Miniaturní elektrické vozítko Urb-E do městské džungle

Po menší odmlce zde máme další vizi minimalistické osobní městské dopravy. A rovnou skutečného rekordmana! Elektrické vozítko Urb-E od Urban Mobility se podle firemních materiálů řadí k „nejvíce kompaktním elektromobilům na světě.“

Urb-E
foto: Urban Mobility

Elektrické vozítko Urb-E míří do speciální kategorie vozidel určených pro „první a poslední míli“. Jedná se o vzdálenost, kterou musí cestující nejprve urazit k veřejné osobní dopravě a poté do cílového místa své cesty.

Ve městech bude do roku 2025 žít 70 % světové populace. Cestující budou potřebovat více možností pro řešení problémů první a poslední míle, a tato potřeba je již nyní aktuální. Současné výrobky jsou drahé, objemné a není snadné je použít, proto jsme vyvinuli Urb-E,“ dočteme se na stránkách Urban Mobility.

Urb-E

Rozměry jsou neznáme, ale podle obrázku si můžeme o kompaktnosti udělat představu
foto: Urban Mobility

Co se týče kompaktnosti, mohli bychom se s tvůrci Urb-E přít. Z minimalistických elektrických vozítek nás napadá elektrický skateboard MUVe, skateboardy Gnarboard nebo Robin M1.

Pokud však hledáme nejmenší elektrické vozítko s posedem, Urb-E zřejmě skutečně nemá konkurenci. V takovém případě překonává i minimalistický Stigo z Estonska, o kterém jsme referoval před několika měsíci.

Ještě někdo pochybuje o tom, že Urb-E je nejlepší a nejfantastičtější elektrický dopravní prostředek na světě?
video: YouTube

Oficiální stránky o rozměrech mlčí. Ale hliníková konstrukce má být natolik lehká a kompaktní, že lze Urb-E převážet v autobuse, autě nebo ve vlaku. Po usednutí jednoduše umístite Urb-E mezi své nohy a můžete pohodlně cestovat.

Celá konstrukce stojí na dvou skládacích profilovaných rámech. Vyjímatelná baterie se ukrývá v předním rámu. Zadní rám pak poskytuje oporu pro odpružené sedadlo a nosič zavazadla. Třešní na dortu jsou LEDková obrysová světla a možnost si zvolit barvu „karoserie“ podle chuti.

Srdcem vozítka je elektromotor ukrytý v náboji předního kola o průměru 20 až 25 centimetrů. Kapacita baterie je neznámá, ale podle oficiálních údajů postačí na 32 kilometrů dlouhou jízdu rychlostí 24 km/h.

Zatím není jasné datum uvedení Urb-E na trh ani cena. Urban Mobility plánuje, že peníze pro rozjezd výroby získá crowdsourcingovou kampaní na známe stránce Kickstarter. Jak se podaří přesvědčit investory z řád široké veřejnosti, se dozvíme v únoru letošního roku.

Urban Transport

2 Comments on “Miniaturní elektrické vozítko Urb-E do městské džungle”

 1. Moc se mi takové vozítka
  Moc se mi takové vozítka líbí. A už dlouhou dobu přemýšlím, že něco takového postavím.

  Parametry, které považuji za zásadní:
  – skladnost – musím to vzít do vlaky bez řešení, jestli je to kolo nebo ne, takže ve složeném tvaru jako příruční zavazadlo
  – dojezd – mělo by to mít šlapky, prostě baterie je super do kopce atd., ale z kopce nebo když mi dojde baterka, tak by se z toho nemělo stát odstrkovadlo
  – cena – pár ohnutých trubek a většina komponentů ze seriově vyráběných částí, zbytečnost dělat věci jako je kolo, ložisko, baterie na zakázku
  – pohodlý – člověk by si měl sednout, ať z toho důvodu, že třeba na kole má stabilitu, tak z toho důvodu, že pochybuji, že senior na vesnici bude chtít stát cestou do místního krámu na koloběžce

  Pokud máte k tomu k nějaký podnět či připomínku, tak sem určitě napište. Zajímá mě co si myslí místní čtenáři. 😉

 2. Ja takýmto projektom
  Ja takýmto projektom fandím, ale toto ma veľmi za srdce nechytilo. Keď odhliadnem od toho ako je vozidielko škaredé, tak takto vysoká trojkolka s tak úzkym rozchodom zadných kolies bude aj dosť nestabilná. Tú zadnú „nápravu“ by som asi urobil v nejakom rozsahu výkyvnú.

Napsat komentář