Elektromobily Tesla se umí samy zaparkovat do garáže

Jan Horčík - 11 Leden 2016

Automobilka Tesla Motors aktuálně vydala update 7.1 pro svého Autopilota. Díky němu umí elektromobily Tesla automaticky zaparkovat a vyjet z garáže.auto elektromobily Tesla Model S v garáži funkce Autopilot Summon

Elektromobil Tesla Model S zaparkovaný v garáži a připravený použít funkci Autopilot Summon
foto: Ricco831

, šéf Tesla Motors, splnil co slíbil. Automobilka aktuálně vypustila další update pro Tesla Autopilot, který umožňuje elektromobilům Tesla Model S a Tesla Model X automaticky zajet a vyjet do/z garáže.

Nová funkce má název "Summon" ("Přivolání"). Update pro Autopilot je dalším krokem k plně autonomnímu, robotickýmu provozu budoucích aut. Funkce Summon prozatím zůstává v "betaverzi" a není zapnuta stadardně, řidiči si ji musí zapnout v nastavení (Controls => Settings => Driver Asssistance => Autopilot).

Auto dokáže automaticky otevřít dveře od garáže (vzdáleně, přes HomeLink), zajet, zaparkovat, zavřít dveře. A naopak. V betaverzi ale Tesla doporučuje zkoušet tuto funkci na vlastním/soukromém pozemku. Navíc pro přivolání/odvolání auta musíte být od něj vzdáleni maximálně 12 metrů.

Sluší se ale dodat, že funkce Summon dokáže auto posouvat pouze dopředu a dozadu, neumí zatáčet. Žádné složité kejkle tedy očekávat (zatím) nelze. Ale to je teprve začátek.

Elon Musk se k updatu 7.1 vyjádřil v tom smyslu, že zhruba během dvou let by měla funkce Summon fungovat "kdekoliv kam se dá dostat po zemi a nejsou v cestě hranice, tedy například když budete v Los Angeles a auto v New Yorku". Už se těšíme.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nad tímto jsem už uvažoval hodně dlouho a divím se, že Tesla nemá v přední masce zásuvku a tesla by se při parkování sama připojila na dobíjení tím že čumákem přijede těsně ke zdi, kde by byl napájecí konektor. Toto řešení by bylo velmi jednoduché a levné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Teoreticky to jednoduche je, prakticky na to stavajici konektory uplne nejsou - kdyz bude auto o centimetr vedle, tak dve tuny nadelaji peknou paseku... A krom toho Tesla ma tankovaciho "hada", ne? :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A proč by na té stěně ten konektor nemohl být v určitém rozsahu posuvný? Při využití autopilota by to bylo zároveň byl velmi dobře proveditelné. Rozhodně je to jednodušší než nějaký had, který je na místo a automatizaci velmi složitý.
Člověk by přijel před garáž vystoupil a vůz by se sám zaparkoval na nabíječku. Co víc si přát.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nerikam, ze by to neslo :-) Jen ze takovahle uloha neni tak jednoducha, jak se na prvni pohled muze zdat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Autopilot v tesle je teda mnohem složitější než připojení elektromobilu výše popsaným způsobem.
Právě nejsložitější na tom dobíjení je ten autopilot a ten už tesla má.
youtube.com/watch?v=p0ogr3828Uk
Nechcete mi tvrdit, že toto je nějak složité.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ze by ten vysavac mel trochu jine manevrovaci schopnosti nez auto (diferencialni vs ackerman)? A ze by ta stanice mela majacek pro presne najeti?

Ale vlastne ne, je to trivka se trefit se na milimetry se senzory, co maji presnost (nejspis) desitky centimetru a slouzi pro udrzeni auta na silnici a v dostatecnem odstupu od ostatnich aut... Nic jsem nerekl...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak znovu. Proč by konektor na stěně nemohl být v určitém rozsahu posuvný? Tím se vyřeší přesné připojení. Nebo toto nelze vyrobit? Rozhodně je to snadnější než nějaká robotické připojení které je uprostřed místnosti čouhající z podlahy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To uz je ale trochu jina uloha nez ze se auto "vlastnimi silami" trefi na konektor (resp. je to vpodstate ten had v jednodussim provedeni) ;) Teda kdyz nebudeme uvazovat nejake silenosti typu trychtyr na predni masce, ktera konektor navede nebo neco podobneho.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Omezujete zadání úkolu co napsal první člověk na něco co jste si omezil sám sobě.
Tedy jinými slovy připouštíte, že to lze, když omezení, které jste si sám sobě stanovil nebudeme uvažovat...

P.S. A když už, proč uvažovat trychtíř a pod. šílenosti, když lze "robotickou ruku s konektorem", která bude za poklopem co se otevře apod... Fantasii a zapomenout na omezení co máte v hlavě...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Prvni clovek napsal "tesla by se při parkování SAMA připojila na dobíjení tím že čumákem PRIJEDE těsně ke zdi, kde by byl napájecí konektor"...

Vymyslet muzeme kdeco, treba vypusteni vysavace, co navede kabel na spravne misto. Nebo koneckoncu ten "had" vestaveny v aute (jako varianta k pohyblive zasuvce na stene). Ale porad to nebude znamenat "mam autopilota/autopark" = "jednoduse dokazu presne najet na konektor". To jsou proste dve ruzne ulohy s ruznymi pozadavky na senzory a vykonne prvky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takze priste tu mam vlozit vykresovou dokumentaci, aby jste se nehoml vykrucovat na slovickach. Chapu, ze ne kazdy ma technickou predstavivost. Pri automatickem pripojeni vyse uvedenym zpusobem hraje prave velmi dulezitou roli ten autopilot. U cloveka by to dost dobre nefungovalo, to by brzo nekdo projel tou stenou.

Obrázek uživatele Pepa

Nechci být jako ten šmoula co nic nemá rád,tak se zeptám na něco malinko z jiného soudku.
Znáte někdo Lichtenštejnský Nano Flowcev?
Vyvíjí dvě auta Qant E 680kw dojezd 380km
Qant F 801kw dojezd 300km

Homologaci na Qant E už prý získali,funguje to na energii z kapalného elektrolitu,který se přečerpáva mezi dvěma nádržemi přes speciální membránu, kde dochází k chemické reakci.
Vzhled karosérií je opravdu povedený a uvedené informace mám z českého automobilového časopisu.

---

Pepa

Obrázek uživatele Jolinar

pokud to nema palubni nabijecku (resp. recyklacku), tak to bude spise konkurence pro vodikomobily a stejne omezene cerpacima stanicema na konkretni druh elektrolytu.

Znám, byla o tom reportáž v některém z loňských Autosalonů na Primě. Dokonce jsem si tu reportáž uložil na HDD. Jen ta technologie na bázi 48V se mi nezdá, na této napěťové úrovni pro uváděné výkony by se jednalo nikoli o stovky A, resp. jednotky kA jako u dnešních EV, ale o proudy 15-16kA a na to už by musely být pořádné "šlahouny".
No a stejný problém jako u dnešních HEV - někdo za patřičný předpokládám nemalý peníz včetně zisku bude muset dodávat a plnit nádrže novým elektrolytem a recyklovat použitý. Z kanystru doma v garáži to půjde asi těžko. Takže opět závislost na nějakém výhradním dodavateli.

---

Hyundai Kona 64kWh, 1.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 33.000 km

Obrázek uživatele Pepa

Promiňte nechápu,
Tesla se naučí parkovat v úzkých garážích?
Snobové ,kteří mají na svůj odvoz auta za víc než dva miliony mají úzké garáže?Nebo je tam taková spousta věcí co vytváří nepořádek a tím zúží garáž, že v ní po zaparkování nejde vystoupit?To je neuvěřitelné jaké problémy nastávají lidem, co nikdy nemaj dost:)To je jak rozmazlené dítě, které má tolik hraček ,že si je už neváží a tvoří v dětském pokojíčku nepořádek ,že se nejde dostat k postýlce.
Samozřejmě, že jim závidím,s toho se nevykecám,to by jste mne museli navštívit,nebudem to hrotit,je to skvělá informace!!!!!!!!
To bude pošušňáňíčko,jak se po 3 - 5 létech začnou sypat tyhle elektronické serepeťičky.
Pracoval jsem jako správce soukromého i firemního sektoru u fa, kde měl generální ředitel spolu s dalšími top zaměstnanci auta druhu VW Touarég a do měsíce se někdy i 4 krát museli nechat dovézt,protože se jejich miláčkové spravovali za cenu mého Peugeota a spíš 2.Servisáci jak vidí auta alá rádio,tak jásají,bude výdělek,protože se to napíchne na PC a prostě vymění celou závadnou blbinku,basta vyděláno.Vždyť se páníček brzo vrátí s něčím dalším!

---

Pepa

Obrázek uživatele honYa

Ta myšlenka zní ale jinak - kolik lidí opravdu doteď garáž jako místo pro schování vozidla doopravdy používalo, anebo ji používalo jako odkladiště nepotřebných věcí? A následně, kolik lidí díky této automatizaci (samozřejmě za předpokladu, že mají vrata komunikující s vozidlem) si v té garáži uklidí, aby se tam auto vešlo?

Bydlím poblíž několika šmoulých zástaveb paneláků na plocho a běžným problémem je, že všichni v úzkých komunikacích ještě parkují s vozidly před branami/garážovými vraty na ulici, protože člověk je tvor praktický a líný - když chce někam jet, chce naskočit do auta před domem, a klidně tomu obětuje i bezpečí garáže (zvlášť když tato poslouží jako absentující sklep/dílna). Z tohoto pohledu vidím tuto funkci automatického vyparkování, dokud člověk u toho bude muset opět stát a dohlížet, bez masovějšího rozšíření. Ale uvidíme ;)

---

honYa

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo, zavidis..:)

Obrázek uživatele ePavel

Tak mám upgradováno na 7.1 ale funkce se zdá tam není. Víte o někom v evropě, komu to jede?

---

Tesla referral kód: http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 340.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Je možno při vjíždění do garáže či vyjíždění ven v autě sedět? Nebo řidič musí být mimo auto? Na tom druhém videu s bílou Teslou venku prší. Tak by bylo luxusní, kdyby si řidič mohl sednout do auta v garáži a vyjet ven, zvlášť když vrata garáže se taky zavírají sama. Jasně, když už řidič sedí v autě, tak si může vjet dovnitř nebo vyjet ven ručně (ale to si může zaparkovat ručně do řady stojících aut, ale přesto se vyvíjí systémy automatického parkování, kdy řidič může sedět uvnitř).

---

Hyundai Kona 64kWh, 1.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 33.000 km

Obrázek uživatele JIP

Chtěli demonstrovat, že tam nikdo sedět nemusí a ne že nemůže! :)
Znemožnění přítomnosti osob ve vozidle by přece nedávalo žádný smysl.

---

Můj článek o tom jak jsem navštívil Tesla Motors ;)

Obrázek uživatele Jolinar

verim ze muze. ono je to ale spis mysleno tak, ze to zajede i do tesne garaze kde se nasledne blbe vyseda/naseda.

Obrázek uživatele den

S tym zatacanim sa mi to nezda. Na niektorych videach jasne vidiet, ze auto aj zatacalo (v ramci drobneho vyhybania sa prekazkam pri vchadzani do garaze resp. vychadzani z garaze).

Vlastne aj na tom videu, co ste zverejnili (zaber zvnutra auta) je vidiet, ze auto volantom toci. Ved to vlastne ani nedava zmysel, aby auto nezatacalo pri vchadzani/vychadzani z garaze :-)

Vysvetlite, prosim, trocha tu vetu o tom zatacani.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Máte pravdu, využili jsme chybný zdroj. Větu jsme proto v textu přeškrtli. Spíš jde asi o to, že auto je prozatím potřeba zaparkovat kolmo před garáž a nikoli například vodorovně podél silnice nebo někde opodál aby si pak našlo zcela samo cestu do garáže.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele JIP

Vodorovně podél silnice? No ještě, abychom parkovali svisle. ...i když svislé parkování by vyřešilo problém s parkovacími místy :D

---

Můj článek o tom jak jsem navštívil Tesla Motors ;)

Souhlasím a rád bych taky trochu upřesnění. Viděl jsem několik videí a ve spoustě auto i zatáčelo.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station