ČVUT Praha testuje elektrickou Škodu Octavia

v Praze už jezdí i elektricky, s podporou Auto. Experti Fakulty dopravní ČVUT budou vůz Octavia testovat za běžných provozních podmínek a využívat k výzkumným účelům na poli elektromobility. Automobilka počítá s tím, že z každodenního provozu získá důležité poznatky pro vývoj svých elektromobilů.

Předání elektromobilu ŠKODA Octavia Green E Line zástupcům ČVUT v Praze k testovacím účelům.
foto: Škoda Auto

Dnes předané bílé elektro-kombi značky ŠKODA je jedním z malé flotily deseti elektromobilů ŠKODA Octavia Green E Line, které jsou a budou na českých silnicích testovány za běžných provozních podmínek. Od března 2012 první z těchto elektromobilů používají partneři společnosti ŠKODA AUTO.

Patří mezi ně instituce, jako např. Správa pražského hradu, distributoři energií, pražské letiště nebo nově také České vysoké učení technické v Praze. Vozy ŠKODA E-Octavia už v testovacím cyklu na veřejných komunikacích urazily prvních 50.000 kilometrů.

„Spolupráce s ČVUT nás velice těší,“ říká Ing. Jaroslav Machan, CSc., vedoucí zvláštních projektů elektrostrategie a výzkumu Technického vývoje společnosti ŠKODA AUTO.

„Na spolupráci budou oba partneři profitovat stejným dílem: ŠKODA získá důležité poznatky ze zkušebního provozu ČVUT, například analýzu vhodnosti elektromobilů pro režim služebních vozů nebo analýzu možných modelů carsharingu. Současně si mohou studenti perfektně rozšířit své teoretické poznatky o každodenní praktické jízdy vozem ŠKODA Octavia Green E Line.“

Vedle běžných jízd v rámci provozu univerzity má být ŠKODA Octavia Green E Line využita také pro výzkumné účely na poli elektromobility. ČVUT dodá v rámci spolupráce mimo jiné i zprávu o možnostech využití elektromobilů v městských centrech se zpoplatněnými parkovacími zónami.

Prof. Ing. Petr Moos, CSc., prorektor ČVUT, vyzdvihuje výhody partnerství: „ŠKODA Octavia Green E Line je pro nás vynikající možností, jak téma elektromobility důkladně prověřit nejen v teorii, ale i na veřejných komunikacích. Projekt přišel ve správný čas. Nedávno jsme společně s Fakultou elektrotechnickou otevřeli nový studijní obor Elektromobilita.“

Všechny vozy ŠKODA Octavia Green E Line jsou vybaveny speciálními snímači. S jejich pomocí je možno neustále sledovat důležité parametry, jako jsou vnější a vnitřní teplota, hodnoty zrychlení nebo aktuální polohu vozidla v čase. Veškerá data jsou prostřednictvím sítě UMTS automaticky zasílána specialistům z Technického vývoje společnosti ŠKODA AUTO, kteří data vyhodnotí.

Z přesné polohy bude například vyhodnoceno reálné využití elektromobilu a reálné vytížení elektrického systému vozu v provozu. Dále budou rovněž získána data, která ukáží vliv dobíjení akumulátoru na elektrickou síť.

ŠKODA Octavia Green E Line vychází z modelu ŠKODA Octavia Combi. Elektromotor této varianty podává maximální výkon 85 kW. ŠKODA Octavia Green E Line zrychluje z 0 na 100 km/h za pouhých dvanáct sekund. Maximální rychlost činí 135 km/h. Elektrickou energii čerpá ŠKODA Octavia Green E Line z lithium-iontového akumulátoru.

S dojezdem 150 kilometrů je vůz konstruován tak, že splňuje požadavky většiny lidí, kteří v Evropě dojíždějí do práce.
Aktivity české automobilky na poli elektromobility jsou důležitou součástí rozsáhlé strategie pohonů a paliv. Do ní patří také další zlepšení vysoce efektivních motorů TDI a TSI a jejich převodovek.

tisková zpráva

Napsat komentář