elektrické kolo

, , – to vše jsou označení pro klasické jízdní kolo doplněné . Elektrická kola se stala módou v , a rychle prorážejí také u nás. Potvrdilo se to například na veletrhu Bike Brno 2010.

Elektrická kola jsou zcela běžným dopravním prostředkem v . Odhaduje se, že v roce 2010 tam je přibližně 120 milionů elektrokol. Mezitím výrazně stoupají prodeje v , Nizozemsku a dokonce i . Celkově se má v roce 2010 prodat jen v přes 1 milion elektrických kol.

Rozvoj elektrokol umožnily především pokroky v oblasti . Právě ta je společně s elektromotorem a řídícím systémem klíčovou komponentou. První modely elektrických kol ještě využívaly ještě . Postupně se přecházelo na , a dnes už a .

Dnešní elektrokola bývají o několik kilogramů těžší než srovnatelná klasická . Nejběžněji se montuje do kol do města, , ale dnes už i horských kol a jiných typů. Právě do města a pro příměstské dojíždění mají však elektrokola největší smysl. Dojezd na jedno nabití baterie se pohybuje mezi 30 až 60 km, někdy i více.

V Evropě se ceny elektrických kol pohybují v rozmezí 1500-2500 euro, u nás začínají v případě nejlevnějších modelů elektrokol někde kolem 15 000 Kč. Skutečně použitelné kvalitní elektrické kolo koupíte ale teprve od ceny 25 000 Kč. Zároveň musí elektrická kola v podmínkách splňovat četné zákonné normy, např. jako max. rychlost příšlapu 25 km/h.

Napsat komentář