Elektromobil Smart ForTwo Electric Drive bude v USA pravděpodobně levnější než u nás

Ivo Hradil - 05 Říjen 2012

Společnost nedávno dokončila třetí generaci malého elektromobilu Smart ForTwo Electric Drive. Nic tedy nyní nebrání tomu, aby se dvoumístný začal celosvětově prodávat. Aktuálně německá společnost oznámila cenu pro americký trh. Základní verze elektromobilu Smart ForTwo Electric Drive Coupe se v USA bude prodávat za $25 000, verze Cabrio za $28 000. Bez dotací.Smart ForTwo Electric Drive

Doposud bylo v USA možné si elektromobil Smart ForTwo ED pouze pronajmout měsíčně za 599 dolarů.
foto: Smart

Třetí generace Smart ForTwo ED nabízí bezemisní svezení až dvěma cestujícím. Maximální rychlost 120 km/h vozu uděluje elektromotor s výkonem 55 kW a kroutícím momentem 130 Nm. Zrychlení z nuly na sto zvládne elektromobil za 11,5 vteřiny a na jedno nabití 17,6 kWh je možné ujet až 145 km.

Prodejní sumu, dosahující v přepočtu asi půl miliónu korun, lze ještě ovšem radikálně snížit o státní dotaci ve výši 7 500 amerických dolarů, tedy o asi 150 000 Kč. Naproti tomu musí majitel započítat do ceny i poplatek 825 USD a náklady na pořízení domácí . Vybírat může ze dvou typů nabíjecích zařízení, přičemž za tu dražší zaplatí až 2 200 USD.

Po celkové sumarizaci se dostaneme na částku 20 525 USD, což je v přepočtu na naší měnu asi 410 500 Kč. S touto cenou se elektromobil Smart ForTwo Electric Drive stává vůbec nejdostupnějším elektrickým automobilem na americkém trhu. V porovnání s velikostně i výkonově podobným elektromobilem je Smart ForTwo ED o 1 100 dolarů levnější.

Při pohledu na cenovky ostatních elektromobilů dostupných v USA je rozdíl ještě mnohem markantnější. Cena v začíná na částce 36 050 USD a základní verze přijde na 39 995 USD. Za stejnou sumu se prodává i hybridní . Na movitější klientelu v Americe míří automobilka s elektromobilem , jehož cena začíná na 58 570 USD.

I když je v tomto článku už všelijakých hodnot a čísel přehršel, nemohu si na závěr odpustit ještě jedno srovnání, jehož výsledek není pro nás spotřebitele zrovna příjemný. Schválně si sami spočítejte o kolik zaplatíme více tady u nás, když se v České Republice bude prodávat pravděpodobně za cenu blízkou 600 000 Kč.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A víte, že mě to zase tolik nepřekvapuje. Cena skoro o 200 000 kč dražší. Do Ameriky to budou dovážet a tam se jich prodá asi více než v Evropě,jak je to s clem nevím. Slibují si asi větší prodeje, tím pádem si mohou dovolit jít s cenou dolů. Tady v ČR to bude pár kousků, v Evropě nevím.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil