbka – duchovno – kvalita. Treba ist hlbsie a riesit zaklad zivota, ak by sme nezili ako v kralikarnach nebol aj bez kanalizácie ani zapach ani hovna… Riesit kanalizaciu je len hasenie a odkladanie uz davno vzniknutého problemu. A ziadna technika problemy kvality a duchovna bytia nevyriesia, len odlozia alebo odvedu inam.

      Mozno ma niektori co tiez konecne otvaraju oci pochopia co sa snazim povedat.

      1. Jo, jo, to jsou ty prvotní
       Jo, jo, to jsou ty prvotní otázky. Ovšem je to stále jen o rozloze půdy a její využitelnosti k obživě lidí. Tedy základního přírodního zdroje. A bohužel už před desítkami let nás bylo tolik, že by nás půda bez intenzifikace a techniky neuživila.
       Takže nebydlíme na soběstačných farmách o +-8 ha / rodina, kde si všechno potřebné vypěstujeme nebo směníme se sousedy, protože bychom se do republiky jednoduše nevešli.
       Jakmile bratři Veverkové vymysleli ruchadlo, už to začalo. Dnes máme obrovské traktory se záběrem v desítkách metrů na nedozírných lánech řízené GPS a dávkování umělých hnojiv pole barvy a teploty pole na družicovém snímku. Zvířata nechováme, maso vyrábíme ve velkochovech. Ostatně jako všechno ostatní k výživě děláme průmyslovým způsobem.
       Takže když se vrátím k té králíkárně a kanalizaci, je samozřejmě možné králíkárnu osadit kompostovacím WC, ale je pak nutné ten kompost někde (ideálně na domě zelená střecha a kolem něj zeleninová a ovocná zahrada využít). Je možné panelový dům zateplit, zařídit rekuperační větrání, vytápění a ohřev vody tepelným čerpadlem, osadit FVE střechu nebo zdi, akumulovat teplo do vodních nádrží a elektřinu do baterií, mít vlastní vrtanou studnu (příklady máme i v ČR), ale je to běh na dlouhou trať.
       A ti co vlastní kanalizaci a distribuci všeho potřebného pro bydlení se budou logicky snažit ochránit svoje investice a tohle vše zarazit. Ale budou mít stále pravdu v základní premise – čím více lidí na menší ploše, tím ten „soběstačný dům“ bude méně reálný.

    2. Toto je presne ten dolezity
     Toto je presne ten dolezity postreh. Tiez ako povodne technologicky nadsenec zistujem ze skutocna pravda je ze nam technologie celkovo asi viac skodia ako pomahaju. Odvadazju nas totiz od toho co je skutocne dolezite. Vecsina ludi si stale este mysli tak akokedysi na zaciatku tech.revolucie ze veda a technika vyriesia problemy ludstva alebo jednotlivcov. Ja som ale uz pochopil ze je to len iluzia, technika nam v skutocnosti k lepsiemu zivotu nepomaha. Je to vdy neco za nieco v niecom pomoze ale potom si to vyberie vecsiu dan v necom inom.

Napsat komentář